Już po raz piąty w Ministerstwo Obrony Narodowej zorganizowało Ogólnopolskie Forum Organizacji Pozarządowych Działających na rzecz Obronności. Ministerstwo robi to od wielu lat bez podpisanego i przyjętego programu współpracy. To przykład, w jaki sposób może być prowadzona współpraca administracji centralnej z organizacjami i rokrocznie podsumowywana. Nie bez przyczyny piszemy o tym, bo to coroczne wydarzenie odbywające się w październiku.
Dziś czytamy o programie współpracy podpisanym przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, a Ministerstwo Obrony od wielu lat realizuje tę współpracę podsumowując raz do roku i wytyczając kierunki na następne lata. Robi to wspólnie z przedstawicielami organizacji pozarządowych wsłuchując się w ich głos. Aby się dowiedzieć, jak to się odbywa warto przeczytać tekst informacji na ten temat ze strony Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON:
W Klubie 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie odbyło się V OGÓLNOPOLSKIE FORUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH DZIAŁAJĄCYCH NA RZECZ OBRONNOŚCI (17 – 19 października br.), w którym uczestniczyło ponad 130 przedstawicieli organizacji pozarządowych z całego kraju. Organizatorem przedsięwzięcia był Departament Wychowania i Promocji Obronności MON. To drugie w tym miesiącu spotkanie partnerów społecznych wojska. Kilka dni temu we Wrocławiu odbyło się V Ogólnopolskie Forum Szkół „Edukacja Obronna Młodzieży”, które prowadzone było równolegle z I CENTRALNYM ZLOTEM KLAS MUNDUROWYCH. Zlot był modelowym przykładem współpracy organizacji pozarządowej (Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „COMMANDO”) z wojskiem (11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej z Żagania) w zakresie edukacji proobronnej młodzieży z klas mundurowych. Temat ten będzie również wiodący podczas krakowskiego Forum. Ponad 1300 klas mundurowych (33 tys. uczniów) funkcjonujących aktualnie w Polsce to wielki potencjał, który musi być należycie wykorzystany i włączony w system wychowania dla bezpieczeństwa.
W trakcie trwania V Forum Organizacji Pozarządowych Działających na rzecz Obronności, jego uczestnicy wymienili doświadczenia w zakresie współpracy z resortem obrony narodowej, a specjaliści z Departamentu Wychowania i Promocji Obronności oraz Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS wzbogaciły ich wiedzę w zakresie ubiegania się o dotacje celowe na zadania MON ogłaszane w ramach Otwartych Konkursów Ofert i zasad ich rozliczania, planowania współpracy z jednostkami wojskowymi, podpisywania porozumień oraz pozyskiwania zbędnego mienia ruchomego do realizacji celów statutowych związanych z obronnością.
Prowadzony był również osobny panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych skupiających rezerwistów Wojska Polskiego oraz Sztabu Generalnego Wojska Polskiego nt. określenia zasad reprezentowania środowiska rezerwistów wewnątrz kraju i na arenie międzynarodowej z udziałem Podsekretarza Stanu MON Pana Macieja Jankowskiego.
Podczas trwania Forum przedstawiciele organizacji pozarządowych mieli bezpośrednią możliwość przedstawiania problemów oraz trudności, jakie napotykają w codziennych kontaktach z przedstawicielami resortu obrony narodowej. Poruszane były m.in. kwestie ponoszenia odpłatności za korzystanie z pomieszczeń wojskowych, uproszczenia procedur dotyczących korzystania z pojazdów Sił Zbrojnych będących na wyposażeniu jednostek.
Przy tej okazji przedstawiciele organizacji pozarządowych zaprezentowały dotychczasowe osiągnięcia w zakresie prowadzonej działalności na rzecz obronności oraz przedstawili możliwości dalszej współpracy na rzecz resortu obrony narodowej.
W uznaniu za zaangażowanie i pracę na rzecz obronności, Podsekretarz Stanu w MON Pan Maciej Jankowski wręczył podziękowania organizacjom pozarządowym.