Forum Pełnomocników ds. Organizacji Pozarządowych w Wielkopolsce
Tym, co obecnie najbardziej interesuje zarówno samorząd, jak i organizacje pozarządowe, są zmiany, jakie niesie za sobą nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Dlatego był to główny temat poruszany podczas Forum Pełnomocników ds. Organizacji Pozarządowych w Wielkopolsce, które odbyło się 14 września 2010. Uczestniczyło w nim aż 70 przedstawicieli samorządów gminnych i powiatowych, a organizatorem spotkania było Centrum PISOP, członek Sieci SPLOT.
Program Forum powstał w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez Pełnomocników wypowiadających się na zainicjowanej grupie mailowej Pełnomocników z Wielkopolski. Fora Pełnomocników odbywają się obecnie w całej Polsce, a ich celem jest stworzenie platformy do dyskusji, wymiany doświadczeń i zbierania opinii na temat współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi.
Podczas wielkopolskiego Forum omówione zostały szczegółowo zagadnienia ogłaszania konkursów wg. nowych zasad, powoływania komisji konkursowych, czy tworzenia programów współpracy z NGO. Duże wątpliwości wzbudziło tworzenie wieloletnich programów współpracy z uwagi na fakt, iż roczny, jak i wieloletni program współpracy z organizacjami pozarządowymi zgodnie ze znowelizowaną ustawą zawierać powinny dokładnie te same elementy. Kontrowersje dotyczyły tworzenia ich w bieżącym roku w obliczu wyborów samorządowych, zasadności istnienia takich programów w mniejszych gminach, czy kwestie wpisania konkretnej kwoty przeznaczonej na jego realizację. „Samorząd powinien dokładnie zanalizować plusy i minusy każdego z programów i w zależności od potrzeb ustalić, czy tworzone będą dodatkowo programy wieloletnie, czy też współpraca zostanie oparta wyłącznie na rocznych programach współpracy” - przekonywał Łukasz Waszak, prelegent Forum.
W drugiej części Forum odbyły się warsztaty, gdzie głównym tematem było tworzenie rocznych programów współpracy oraz konsultowanie aktów prawa miejscowego z NGO. Dyskusja uczestników skoncentrowała się wokół skuteczności prowadzonych konsultacji, na ile lokalne NGO są zainteresowane udziałem w procesie tworzenia aktów prawnych, czy też jakie faktyczne przełożenie mają prowadzone konsultacje na ostateczny kształt uchwalonego dokumentu. „Są trzytypy uczestnictwa społeczeństwa w sprawowaniu władzy, zdecydowanie najskuteczniejszym jest partycypacja społeczna” kontynuował Łukasz Waszak. Z kolei Arkadiusz Jachimowicz, również prelegent Forum, zachęcał Pełnomocników do brania odpowiedzialności przez samorząd za proces uczenia się obywateli uczestniczenia w tworzeniu dokumentów, w tym właśnie programów współpracy z NGO „Proces ten jest długotrwały, a praca jest ciężka, lecz kto, jak nie Wy ma ją wykonywać?…” – podkreślał Jachimowicz.
Kolejne Forum Pełnomocników ds. NGO w Wielkopolsce odbędzie się w 2011 roku. „Mam nadzieję, że spotka się z równie dużym zainteresowaniem jak dzisiejsze, a wielkopolscy Pełnomocnicy aktywnie włączą się w jego tworzenie. Chcielibyśmy, aby to uczestnicy wskazywali nam zagadnienia, które powinny zostać omówione podczas kolejnych spotkań. Utworzyliśmy już grupę mailową Pełnomocników, która służyć będzie bieżącym kontaktom, czy wymianie doświadczeń urzędników z poszczególnych samorządów. Zdajemy sobie sprawę, że w większości wielkopolskich samorządów urzędnik odpowiedzialny za współpracę z NGO jest sam, nie ma wsparcia, dlatego tak ważną rolę pełnić będą Fora Pełnomocników i wymiana doświadczeń z innymi urzędnikami” – podsumowuje Dorota Surma, organizatorka spotkania z Centrum PISOP.
Forum zostało realizowane w ramach projektu systemowego „Model współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych – wypracowanie i upowszechnienie standardów współpracy”, w którym liderem jest Departament Pożytku Publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, a Sieć SPLOT, partnerem projektu.
Źródło: Centrum PISOP