Forum „Szkoła wrażliwa na potrzeby, wyzwania i potencjał rodzin powracających – migrujących”
25 listopada 2015 w ramach projektu "(Z)Powrotem w Polsce" w Warszawie odbyło się forum „Szkoła wrażliwa na potrzeby, wyzwania i potencjał rodzin powracających – migrujących”.
Gorąco dziękujemy za przybycie i wysłuchanie opinii różnych środowisk na tematy związane z powrotami uczniów z zagranicy do polskich szkół. Dziękujemy za Państwa wkład w omówienie najważniejszych wyzwań związanych z reemigracją w szkole.
Wspólnie postawiliśmy akcenty na:
• potrzebę przygotowania i uwrażliwiania polskiej szkoły, w tym dyrektorów, nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych na zjawisko uczniów powracających do polskiej szkoły i na potencjał, jaki ci uczniowie wnoszą,
• konieczność szukania nowych i promowania już istniejących rozwiązań w systemie oświaty, które odpowiadają na potrzeby uczniów reemigrujących,
• potrzebę współpracy różnych środowisk, począwszy od ministerstw i instytucji prowadzących i nadzorujących szkoły, poprzez organizacje zajmujące się szkoleniem kadr oświaty, po kadry oświatowe, rodziców i społeczność lokalną.
Dziękujemy Państwu za zaangażowanie w wypracowanie możliwych rozwiązań, które mogłyby stać się narzędziami do zmian i ulepszeń w różnych środowiskach zaangażowanych w edukację uczniów reemigrujących. Przygotowywana w projekcie „(Z)Powrotem w Polsce” publikacja, streszczająca i podsumowująca projekt oraz Forum będzie dostępna w grudniu 2015 r. Dziękujemy również Warszawskiemu Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Ośrodkowi Rozwoju Edukacji za współpracę w organizacji Forum.
W Panelu udział wzięli:
Pani Joanna Kozińska – Frybes - zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w MSZ,
Arkadiusz Walczak, dyrektor Warszawskiego Ośrodka Innowacji Edukacyjno – Społecznych,
Beata Tarłowska z Ministerstwa Edukacji Narodowej,
Sławomir Sikora – Dyrektor Gimnazjum Raszyńska,
Pani Agnieszka Matys reprezentująca polską szkołę SEN w Dublinie,
Aleksandra Podhorodecka, Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Wielkiej Brytanii,
Anna Owczarska – Osińska z ONT Ogrody Zmian,
Joanna Barańska – przedstawicielka rodziców związanych z grupą Powroty.
Oprócz tego w Forum wzięli udział przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Warszawie, Biura Edukacji Urzędu m.st Warszawy, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, WCIES a także przedstawiciele szkol – nauczyciele, pedagodzy i psycholodzy oraz liczne grono osób związanych z grupą Powroty przy Fundacji Sto Pociech, które mają za sobą doświadczenie migracji i powrotu do Polski.
Forum „Szkoła wrażliwa na potrzeby, wyzwania i potencjał rodzin powracających – migrujących” odbyło się w ramach projektu „(Z)Powrotem w Polsce”, realizowanego w partnerstwie Fundacji Świat na Wyciągnięcie Ręki i Fundacji Sto Pociech – Grupa Powroty. Projekt służy podniesieniu standardów wsparcia dla Polaków powracających, w tym dzieci powracających i podejmujących naukę w polskich szkołach i przedszkolach, a także przybliżeniu zagadnień realnych powrotów. Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”
Źródło: Fundacja Świat na Wyciągnięcie Ręki