FM Foundation opublikowała swój coroczny raport. Na liście także projekty z Polski
Ponad 233 tys. euro przekazanych środków i 3829 beneficjentów w 11 krajach – takim wynikiem w roku rozliczeniowym 2023/24 pochwaliła się fundacja korporacyjna powołana przez międzynarodową firmę logistyczną FM Logistic. W opublikowanym raporcie Fundacja wymienia także projekty, które wspierała w Polsce.
Integracja społeczna i wyrównywanie szans najmłodszych – to dwa najważniejsze cele, jakie realizuje, powołana w 2017 roku FM Foundation. Fundacja w swoim działaniu łączy zaangażowanie społeczne pracowników Grupy FM Logistic z profesjonalnym sponsoringiem. Jej projekty kierowane są przede wszystkim do osób marginalizowanych i zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz dzieci w trudnej sytuacji życiowej, utrudniającej normalny rozwój.
Wśród partnerów Fundacji FM są również dwie organizacje z Polski: Fundacja Porta Vitae oraz Fundacja Samodzielni Robinsonowie. Dzięki wsparciu FM Logistic, z realizowanych wspólnie programów skorzystało ponad 200 beneficjentów.
Dla dzieci w potrzebie i dla rozwoju zawodowego
Działalność FM Foundation w Polsce skupia się z jednej strony na walce z wykluczeniem społecznym najmłodszych, a z drugiej na dawaniu szansy rozwoju zawodowego młodzieży, która może mieć utrudniony start w dorosłość. Chodzi tu przede wszystkim o osoby pod opieką instytucji opiekuńczo-wychowawczych, często osierocone biologicznie lub wykluczone społecznie. FM Foundation kolejny już rok wsparła organizowany wspólnie przez FM Logistic i Fundację Samodzielni Robinsonowie program „Bezpieczny Staż”, którego celem jest rozwój umiejętności społecznych, zwiększenie motywacji do planowania przyszłej drogi zawodowej oraz zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych w bezpiecznymi i przyjaznym środowisku biznesowym.
– Ze względu na rodzaj prowadzonej przez nas działalności biznesowej, staramy się umożliwić młodym ludziom odkrywanie zawodów związanych z logistyką. Dzięki stażom i praktykom w obiektach FM Logistic podopieczni Fundacji Samodzielni Robinsonowie mogą nie tylko zdobyć praktyczne umiejętności potrzebne do pracy w branży logistycznej, ale też przyswoić sobie zasady przydatne w życiu zawodowym generalnie. W minionym okresie uruchomiliśmy także nowe narzędzie „Pierwsza praca Robinsona” skierowane przede wszystkim do młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym – mówi Artur Ciuchta, Corporate DNA & FM Foundation Expert, FM Logistic Central Europe.
Z myślą o dzieciach z placówek opiekuńczo-wychowawczych z Piotrkowa Trybunalskiego i Tomaszowa Mazowieckiego, FM Foundation wspólnie z lokalną Fundacją Porta Vitae wspiera działania wolontariuszy z sąsiedzkich jednostek FM Logistic na rzecz dzieci w potrzebie. Między innymi, w ramach swojego zaangażowania FM Foundation przekazała środki na wsparcie aktywności wolontariuszy FM Logistic organizujących i spędzających czas z dziećmi na różnych aktywnościach rekreacyjnych.
Długoterminowe wsparcie w 11 krajach
FM Foundation działa poprzez partnerstwa z wybranymi organizacjami pozarządowymi w lokalizacjach, w których firma prowadzi swoje operacje. W minionym okresie rozliczeniowym było to 17 podmiotów z krajów takich jak: Francja, Hiszpania, Polska, Czechy, Słowacja, Ukraina, Rumunia, a także Brazylia, Indie i Wietnam. W większości przypadków jest to współpraca kilkuletnia, a długofalowe działania są wyrazem społecznej odpowiedzialności FM Logistic i jej zaangażowania w życie lokalnych społeczności.
Jak podsumowuje raport FM Foundation, w okresie 2023/24 z działań fundacji skorzystało 3829 beneficjentów, a w organizowanych przez nią projektach wzięło udział 386 pracowników FM Logistic, ze wszystkich wymienionych krajów. Ogółem na wsparcie projektów Fundacja przeznaczyła w ostatnim roku 233 475 euro.
Źródło: FM Foundation