Fundacja Deloitte rozwija projekt Lingva Polska, z którego skorzystało już 25 000 użytkowników
Fundacja Deloitte we współpracy z Ukraińskim Hubem Edukacyjnym rozwijają platformę Lingva Polska. Bezpłatna platforma do nauki języka polskiego została uzupełniona o kolejne poziomy zaawansowania, nowe funkcjonalności i elementy grywalizacji, a pracownicy Deloitte nagrali setkę nowych dialogów wzorowanych na sytuacjach z życia codziennego, które uzupełniły materiały edukacyjne.
Narzędzie do nauki języka polskiego zdobyło uznanie Ukraińców, a do kolejnych poziomów zaawansowania dialogi nagrali pracownicy Deloitte.
Lingva Polska to innowacyjna platforma do bezpłatnej nauki języka polskiego dla Ukraińców opracowana przez Ukraiński Hub Edukacyjny w Polsce przy wsparciu Fundacji Deloitte. Platforma działa od listopada 2023 roku, a jej głównym celem jest zwiększenie kompetencji językowych Ukraińców, którzy migrują do Polski z powodu wojny. Aktualnie użytkownicy mają dostęp do 30 modułów edukacyjnych obejmujących ponad 10 000 ćwiczeń na poziomach A1 i A2. Do tej pory skorzystało z niej już 25 tysięcy osób, które zrobiły ponad 2,7 miliona ćwiczeń. Program nauczania ma na celu rozwój intuicji językowej, która pozwoli użytkownikom, wraz z postępami w nauce, wypowiadać się swobodnie i zyskać pewność w posługiwaniu się językiem na co dzień.
Fundacja Deloitte jest zaangażowana w powstanie platformy od samego początku. Uczestnicząc aktywnie w jej rozwoju, pracownicy Deloitte w ramach wolontariatu nagrali dialogi do nauki języka polskiego na poziomie B1 i B1+, które są już dostępne na platformie, oraz na poziomie B2, który zostanie udostępniony w kolejnym etapie. W projekt włączyli się przedstawiciele firmy z całej Polski, a podczas nagrań w sierpniu i wrześniu 2024 powstało sto nowych interaktywnych dialogów z udziałem native speakerów.
– Od samego początku chcieliśmy, by nasza współpraca z Ukraińskim Hubem Edukacyjnym miała realny wpływ na integrację kulturową i była wsparciem dla osób, które potrzebują nauczyć się języka polskiego. Nagrywanie dialogów do kolejnych poziomów zaawansowania było ciekawym i angażującym wyzwaniem dla naszych pracowników, którzy mogli spróbować swoich sił w zupełnie nowych rolach. Mamy nadzieję, że dzięki osłuchaniu się z mową codzienną użytkownicy platformy chętniej i sprawniej zaczną używać języka polskiego, a to przełoży się na ich większe możliwości na rynku pracy i szukanie zatrudnienia w branżach adekwatnych do posiadanych kompetencji – podkreśla Agnieszka Mitoraj, prezeska Fundacji Deloitte Polska.
Platforma została także zaktualizowana o nowe funkcjonalności, takie jak testy i elementy grywalizacji, dzięki którym nauka stanie się jeszcze ciekawsza i bardziej efektywna. Lingva Polska zdobyła także rekomendację Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy, co umożliwia nauczycielom wykorzystanie jej w szkołach jako narzędzia do angażującej nauki.
– Platforma Lingva Polska połączyła nowoczesne technologie z głębokim zrozumieniem potrzeb osób uczących się języka. Dialogi nagrane przez pracowników Deloitte dodają autentyczności i pomagają w budowaniu umiejętności praktycznych. Stworzony przez nas kurs to nie tylko narzędzie edukacyjne, ale też przestrzeń do budowania mostów międzykulturowych – mówi Mariya Boguslav, dyrektor wykonawcza Stowarzyszenia Innowacyjnej i Cyfrowej Edukacji w Ukrainie.
Platforma dostępna jest pod linkiem: lingvapl.org.
Działalność Fundacji Deloitte Polska
Fundacja Deloitte Polska powstała 10 czerwca 2021 r. Celem fundacji jest zaangażowanie pracowników Deloitte w Polsce w projekty skupione wokół trzech kluczowych filarów: edukacji, klimatu i dobroczynności. Realizowane działania wpisują się w globalne programy Deloitte, jak: WorldClass, WorldClimate i Impact every day. Fundacja współpracuje z partnerami strategicznymi oraz rozwija autorskie programy.
Od wybuchu wojny w lutym 2022 r. Fundacja Deloitte przeznacza część funduszy na pomoc humanitarną dla ofiar konfliktu zbrojnego w Ukrainie i wsparcie psychologiczne dzieci poszkodowanych na skutek wojny oraz wspiera jej obywateli przebywających w Polsce inicjatywami integracyjnymi.
Stowarzyszenie na rzecz Innowacyjnej i Cyfrowej Edukacji
Stowarzyszenie na rzecz Innowacyjnej i Cyfrowej Edukacji www.aide.one/en to największa organizacja pożytku publicznego działająca w branży EdTech w Ukrainie. Od 2012 roku systematycznie zajmuje się rozwojem kapitału ludzkiego, realizując około 15 dużych projektów rocznie. Dysponuje specjalistami z różnych dziedzin (menedżerami, psychologami, IT, PR, R&D itd.). Łącznie zespół fundacji liczy około 200 osób zaangażowanych w różne projekty. W ich portfolio znajduje się 35 platform edukacyjnych o zasięgu krajowym lub międzynarodowym oraz około 500 kursów online na różne tematy. Ponadto realizują liczne projekty offline, misje humanitarne, szkolenia, badania, kampanie informacyjne. Stowarzyszenie wyremontowało i prowadzi 48 cyfrowych centrów edukacyjnych dla dzieci w południowych regionach Ukrainy, 10 schronisk (miejsc zbiorowego zakwaterowania), a także 17 ukraińskich hubów edukacyjnych w różnych krajach UE, Wielkiej Brytanii, USA i innych. Jeden z największych EduHubów znajduje się w Polsce (w Warszawie, przy ul. Marszałkowskiej 77/79). Ukraiński Hub Edukacyjny w Polsce
Źródło: Fundacja Deloitte