Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) uruchomiła stronę poświęconą programowi Erasmusowi+ w odpowiedzi na olbrzymie zainteresowanie potencjalnych beneficjentów. Na portalu erasmusplus.org.pl zainteresowani znajdą informacje o akcjach, które będą realizowane w ramach programu i przedsięwzięciach, które będą mogły liczyć na dofinansowanie.
http://erasmusplus.org.pl/
ERASMUS +: nowy program edukacyjny na lata 2014–2020
Od 1 stycznia 2014 roku rusza nowy program edukacyjny Unii Europejskiej ERASMUS+. Będzie wspierał edukację, szkolenia, inicjatywy młodzieżowe oraz sportowe w Europie.
omisja Europejska, Parlament Europejski oraz Rada Europejska są zgodne co do założeń programu, niemniej wciąż oczekujemy na jego formalne zatwierdzenie a potem ogłoszenie Zaproszenia do składania wniosków. W połączeniu różnych programów i inicjatyw architekci programu pokładają nadzieję na bardziej wydajne finansowanie przedsięwzięć beneficjentów i łatwiejszy dostęp do funduszy edukacyjnych.
Oprócz wymienionych wyżej trzech kluczowych akcji program będzie dotyczył specyficznych działań obszarze edukacji na poziomie wyższym pod nazwą Jean Monnet oraz w obszarze sportu. Działania te będą realizowane tylko na szczeblu ogólnoeuropejskim.
AKCJA 1. Wyjazdy w celach edukacyjnych
Ocenia się, że w ramach proponowanego budżetu w latach 2014-2020 za granicę może wyjechać nawet 5 milionów osób – studentów, stażystów, wolontariuszy, nauczycieli, pracowników akademickich, szkoleniowców, pracowników organizacji edukacyjnych, pracowników młodzieżowych.
AKCJA 2. Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk
Akcja ta będzie wspierać różne rodzaje działań: partnerstwa strategiczne, w tym projekty sektora młodzieży, sojusze na rzecz wiedzy i sojusze na rzecz umiejętności sektorowych, platformy informatyczne oraz projekty z udziałem krajów trzecich dotyczące szkolnictwa wyższego. W ramach tych działań będzie można też realizować mobilności uzasadnione celami projektu.
AKCJA 3. Wsparcie dla reform w obszarze edukacji
Akcja ta będzie wspierać działania związane z reformami w obszarze edukacji, szkoleń i młodzieży, w tym badania, analizy, monitoring wdrażania reform, narzędzia strategiczne (jak EQF, ECTS,ECVET, EQUAVET, Europass, Youthpass), współpracę kluczowych organizacji międzynarodowych i dialog pomiędzy interesariuszami reform.