26 maja 2003 miała miejsce w Ministerstwie Gospodarki konferencja 'Promocja Instrumentów strukturalnych Unii Europejskiej', kórą Ministerstwo Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej zorganizowało wraz z władzami lokalnymi Mazowsza.
Mazowiecki Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego
Jako pierwszy omówiono Mazowiecki Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego. Paweł Zalewski – członek zarządu Województwa Mazowieckiego przedstawił stan przygotowań do uruchomienia projektu i niezbędne działania administracyjne, które zostały podjęte w trakcie pisania Programu. Zapowiedział także, że cały Regionalny Program zostanie udostępniony do konsultacji społecznych do 30 czerwca 2003.
Kolejne prezentacje pracowników MGPiPS (między innymi Piotra Żubera, dyrektora Departamentu Koordynacji Polityki Strukturalnej i Anny Siejdy) dotyczyły ogólnej sytuacji Polski w przededniu naszego wejścia do UE, możliwości i koniecznych do podjęcia działań, jakie niosą ze sobą Fundusze Strukturalne oraz w miarę szczegółowego omówienia priorytetów i zadań im przypisanych zapisanych w ZPORR (Zintegrowanym Planie Rozwoju Regionalnego).
Odniesiono się także do ważnych punktów, nad którymi trzeba się w tej chwili skupić np.: rozmowy na poziomie regionalnym z różnymi partnerami – również z sektora pozarządowego, w celu stworzenia dobrych projektów do sfinansowania, skoordynowanie pisanych projektów z kierunkami rozwoju zawartymi w ZPORR.
Piotr Żuber podkreślił także, że warto zwrócić uwagę na te typy projektów, które będą wymagały wielu różnych partnerów i dotyczyły będą nie tylko wzmocnienia instytucjonalnego regionu (bo tych będzie wiele) a raczej te mające na celu odnowę regionów popegereowskich, powojskowych, odnowę dóbr kulturalnych, zabytków itp.
Wszyscy prelegenci zachęcali już w tej chwili wysyłania swoich projektów do bazy danych, tak aby we wczesnej fazie można je było zweryfikować i ewentualnie skorygować. Istnieje także możliwość konsultacji projektowych po jego wcześniejszym przesłaniu do bazy danych (http://isekp.mg.gov.pl). W tej chwili w bazie danych znajduje się około 3800 projektów, z czego tylko nieznaczna część jest na poziomie średnio zaawansowanym.
Przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej przedstawili założenia Europejskiego Funduszu Społecznego, Inicjatywy Equal i Programu Operacyjnego - Rozwój Zasobów Ludzkich. Dyrektor Danuta Jabłońska z MGPiPS omówiła Wzrost Konkurencyjności Gospodarki, a przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa Program Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Rozwój Obszarów Wiejskich.
Na koniec Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska zadeklarował, że projekty ekologiczne realizowane ze wsparciem FS mogą otrzymywać współfinansowanie z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska.
Przewodniki dotyczące Funduszy Strukturalnych w Polsce: wzory wniosków, podręczniki szkoleniowe jak wypełniać wnioski gdzie je przesyłać itp. mają być dostępne w ciągu najbliższych kilku tygodni.