Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
W czerwcu 2000 roku, czyli dokładnie 15 lat temu powstało Forum Odpowiedzialnego Biznesu - najdłużej działająca i największa organizacja pozarządowa w Polsce, która zajmuje się koncepcją społecznej odpowiedzialności biznesu w kompleksowy sposób.
W momencie powstania organizacja ta przyjęła za swój cel promocję społecznej odpowiedzialności biznesu i zrównoważonego rozwoju. Do dzisiaj upowszechnia wiedzę w tym zakresie, edukuje firmy i ich interesariuszy. W tym czasie wydała ponad 70 publikacji, badań i analiz. Zorganizowała kilkadziesiąt wydarzeń. Prowadzi także portal odpowiedzialnybiznes.pl.
– W ciągu 15 lat udało się stworzyć ważną dla polskiego życia społecznego i gospodarczego organizację promującą odpowiedzialne prowadzenie biznesu. W kolejnych latach chcemy skupić się na upowszechnianiu standardów CSR, transparentności działań biznesu oraz edukacji menedżerów i menedżerek. Chcemy nadal dostarczać wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju, inspirować i promować dobre praktyki – mówi Mirella Panek-Owsiańska, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Timeline FOB
Historia rozwoju CSR w Polsce to kolejne daty, wydarzenia, inicjatywy także związane z działalnością Forum Odpowiedzialnego Biznesu (FOB).
2015 – obchodzony jest jubileusz „15 lat partnerstwa na rzecz CSR w Polsce”.
2014 – na Stadionie Narodowym odbywa się największe jak dotychczas CSR-owe wydarzenie w Polsce – 5. Targi CSR.
2013 – FOB publikuje własny raport społeczny, który jest jednocześnie pierwszym raportem społecznym organizacji pozarządowej w Polsce.
2012 – zainagurowana zostaje polska wersja Karty Różnorodności.
2011 – ma miejsce konferencja „CSR 2.0 innowacje, trendy, wyzwania”.
2010 – mija dekada od powstania Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
2009 – ukazuje się pierwsza polska wersja wytycznych Global Reporting Initiative.
2008 - FOB zostaje sygnatariuszem inicjatywy Global Compact.
2007 – pierwsza edycja konkursu Raporty Społeczne (FOB, PwC i CSR Consulting).
2006 – w ramach Ligi Odpowiedzialnego Biznesu - programu FOB dedykowanego studentom – odbywa się pierwsza edycja Akademii Odpowiedzialnego Biznesu, konferencji skierowanej do studentów.
2005 – zorganizowane zostają pierwsze w Polsce Targi Dobrych Praktyk CSR.
2004 – rusza program FOB dedykowany studentom – Liga Odpowiedzialnego Biznesu.
2003 – ukazuje się pierwsza edycja Raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”, największego w Polsce przeglądu działań CSR firm.
2002 – uruchomienie portalu tematycznego poświęconego CSR – odpowiedzialnybiznes.pl.
2001 – odbywa się konferencja inaugurująca 5-letni program FOB „21 firm na XXI wiek”.
2000 – zebranie założycielskie i rejestracja Stowarzyszenia Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
#15latdlaCSR
Powstanie Forum Odpowiedzialnego Biznesu to zasługa 3 firm, ale jego rozwój możliwy był dzięki zaangażowaniu w tym czasie ponad 100 przedsiębiorstw, współpracy wielu ludzi i instytucji.
– Pierwsze dwa lata były „szalone” i „odważne”, czuliśmy się momentami jak załoga Krzysztofa Kolumba odkrywająca Amerykę. Rozumiani jedynie przez management najwyższego szczebla międzynarodowych firm, inwestujących w Polsce. Uruchomiony w 2000 r. kamyk ruszył lawinę. To nieprawdopodobne, jak wiele osób przez ten czas zamieniło niszowy temat CSR na realne miejsca pracy w firmach, branży konsultingowej, nauce, a nawet administracji. Istnieje w ludziach ogromna potrzeba zaangażowania i czynienia dobra bez względu na to gdzie pracują – mówi Maciej Kozakiewicz, pierwszy prezes FOB, a obecnie prezes i założyciel Polska Witalna Sp. z o.o.
– Z dzisiejszej perspektywy widać bardzo wyraźnie, że Forum Odpowiedzialnego Biznesu było pierwszą w Polsce platformą poważnej debaty o roli biznesu w społeczeństwie, o zakresie odpowiedzialności podejmowanej przez przedsiębiorców i menedżerów. Nasze ówczesne dyskusje są kontynuowane dziś nie tylko przez wielu ekonomistów i publicystów, autorów modnych książek, prezesów największych w Polsce firm, ale także podczas najważniejszych spotkań, tych globalnych, dotyczących zmian klimatycznych oraz wyzwań zrównoważonego rozwoju i tych krajowych, dotyczących nowych „motorów wzrostu” inkluzywnej gospodarki. Prawdę mówiąc, nie spodziewaliśmy się, że po 15 latach społeczna odpowiedzialność biznesu stanie się konieczną podstawą poszukiwań nowego ładu społeczno-gospodarczego – mówi Bolesław Rok, współzałożyciel FOB, a obecnie członek Stowarzyszenia, profesor Akademii Leona Koźmińskiego.
Mając na względzie kluczowe znaczenie współpracy dla rozwoju CSR w Polsce, motywem przewodnim jubileuszu FOB jest „15 lat partnerstwa na rzecz CSR w Polsce”. Celem obchodów jest podsumowanie dokonań 15 lat rozwoju społecznej odpowiedzialności biznesu, pokazania osiągnięć firm i ludzi, którzy się do tych zmian przyczynili. Stąd hasło, które towarzyszy FOB w roku jubileuszu „Biznes, który zmienia świat. Ludzie, którzy zmieniają biznes”. Partnerami głównymi „15 lat partnerstwa na rzecz CSR w Polsce” są: Bank Zachodni WBK oraz PKN Orlen, partnerem: PGNIG. Więcej informacji o działaniach w ramach obchodów pod linkiem: http://odpowiedzialnybiznes.pl/15-lat-partnerstwa-na-rzecz-csr-w-polsce/
***
Forum Odpowiedzialnego Biznesu jest najdłużej działającą, już od 15 lat, i największą organizacją pozarządową w Polsce, która zajmuje się koncepcją społecznej odpowiedzialności biznesu w kompleksowy sposób. Forum to organizacja typu think-and-do-tank, będąca rzecznikiem prowadzenia biznesu w sposób odpowiedzialny, czyli biorący pod uwagę wpływ przedsiębiorstwa na środowisko i społeczeństwo. Wyznaczamy trendy i kierunki odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju w Polsce. Więcej informacji na stronie odpowiedzialnybiznes.pl.
Źródło: info. nadesłana
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.