Już w sobotę harcerki i harcerze z Okręgu Wielkopolskiego ZHR po raz trzeci wyruszą na rowerach w trasę z Poznania do byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy na Dolnym Śląsku. W ten sposób chcą oddać hołd swojemu patronowi, hm. Florianowi Marciniakowi, który poniósł śmierć w czasie II wojny światowej.
Wyprawa jest dla nich wyzwaniem ponieważ 200 kilometrów zamierzają pokonać w ciągu dziesięciu godzin. Uczestnicy potrzebują wsparcia i silnego dopingu. Sami mówią, że szanse na powodzenie akcji to nie tylko przygotowanie fizyczne, ale też psychiczne nastawienie, które wszyscy będziemy mieli szansę współtworzyć.
– Chcemy pokazać młodym ludziom, że historię można łączyć z pasjami i różnymi formami spędzania wolnego czasu – mówi hm. Łukasz Tadyszak, pomysłodawca wyprawy. W poprzednich latach udało nam się dojechać do Rogoźnicy w nieco poniżej 10 godzin. Teraz chcemy poprawić ten wynik – dodaje.
Uczestnicy wyruszą na swoją wyprawę wczesnym rankiem 22 maja, spod Fortu VII w Poznaniu, gdzie Marciniak był więziony w trakcie wojny. Po drodze zatrzymają się na terenie byłego obozu śledczego w Żabikowie oraz odwiedzą Gorzyce gdzie Florian się urodził. Do Rogoźnicy planują dotrzeć około godziny 20. Zapraszają zainteresowanych do dołączenia do wyprawy na poznańskim odcinku trasy.
Za harcerzami są kilkutygodniowe przygotowania: spotykali się na wspólnych jazdach, ćwiczyli mięśnie, poznawali przepisy, uczyli się serwisować rower. Całą wyprawę chcą zrelacjonować na żywo poprzez portale społecznościowe. Otrzymali wsparcie kilku poznańskich przedsiębiorstw.
Projekt realizowany jest w porozumieniu z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości oraz Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Wyprawę objął patronatem honorowym Prezydent Miasta Poznania. Informacje szczegółowe oraz planowaną relację znaleźć można na portalach społecznościowych: www.fb.com/flowyprawa i www.fb.com/harcerstwo.
Florian Marciniak urodził się w podpoznańskich Gorzycach w 1915 roku. Od najmłodszych lat związany był z ruchem harcerskim. W roku 1939 roku stanął na czele Szarych Szeregów – konspiracyjnej organizacji harcerskiej, którą kierował aż do momentu pojmania w roku 1943. W lutym 1944 roku zamordowany w KL Gross-Rosen w Rogoźnicy na Dolnym Śląsku. Od 2010 roku jest patronem Wielkopolskiej Chorągwi Harcerzy ZHR.