Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przeredagowuje Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-20. Pod uwagę brane są wnioski z zamówionej przez DPP ewaluacji ex-ante oraz wnioski zgłoszone w konsultacjach społecznych.
W niektórych z nich, jak na przykład we wniosku zgłoszonym przez Fundację Badań i Inicjatyw Społecznych „Stocznia”, radzono znacząco zmienić strukturę i zasady działania Funduszu. Dyrektor Krzysztof Więckiewicz mówił w rozmowie ngo.pl, że wszystkie ważne wnioski zostaną uwzględnione – tak, jak postulują autorzy raportu oraz strony uczestniczące w konsultacjach. Dlatego zasady działania Programu mogą znacząco różnić się od wyjściowych.
– Mówię o nowym FIO, że będzie suplementem diety trzeciego sektora – mówił nam Krzysztof Więckiewicz. – Pieniądze będą przeznaczone na to, na co trudno je uzyskać od samorządu: projekty innowacyjne społecznie, aktywizujące obywateli lub strażnicze. Pieniądze z FIO przestaną być zatem wsparciem w realizacji zadań zleconych organizacjom przez samorząd, rodzajem wkładu własnego w ich realizację.
To może być ważne dla tych organizacji, których projekty w poprzednich edycjach FIO były odrzucone. Tym bardziej, że w nowej strukturze przestaną obowiązywać punkty strategiczne za bycie małą lub początkującą organizacją. Strumienie pieniędzy mają być trzy: jeden poświęcony faktycznie organizacjom na dorobku, drugi – tzw. klasie średniej sektora, trzeci – dedykowany tzw. infrastrukturze sektora, czyli wszystkim formom, dzięki którym sektor może się rozwijać: badaniom, doradztwu, serwisom czy aplikacjom internetowym.
Skąd tyle poprawek
„Nowe” FIO na lata 2014–2020 było jesienią konsultowane w regionach. Jednak poważne uwagi do dokumentu od kilku miesięcy formułują uczestnicy i uczestniczki kilku forów: Zespołu ds. Rozwiązań Finansowych i Prawnych w zakresie społeczeństwa obywatelskiego przy Kancelarii Prezydenta oraz Rada Działalności Pożytku Publicznego. Pozarządowcy na spotkaniach mówili, że dokument jest „niedojrzały” i przygotowywany naprędce. Poprawki FIO, jakie właśnie wprowadza MPiPS mają być odpowiedzią na te zarzuty.
– Istotnie zmieni się diagnoza w FIO, co postulowano – mówi Krzysztof Więckiewicz – wskażemy w niej istotne problemy oraz określimy zmianę, jaka ma zajść do 2020 roku. W FIO będzie nacisk na aktywizację obywatelską, będziemy umożliwiać zawiązywanie partnerstw publiczno-prywatnych oraz wspierać inicjatywę lokalną.
Projekt nowego FIO, autorstwa samego Ministerstwa pojawił się pod koniec roku, kiedy trwały już zaawansowane prace nad ustawą o FIO – koncepcją zupełnie innego Funduszu, który miałby kapitał żelazny, niezależną kapitułę oraz operatorów regionalnych. W marzeniach był czymś w rodzaju demokratycznego funduszu na dwudziestopięciolecie demokracji. Tą wizją zajął się najpierw pozarządowy Zespół przy Kancelarii Prezydenta, starając się ją „urealnić” i przekazać MPiPS-owi projekt ustawy w tej sprawie. Tymczasem MPiPS w tym samym czasie przygotował, przedstawił i skonsultował własny projekt. Pozarządowcy mówili w kuluarach, że to z obawy, że MPiPS straci możliwość zarządzania FIO. Natomiast Ministerstwo wyjaśnia, że to dlatego, by prace nad ustawą nie zablokowały dotacji w 2014 roku – bo do tego czasu nie udałoby się jej uchwalić.
– Chcemy pracować nad ustawą i będziemy w tym uczestniczyć – potwierdza Krzysztof Więckiewicz. – Jak również jak najszybciej uruchomić pierwszy konkurs dla organizacji z nowego rozdania.
Źródło: inf. własna ngo.pl