Przez ubiegłe tygodnie młodzież z Hiszpanii, Włoch i Łodzi wspólnie pracowała przy realizacji projektu „Pinhole therapy” finansowanego z Unijnego programu Erasmus +. Uczestnicy samodzielnie wykonali swoje aparaty, którymi później robili zdjęcia otaczającego ich świata. Dzięki zaangażowaniu i pracy grupy, ich ukazujące rzeczywistość w niezwykły sposób fotografie zostały zaprezentowane na wystawie w Łódzkim Domu Kultury.
Czym jest fotografia otworkowa?
Fotografia otworkowa jest techniką fotografii, w której obiektyw nie jest potrzebny by uchwycić piękny krajobraz, czy architektury. Jego funkcje spełnia zwykły otwór, dziura – co bezpośrednio odnosi się do nazwy. Na tym jednak nie kończy się niezwykłość fotografii otworkowej. Za aparat w tej technice może służyć praktycznie wszystko. Pudełko po butach, zużyta butelka albo puszka, czy chociażby pudełko po zapałkach, z którego korzystali uczestnicy projektu „Pinhole therapy”.
Ważne aby przedmiot użyty do stworzenia aparatu był w stanie stworzyć ciemna przestrzeń, do której środka dostanie się możliwie jak najmniej promieni słonecznych. Ze względu na małą ilość wpadającego światła, zdjęcia otworkowe zazwyczaj wymagają stosunkowo długiego czasu na naświetlanie, co może prowadzić do efektu rozmycia przy fotografowaniu ruchomych obiektów. Fotografia otworkowa jest często stosowana w celach artystycznych, ze względu na swoją charakterystyczną estetykę, nieskończoną głębię ostrości i unikalne efekty świetlne.
Po co powstał projekt?
Założeniem Fundacji jest motywowanie uczestników do aktywnego udziału we wszelkich formach kształcenia, ze szczególnym naciskiem na pracę twórczą umysłu i pogłębianie zainteresowań. Fotografia otworkowa to forma aktywnego uczenia się, dzięki niej można pobudzić kreatywność, wyobraźnię, myślenie twórcze, chęć do nabywania nowych umiejętności.. Projekt zatem nie tylko uczył młodzież w dziedzinie fotografii i rozwijał jej pasje, ale także umożliwił wymianę informacji, nabytych doświadczeń, poglądów, wiedzy, co może okazać się niezwykle ciekawe w kontekście multikulturowego tła społecznego.
Dzięki udziałowi młodzieży z Hiszpanii, Włoch oraz Polski uczestnicy mieli możliwość podnieść kompetencje z jęz. ang., uczestnicząc w dyskusjach, wymieniając się doświadczeniami, również odnosząc się do fachowej terminologii fotograficznej, która jest niezbędna do aktywnego uczestnictwa w warsztatach. Sukces projektu, to nie tylko piękne fotografie który zawisły na wystawie prac w Łódzkim Domu Kultury. To również przemiana uczestników, która nastąpiła dzięki ich odwadze, wyjściu ze swojej strefy komfortu i aktywnym uczestniczeniu w międzynarodowym projekcie.