W poniedziałek 16 lipca, w Parku Hallera w Dąbrowie Górniczej, pomimo niepewnej pogody odbyła się zorganizowana przez Fundację Godne Życie inauguracja „Olimpiady Sportów Niecodziennych” połączona z akcją „StreetArt - dąbrowska twórczość uliczna”. Jeszcze w te wakacje odbędzie się druga edycja wydarzenia!
W ramach „Olimpiady” dzieci i młodzież mogli spróbować swoich sił między innymi w takich konkurencjach jak: rzut beretem, przesypywanie piasku łyżeczką na czas, jazda na rowerze stacjonarnym, mini slalom, budowanie wieży z klocków oraz w budzącym najwięcej emocji rzucie żołędziem do dziupli. Swoim pociechom kibicowali rodzice.
Z dużym entuzjazmem przybyłe na wydarzenie dzieci i młodzież brały udział w Street Arcie. Idea „malowania na czym się da” znalazła odzwierciedlenie w pracach plastycznych nie tylko na rozstawionych na sztalugach klasycznych płótnach. Malowano na koszulkach, szkle, betonie, gipsowych odlewach oraz na dziecięcych uśmiechniętych buziach. Ponadto każdy z uczestników imprezy mógł włożyć swój własny wkład we wspólne dzieło na papierze wielkiego formatu. Nad odkrywaniem, rozwijaniem i kształtowaniem artystycznych zdolności dzieci i młodzieży, mieli pieczę Krystyna Rachniowska, Natalia Wasiak, Teresa Wiekiera, Teresa Lorenc oraz Teresa Orłowska, malarze zrzeszeni w Stowarzyszeniu Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego.
– Chcemy aby Street Art wraz z Olimpiadą Sportów Niecodziennych stały się wizytówkami Fundacji Godne Życie – mówi wiceprezes Fundacji, Łukasz Kolber. Takie wydarzenia są doskonałą propozycją aktywnego spędzenia czasu dla całej rodziny. – Nic tak nie sprzyja zacieśnianiu wzajemnych relacji jak możliwość zrobienia czegoś razem oraz wspólna zabawa w duchu sportowej rywalizacji.
W imprezie udział wzięli nie tylko mieszkańcy Dąbrowy Górniczej. W twórczości plastycznej oraz w zawodach sportowych postanowiły spróbować swoich sił podopieczni katowickiego klubu „Rampa” działającego przy Śląskiej Fundacji Obywatelskiej Lex Civis.
Partnerami akcji były Stowarzyszenie „Dar Serca”, Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego ze Stowarzyszeniem „Kobieta Liderem Świata”.
Szczere uśmiechy na twarzach dzieci są dowodem na to, że wakacje spędzane w mieście wcale nie muszą być nudne oraz stały się motywacją do powtarzania podobnych akcji w przyszłości. Realizacja drugiej edycji wydarzenia planowana jest jeszcze w te wakacje.
Projekt współfinansowany był ze środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz środków własnych pozyskanych z 1% podatku.
Źródło: Fundacja GODNE ŻYCIE