Powołana przez Boldare SA Fundacja Boldare będzie zajmowała się m.in. edukacją, w tym opieką nad właśnie otworzoną szkołą prowadzoną w duchu demokratycznym. Fundacja powstała z potrzeby stworzenie jakościowej, nowoczesnej edukacji w sytuacji kryzysu polskiej oświaty. Dodatkowo, Fundacja w przyszłości będzie wspierała uczniów i studentów, a także będzie prowadziła działalność kulturalną.
Boldare, firma specjalizująca się w projektowaniu i tworzeniu produktów cyfrowych, powołuje fundację zajmującą się wspieraniem i rozwojem edukacji. To odpowiedź na wyzwania i problemy związane z polskim systemem nauczania, ale przede wszystkim wynik wieloletnich obserwacji młodych ludzi na rynku pracy i ich gotowości do wyzwań stawianych przez wciąż zmieniające się otoczenie.
W Boldare szczególną wagę przywiązuje się do etyki pracy oraz stawiania człowieka i jego potrzeb w centrum, co odzwierciedla struktura organizacyjna firmy. Stąd holakracja, czyli brak menadżerów i samoorganizujące się zespoły, które funkcjonują w organizacji od wielu lat. Samoorganizacja ma naturalny i bezpośredni wpływ na procesy rekrutacyjne w firmie oraz wymagania stawiane kandydatom i kandydatkom.
Oprócz kompetencji związanych z wykonywanym zawodem, w Boldare ważne są odpowiedzialność, umiejętność współpracy i podejmowania odważnych decyzji, a także nastawienie na rozwiązywanie problemów. W samoorganizującej się firmie, te deficytowe dziś cechy u młodych ludzi, są po prostu kluczowe.
Demokratyczne podejście do edukacji
– W świecie, w którym nasze dzieci będą zmieniać pracę kilkanaście razy w życiu, a praca będzie realnie rozliczana za efekty, a nie za wysiłek i pozycję, kluczowa stanie się samoświadomość, współpraca w grupie i umiejętności komunikacyjne.
Wymagające też będzie znalezienie się w tym, że rodzice nie są w stanie już w żaden sposób podpowiedzieć „kim chcesz być i jak to zrobić”, bo połowa możliwości i zawodów jeszcze nie istnieje i dopiero się pojawi. Wiedza pamięciowa już nie wystarczy, bo jest dostępna wszędzie, a najważniejsze jest umieć korzystać z różnych elementów siebie i świata dookoła. Przez globalną konkurencję na rynku pracy trzeba się uczyć na bieżąco, szybko i w zależności od kontekstu, często od nowa…
W tym świecie właśnie otwieramy się na nowe i dołączamy do grona miejsc, dających przestrzeń do innej edukacji. Szkoła Demokratyczna Grajfka to działania edukacyjne realizowane przez Fundację w ramach działań statutowych – tłumaczy Anna Zarudzka, co-CEO Boldare, reprezentująca zarząd Fundacji.
Podstawą edukacji demokratycznej jest założenie, że naturalną potrzebą dzieci jest chęć uczenia się, która sprawia, że nawet bez narzuconych obowiązków, w określonym czasie osiągają konkretny poziom wiedzy. Szkoła demokratyczna umożliwia uczniom naukę w ich tempie, bez przymusu, który jest obecny w tradycyjnych szkołach. Kiedy nauka sprawia przyjemność, dzieci chętniej uczą się i biorą udział w różnych aktywnościach, zajęciach i doświadczeniach. To wszystko sprzyja również samodzielności, budowaniu proaktywności i braniu odpowiedzialności za własne działania i siebie samego.
– Tworzymy to miejsce z myślą o dzieciach, chcemy żeby uczyły się świata z ciekawości, bez przymusu i mogły rozwijać w swoim tempie. Ich naturalna, wewnętrzna motywacja do poznawania stanowi podstawę ścieżki ich rozwoju – dodaje Dagmara Kittler, współzałożycielka Grajfki.
Fundacja Boldare
– Edukacja demokratyczna odpowiada nie tylko potrzebom ucznia, ale też współczesnego społeczeństwa. Rozwija refleksyjne, kreatywne osoby, które merytorycznie rozwiązują problemy i chętnie biorą odpowiedzialność za swoje działania. To cechy, które są nie do przecenienia w dynamicznie zmieniającym się świecie wypełnionym technologiami – podkreśla Anna Zarudzka i dodaje: – Fundacja Boldare, w ramach działalności związanej z edukacją i wychowywaniem, ma także wspomagać kształcenie studentów w zakresie nowoczesnego zarządzania i organizacji pracy. Oprócz tego chcemy również angażować się w działalność kulturalną i wspierać innowacyjność. Plan jest szeroki, ale zaczynamy od podstaw.
Fundatorem Fundacji jest Boldare SA. Główne cele Fundacji Boldare na najbliższe miesiące to uruchomienie z początkiem września 2022 „Szkoły Demokratycznej Grajfka” w Gliwicach oraz jej skuteczny rozwój.
Źródło: Fundacja Boldare