Jakie podmioty Unii Europejskiej zajmują się kwestiami kluczowymi dla wszystkich obywateli? Odpowiedź na te pytania znajduje się w poniższym artykule, a jeszcze więcej informacji można uzyskać zerkając do relacji z III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej dotyczącej strefy Schengen, która została zorganizowana przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Wrocław pod koniec marca.
Jakie podmioty Unii Europejskiej zajmują się kwestiami kluczowymi dla wszystkich obywateli? Czy istnieją jakieś specjalistyczne organy odpowiedzialne za ocenę zagrożenia i kontrolę granic zewnętrznych? Jakie korzyści wynikają ze współpracy i wspólnego koordynowania działań? Odpowiedź na te pytania znajduje się w poniższym artykule, a jeszcze więcej informacji można uzyskać zerkając do relacji z III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej dotyczącej strefy Schengen, która została zorganizowana przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Wrocław pod koniec marca.
Agencje Unii Europejskiej to zdecentralizowane organy, które zajmują się określoną, specjalistyczną dziedziną wiedzy. Tematy poruszane przez Agencje mają wpływ na życie 500 mln mieszańców Unii Europejskiej każdego dnia i w znaczący sposób przyczyniają się one do poprawy jakości życia obywateli. Zadania agencji dotyczą między innymi: edukacji, jakości środowiska, leków, transportu czy bezpieczeństwa.
Jedną z Agencji jest: Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (FRONTEX) z siedzibą w Warszawie. Jest ona szczególnie ważna ponieważ w ostatnich latach odnotowano znaczne zwiększenie liczby imigrantów i uchodźców. Wszelkie działania Agencji poprzedza analiza ryzyka – Frontex ocenia zagrożenia dla bezpieczeństwa granic Unii Europejskiej. Agencja nie posiada własnego sprzętu ani nie zatrudnia pracowników staży granicznej. Podczas wspólnych operacji korzysta z zasobów państwa członkowskich, działa jak koordynator ułatwiający współpracę służb.
Metody działania
Kontrolowanie granic zewnętrznych Unii Europejskiej ma wielkie znaczenie dla wszystkich państw członkowskich, ponieważ miedzy krajami strefy Schengen nie istnieją stałe kontrole graniczne. Państwa członkowskie musza polegać na procedurach i operacjach prowadzonych przez inne kraje Unii Europejskiej, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia jakość podejmowanych działań.
Przykładowo, samochód skradziony w Polsce może zostać bez większych utrudnień przetransportowany na drugi kraniec Unii Europejskiej na Półwysep Iberyjski. Ponadto środowisko przestępcze ma szansę do większego rozwoju. Osoba z fałszywymi dokumentami, która raz przekroczy granicę Unii Europejskiej może swobodnie podróżować po terytorium Unii bez większych problemów. W przypadku porwania dziecka lub procederu handlu ludźmi ofiara może zostać przewieziona np. z Bułgarii do Irlandii.
Po przytoczeniu tych przekładów oczywiste okazuje się stwierdzenie, że rzetelne kontrolowanie granic zewnętrznych Unii Europejskiej ma ogromne znaczenie dla wszystkich państw Unii Europejskiej. Zwalczanie przestępczości międzynarodowej polega nie tylko na skutecznym przekazywaniu informacji, ale przede wszystkim na wypracowywaniu rozwiązań długoterminowych.
Zapoznaj się
Tematyka Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej oraz migracji była poruszana podczas III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Europa bez granic – strefa Schengen” o szczegółowym tytule; „Przyszłość strefy Schengen w obliczu kryzysu migracyjnego”. Relacja z przebiegu Konferencji znajduje się na stronie internetowej Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Wrocław. Jeśli po przeczytaniu artykułu zainteresowała Państwa tematyka migracji – zachęcamy do zapoznania się.
Źródło: Strona PIE Europe Direct-Wrocław