4 września 2002 roku w Wałbrzychu odbyła się pierwsza z czterech zaplanowanych na Dolnym Śląsku, konferencja pt. 'Forum Inicjatyw Pozarządowych'. Na spotkaniu zaprezentowano dorobek wałbrzyskiego sektora pozarządowego, jego obecną kondycję i dążenia do tworzenia lokalnych reprezentacji.
Konferencję otworzył Prezydent Miasta Wałbrzycha – Stanisław Kuźniar. W swoim wystąpieniu prezydent zwrócił uwagę słuchaczy na dobrą współpracę wałbrzyskiego samorządu i trzeciego sektora, docenił rolę i działania organizacji pozarządowych, mające na celu zaspakajanie potrzeb społeczności lokalnej, zapewnił również o rosnącym poparciu władz miasta dla sektora pozarządowego. Jak wynikało ze słów prezydenta, władze wałbrzyskie chętnie wspierają inicjatywy organizacji pozarządowych. Łącznie na działania realizowane przez organizacje społeczne władze wałbrzyskie przeznaczyły w tym roku około 600 tys. zł.
Wystąpienie Jerzego Boczonia z Fundacji Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych z Gdańska dotyczyło współpracy organizacji pozarządowych z administracją publiczną. Podkreślał, że kluczem do współpracy i rozwoju organizacji jest standaryzacja usług i budowanie reprezentacji organizacji. Ubolewał, że brak wsparcia dla działań trzeciego sektora ze strony władz lokalnych wielokrotnie nie jest wynikiem niewystarczających środków finansowych na ten cel, ale efektem złej woli.. Dlatego ważne jest to, aby organizacje tworzyły swoje reprezentacje i stanowiły silną grupę do negocjacji z władzami lokalnymi.
Waldemar Weihs z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych przedstawił organizacje pozarządowe w kontekście realizowania polityki społecznej na Dolnym Śląsku. Zwrócił uwagę na to, że organizacje z Dolnego Śląska w większości nie widzą potrzeby współdziałania ani ze sobą nawzajem (organizacje tej samej branży często konkurują ze sobą), ani z administracją publiczną, a przecież fundusze Unii Europejskiej przyznawane są głównie organizacjom, które potrafią współpracować nie tylko ze sobą, ale również z instytucjami spoza sektora.
Joanna Mirecka – łącznik ds. funduszy strukturalnych Unii Europejskiej na Dolnym Śląsku przedstawiła zgromadzonym swoją rolę na tym stanowisku i zachęcała do tego, aby nie rezygnować z ubiegania się o dotacje z funduszy przedakcesyjnych, mimo że ich zdobycie bardzo często łączy się ze spełnieniem szeregu wymogów formalnych.
Łukasz Domagała z Sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT zaprezentował ustawę o organizacjach pożytku publicznego i wolontariacie. Zachęcał zgromadzonych do przekazywania swoich uwag i propozycji dotyczących formułowania tejże ustawy, która wyznaczy ramy działań sektora społecznego.
Anna Wojakowska-Skiba z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności omówiła zalety i wady tworzenia reprezentacji organizacji pozarządowych. Przekonywała, że dużo więcej można osiągnąć rozbudowanej silnej grupie. Łatwiej jest wówczas negocjować z samorządami warunki współpracy. Mimo tego, że funkcjonowanie w ramach koalicji przynosi zmniejszenie rozpoznawania dla indywidualnej organizacji, to jednak warto się jednoczyć. Płyna z tego takie korzyści jak negocjowanie wspólnych cen dla grupy organizacji, możliwość wymiany doświadczeń i przede wszystkim dużo większa szansa uzyskania o funduszy pochodzących z Unii Europejskiej.
Cieszy fakt, że konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem przedstawicieli wałbrzyskich organizacji pozarządowych. Poza tym uczestnicy zgodzili się z tym, że jeśli się działa w silnej i zjednoczonej grupie, to dużo łatwiej jest być stroną we wszelkiego rodzaju negocjacjach. W związku z tym zadeklarowali chęć utworzenia reprezentacji organizacji w regionie wałbrzyskim.
Organizatorami całego cyklu konferencji są Dolnośląski Urząd Marszałkowski, Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz Stowarzyszenie na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych.