FIO Małopolska Lokalnie buduje kapitał społeczny w województwie małopolskim
FIO Małopolska Lokalnie jest to program wsparcia skierowany do młodych organizacji pozarządowych i innych grup działających na terenie województwa. W drugiej edycji konkursu młode organizacje oraz grupy nieformalne otrzymały wsparcie finansowe w łącznej kwocie 820 tysięcy złotych. Pod tymi liczbami kryje się wiele ciekawych, inspirujących, ale i ważnych, czasami wręcz niezbędnych działań, które wniosły do lokalnych społeczności dużo dobrego.
Dobiegła końca druga edycja FIO Małopolska Lokalnie, czyli programu grantowego dofinansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz Województwa Małopolskiego. Ludzie, którzy chcą działać na rzecz swoich wsi, osiedli, miast i gmin – bo takich wspiera program FIO – mieli okazję po raz kolejny uzyskać dofinansowania na swoje inicjatywy.
FIO jest to program wsparcia skierowany do młodych organizacji pozarządowych i innych grup działających na terenie województwa. Projekt prowadzony jest równolegle w czterech subregionach koordynowanych przez cztery organizacje: Biuro Inicjatyw Społecznych z Krakowa, Stowarzyszenie Forum Oświatowe z Klucz, Fundację Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS z Myślenic oraz Babiogórskie Stowarzyszenie Zielona Linia ze Stryszawy.
Ideą programu FIO jest budowanie aktywnych społeczności lokalnych. Mikrogranty w wysokości od 2.000 do 5.000 złotych przyznawane są na działania, mające na celu budowanie bądź rozwijanie dobra wspólnego w małych społecznościach. Pod tym nieco szumnie brzmiącym sformułowaniem kryją się konkretne działania i wartości, zarówno o charakterze materialnym jak i niematerialnym. Wśród tych drugich możemy wymienić relacje i więzi, które powstają w trakcie realizacji projektów, wzrost aktywności i chęci do działania, budowanie poczucia wspólnoty i tożsamości, a także patriotyzmu lokalnego. Jeśli zaś chodzi o te pierwsze – materialne – są o wiele bardziej namacalne i dające się ująć w liczbach.
W roku 2015 Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych przyznała 46 dotacji na łączną kwotę 215 tys. złotych. W ramach konkursu dofinansowane zostały działania młodych organizacji pozarządowych w liczbie 21 dotacji na łączną kwotę 101 tys. złotych.
Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze udzieliło 41 dotacji na sumę 195 tys. złotych. W ramach konkursu dofinansowane zostały działania młodych organizacji pozarządowych w liczbie 17 dotacji na łączną kwotę 85 tys. złotych.
Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS wsparła 44 inicjatywy, przyznając im dotacje na kwotę 215 tys. złotych. W ramach konkursu dofinansowane zostały działania młodych organizacji pozarządowych w liczbie 17 dotacji na łączną kwotę 82,4 tys. złotych.
Babiogórskie Stowarzyszenie Zielona Linia ze Stryszawy przyznało 41 dotacji o łącznej wysokości 195 tys. złotych. W ramach konkursu dofinansowane zostały działania młodych organizacji pozarządowych w liczbie 12 dotacji na łączną kwotę 59,3 tys. złotych.
Dzięki temu na terenie Małopolski tylko w tym roku społeczności lokalne podjęły aż 172 inicjatywy, dofinansowane na łączną kwotę 820 tys. złotych. Pod tymi liczbami kryje się wiele ciekawych, inspirujących ale i ważnych, czasami wręcz niezbędnych działań, które wniosły do lokalnych społeczności dużo dobrego.