Przedstawiciele Fundacji Dzieci Niczyje oraz Microsoft wzięli udział w III Ogólnopolskim Zlocie Drużynowych ZHP, podczas którego przeprowadzili szkolenia dotyczące bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Szkolenia zostały oparte na autorskim programie edukacyjnym „3… 2… 1… Internet!”.
Związek Harcerstwa Polskiego już po raz trzeci zorganizował Ogólnopolski Zlot Drużynowych, który jest formą podziękowania za ich całoroczną pracę ze swoimi podkomendnymi. Tegoroczny zlot odbył się w Małeczu koło Tomaszowa Mazowieckiego, w dniach 19 - 23 sierpnia.
Spotkanie, w którym wzięło udział blisko 800 osób, miało charakter otwarty i powszechny. Jego program oparty był na specjalistycznych szkoleniach i warsztatach podnoszących jakość pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą. Jednym z jego punktów było szkolenie dotyczące sposobów ochrony dzieci i młodzieży przed niebezpiecznymi treściami, na jakie mogą trafić w Internecie.
– Z Internetu w Polsce korzystają już niemal wszystkie dzieci w wieku szkolnym. W związku z tym niezwykle ważna staje się edukacja najmłodszych w zakresie bezpieczeństwa online – powiedział Łukasz Wojtasik, koordynator programu Akademia Bezpiecznego Internetu w Fundacji Dzieci Niczyje.
– W ramach kampanii ‘Dziecko w Sieci’ od kilku lat opracowujemy ofertę edukacyjną. Adresujemy ją głównie dla szkół, ale otwarci jesteśmy też na alternatywne pomysły na edukację. Dlatego też z dużym zainteresowaniem przyjęliśmy propozycję przeszkolenia instruktorów ZHP, którzy dzięki temu poprowadzą zajęcia edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa w Sieci dla młodszych harcerzy. Podczas III Ogólnopolskiego Zlotu Drużynowych zapoznaliśmy ich z problematyką zagrożeń online oraz z projektem edukacyjnym ‘3… 2… 1… Internet!’, który kilka miesięcy temu przygotowaliśmy wspólnie z firmą Microsoft oraz Krzysztofem Hołowczycem. Zajęcia realizowane przy zastosowaniu tego narzędzia doskonale sprawdzają się w szkołach podstawowych w całej Polsce. Jestem przekonany, że zdobędą również uznanie młodych harcerzy i przyczynią się do zwiększenia poziomu ich bezpieczeństwa w Internecie – dodaje Łukasz Wojtasik.
Szkolenia dla drużynowych ZHP zostały oparte na autorskim programie edukacyjnym „3… 2… 1… Internet!”, którego głównym celem jest prezentacja dobrego korzystania z Sieci jako alternatywy do zachowań ryzykownych. Program dostarcza wiedzy odnośnie prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą w zakresie:
- postępowania, gdy internetowi znajomi nalegają na spotkanie w świecie rzeczywistym lub gdy w Internecie umieszczono ośmieszający film na ich temat,
- możliwych konsekwencji podania przez dziecko w Internecie zbyt wielu informacji na swój temat,
- nielegalnego pobierania cudzych materiałów z Sieci,
- sposobów uniknięcia uzależnienia od Internetu.
– Internet ma dwa oblicza” – powiedział Marek Kosycarz, dyrektor ds. odpowiedzialności społecznej w polskim oddziale firmy Microsoft. – Z jednej strony możemy poszerzać swoją wiedzę, korzystać z licznych zasobów znajdujących się w sieci. Z drugiej jednak strony Internet może być miejscem potencjalnych zagrożeń, takich jak przemoc werbalna, oszustwa, wyłudzenia. Drużynowi, dzięki bezpośredniemu kontaktowi z grupą dzieci, do której chcemy dotrzeć z radami, jak się przed tym ustrzec, są niezwykle wartościowym elementem naszego programu. Ich zaangażowanie pozwoli rozszerzyć wiedzę o właściwych nawykach korzystania z Internetu, a dzięki temu uczyni Internet bezpieczniejszym – tłumaczy.
Program „3… 2… 1… Internet!”, którego ambasadorem jest Krzysztof Hołowczyc, tak został opracowany, aby można go było wdrożyć nawet w słabo zinformatyzowanych ośrodkach. Do pełnego wykorzystania materiałów programowych wystarczy komputer lub odtwarzacz DVD podłączony do telewizora, oraz prezentacja multimedialna z Krzysztofem Hołowczycem zapisana na płycie DVD lub pobrana z Sieci.
Związek Harcerstwa Polskiego jest największą, liczącą ponad 120 tys.członków, pozarządową organizacją wychowawczą dzieci i młodzieży w Polsce. Misją Związku jest wychowywanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań. Związek Harcerstwa Polskiego jest ogólnopolskim, patriotycznym stowarzyszeniem, należącym do światowego, społecznego ruchu skautowego. Tradycyjne i uniwersalne wartości, jakimi się kieruje, uwzględniane są w aktualnych i nowoczesnych programach działania gromad i drużyn, w zadaniach wynikających z potrzeb, zainteresowań oraz pragnień dzieci i młodzieży. Wartości te tworzą kodeks postępowania oraz kształtują styl życia członków ruchu harcerskiego, przy czym każdemu z nich pozwalają kreować osobistą drogę ich realizacji.
Źródło: Centrum Prasowe Microsoft