Coraz częściej pojawiają się dyskusje na temat efektywności wykorzystania środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Wątpliwości budzą przede wszystkim pojawiające się i równie szybko kończące się inicjatywy, finansowane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Co robić, by efekty wynikające z wykorzystania funduszy Unii Europejskiej były trwałe i wysokiej jakości?
Myślenie perspektywiczne okazuje się także wartościowe w kontekście doświadczeń partnerów Centrum PISOP z Anglii czy Szwecji. Nasze partnerskie instytucje pokazują nam bowiem konsekwencje pracy od projektu do projektu organizacji z ich otoczenia. Przykładowo organizacje i firmy z Wielkiej Brytanii po 18 latach korzystania z funduszy unijnych, w wyniku drastycznego spadku zasobów EFS dostępnego w ich kraju, mają poważne problemy. Tracą „grunt pod nogami”. Kończą poszczególne aktywności lub są zamykane… Podobnie trudno jest w Szwecji. Przedstawicielki projektu, realizowanego wspólnie z Centrum PISOP opowiedzą o tym podczas konferencji 25. września w Poznaniu. Długofalowe myślenie pomaga przygotować się także na ewentualność ograniczenia finansowania bez drastycznych zmian w funkcjonowaniu instytucji. Europejski Fundusz Społeczny może w tym pomóc. Warto także o nim myśleć jako wsparciu w długofalowym działaniu. Dla innych i dla siebie.
Artykuł powstał w ramach projektu Regionalny Ośrodek EFS w Lesznie, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.