Coraz częściej przedstawiciele danej branży powołują fora, aby wymieniać się informacjami, dzielić doświadczeniami, czy też lobbować w określonej sprawie. Swoje Forum powołali także Pełnomocnicy ds. organizacji pozarządowych z Wielkopolski. Ponad rok od zainicjowania działalności Forum Pełnomocników, urzędnicy spotkali się, aby omówić koncepcję jego funkcjonowania.
Spotkanie Pełnomocników wielkopolskich urzędów gmin, powiatów oraz województwa składało się z trzech części. Jedna z nich poświęcona została opracowaniu koncepcji funkcjonowania Forum. Uczestnicy zostali podzieleni na 3 grupy, które wypracowywały formę, działania i strukturę Forum.
Jako cel główny Forum Pełnomocnicy wskazali przede wszystkim zwiększenia wiedzy i doświadczenia wielkopolskich samorządów w zakresie wspierania organizacji pozarządowych oraz wymianę doświadczeń (poprzez wzajemne wsparcie oraz integrację środowiska). Do najważniejszych zadań Forum z kolei, zaliczono wizyty studyjne sprzyjające wymianie doświadczeń, spotkania w ramach Forum, zachęcanie Pełnomocników do dyskusji/ aktywności, czy przygotowanie projektu na funkcjonowanie Forum przy wsparciu Pełnomocników. Dobrą informacją dla nas, jako organizatora Forum jest to, że sami Pełnomocnicy dostrzegają potrzebę dalszych spotkań i wspólnych działań – mówi Justyna Schaefer-Kurkowiak z Centrum PISOP. Przed nami jednak jeszcze sporo pracy polegającej na przygotowaniu dla Pełnomocników takiej oferty, jakiej od nas oczekują, czyli np. wsparcia w kwestiach dotyczących NGO, opracowania programów szkoleń odpowiadających na ich potrzeby, organizacji spotkań z burmistrzami /wójtami/ prezydentami – dodaje J. Schaefer-Kurkowiak.
W pozostałych częściach spotkania Pełnomocnicy z Wielkopolski mogli także wysłuchać prezentacji na tematy związane ze współpracą samorządów z organizacjami pozarządowymi oraz wziąć udział w panelu z ekspertami reprezentującymi NGO z innych województw.
Podczas spotkania zaprezentowano takie tematy jak:
- prawne i formalne aspekty funkcjonowania organizacji pozarządowych – ekspertka i Prezes Zarządu Centrum PISOP – Ewa Gałka - wskazała na wszystkie obowiązki formalne i wymogi związane z funkcjonowaniem organizacji pozarządowych (m.in. dotyczące sprawozdawczości oraz księgowości)
- modelowe rozwiązania we współpracy między samorządem a organizacjami pozarządowymi z województwa dolnośląskiego – przedstawiła Anna Gużda z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych
- praktyczne aspekty realizacji ustawy – w tym nowe wzory oferty, sprawozdania oraz umowy przedstawił Łukasz Waszak z Centrum OPUS w Łodzi. Łukasz Waszak skupił się na zmianach wprowadzonych w ostatnim czasie w tych dokumentach oraz szczegółowo omówił kwestie wkładu własnego, rozliczania dotacji, czy trybu uproszczonego.
W panelu ekspertów z kolei, zasiedli E. Gałka, A. Gużda, Ł. Waszak oraz Arkadiusz Jachimowicz z Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, którzy opowiedzieli, jak w innych województwach funkcjonują Fora Pełnomocników. W trakcie dyskusji okazało się, że Fora działają prężnie i efektywnie jednak nie mają strukturalizowanej formy – każdy może przystąpić do Forum – są więc otwarte na przyjmowanie nowych członków – opowiada J. Schaefer-Kurkowiak. Okazało się także, że w każdym z tych Forów, działa grupa liderów/koordynatorów (Pełnomocnicy), którzy aktywnie i chętnie podejmują się nowych działań i inicjatyw w ramach Forum.
Po konferencji widać więc, że wielkopolscy Pełnomocnicy mają wiele pomysłów i chęci do działania. Aby jednak mogli efektywniej współpracować z lokalnymi NGO, należy im stworzyć odpowiednie miejsce do spotkań i dyskusji.
Artykuł powstał w ramach projektu pn. „Model współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych - wypracowanie i upowszechnianie standardów współpracy".
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Centrum PISOP