FOR: Dlaczego bojkot tzw. referendum 15 października jest demokratyczny?
W reakcji na nawoływania do bojkotu tzw. referendum – ze względu na to, w jaki sposób doszło do jego ogłoszenia, a także z powodu tendencyjnych pytań – przedstawiciele partii rządzącej i jej zwolennicy podnoszą argument, że odmowa głosowania i zniechęcanie innych osób do udziału w nim to rzekomo działania antydemokratyczne. Jest jednak dokładnie na odwrót: bojkot „referendum” – przy jednoczesnym głosowaniu w wyborach – mieści się w pełni w ramach porządku demokratycznego – pisze Patryk Wachowiec, analityk prawny FOR.
Propozycja zbojkotowania tzw. referendum natychmiast spotkała się z reakcją rządzących. Twierdzą oni między innymi, że nawoływanie do niegłosowania „świadczy o głębokim niezrozumieniu demokracji”, a zwolennicy takiego rozwiązania „boją się demokracji” lub są po prostu „antydemokratyczni”.
W rzeczywistości bojkot plebiscytu planowanego na 15 października w pełni mieści się w ramach porządku demokratycznego. Na poparcie takiego stanowiska można przedstawić wiele argumentów.
Przede wszystkim głosowanie jest prawem, a nie obowiązkiem obywateli. Każdy z nas ma pełną swobodę dysponowania swoim głosem i nikt nie może nas przymusić do głosowania. Fakt, że ktoś nie uczestniczy w wyborach lub w referendum, nie może sam z siebie stanowić podstawy do formułowania zarzutu, że nie jest on demokratą. Gdy danej osobie obojętne są losy państwa, uważa ona, że inni wiedzą lepiej od niej, jak zagłosować, nie odpowiadają jej kandydaci, jest zdania, że pytania referendalne nie mają dla niej znaczenia, albo, po prostu, nie potrafi opowiedzieć się za żadnym z wariantów odpowiedzi, to, nie biorąc udziału w głosowaniu, swobodnie korzysta z przynależnego jej głosu. Nawoływanie do bojkotu tzw. referendum jest więc niczym innym, jak wzywaniem do dysponowania głosem w odpowiedni sposób.
Jak zbojkotować tzw. referendum i wziąć udział w wyborach? O tym przeczytają Państwo w najnowszym komunikacie FOR pt. „Dlaczego bojkot tzw. referendum 15 października jest demokratyczny?” Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią publikacji aut. Patryka Wachowca, zamieszczoną w poniższym linku.