Konkurs, zorganizowany był już po raz dziewiąty, promuje młodzież, która nie akceptuje brutalności, lecz odpowiedzialnie i mądrze kształtuje własne życie.
W konkursie „Ośmiu wspaniałych” wyróżniani i nagradzani są młodzi ludzie, którzy nie potrafią przejść obojętnie obok czyjegoś smutku, niedomagania czy trudności.
Laureatami zostały te osoby, które potrafią dawać siebie drugiemu człowiekowi. Mimo że mieszkają w różnych częściach miasta, łączy ich zamiłowanie do pomocy tym, którym nie pomaga nikt, nawet na pozór lepiej do tego przygotowani dorośli.
Organizatorem akcji jest Joanna Fabisiak, prezes Fundacji „Świat na Tak”, a honorowy patronat nad tegoroczną edycją konkursu objęli między innymi: Jarosław Kalinowski (wicepremier), Prymas Polski Kardynał Józef Glemp, Hanna Gronkiewicz-Waltz (wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju), Andrzej Zoll (rzecznik praw obywatelskich), Krystyna Łybacka (Minister Edukacji Narodowej i Sportu), Paweł Poncyliusz (poseł na Sejm), Wojciech Kozak (prezydent m.st. Warszawy), Edmund Ambroziak (starosta warszawski), Ryszard Raczyński (kurator mazowiecki) oraz wielu przedstawicieli świata kultury i polityki, którzy chętnie wspierają ideę wolontariatu i chcą promować wybitne jednostki młodych, odważnych i chętnych do pomocy ludzi.
Zainteresowanie konkursem z roku na rok wzrasta. Przybywa wrażliwych, młodych ludzi i być może to jest podstawą do powstania nowej idei – klubu wolontariatu w każdej szkole. W tym roku po raz pierwszy wyróżniono najmłodszych uczestników konkursu, w grupie wiekowej 9 – 13 lat. Nagrodzona Ósemka choć nie może pochwalić się wielkimi dokonaniami, jednak imponuje hartem ducha i wrażliwością serca. Wśród tej wspaniałej ósemki znaleźli się:
Daniel Gregoriew (11 lat), harcerz Drużyny Nieprzetartego Szlaku, pracujący w Świetlicy Socjoterapeutycznej, odznaczający się umiejętnością łagodzenia sporów i skutecznego tłumaczenia, że nie warto się bić, pomagający także w utrzymaniu porządku i przygotowywaniu posiłków.
Lidia Justowicz (13 lat) przeciwstawia się przemocy wobec ludzi i zwierząt. Organizuje zbiórki pieniędzy na schroniska dla zwierząt, zachęca koleżanki i kolegów do działań na rzecz środowiska, a także pomaga osobom starszym, robiąc im zakupy i odwiedzając, by nie czuły się samotne.
Martyna Miszkiewicz (13 lat) aktywna i pilna uczennica, prowadzi szkolne uroczystości, współredaguje artykuły do szkolnej kroniki, pomaga także sąsiadce, której dwuipółletni syn jest chory na nerki.
Natalia Przybytkowska (12 lat) w ramach akcji „Otwarte serca” zaopiekowała się dziewczynką z Białorusi, chętnie także zajmuje się osobami niepełnosprawnymi i pomaga w nauce wszystkim, którzy tego potrzebują.
Agnieszka Stygar (11 lat) zajmuje się głównie pisaniem opowiadań o zwierzętach, żeby inne dzieci też je pokochały i szanowały.
Rafał Szczypiński (11 lat), którego pasją jest ekologia, zajmuje się organizowaniem zbiórki surowców wtórnych i funduszy na schronisko dla zwierząt. Jest harcerzem, a od trzech lat także wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W nauce pomaga choremu bratu i dba o jego postępy.
Mariola Szulim (12 lat) jako członek przykościelnej organizacji Rycerstwo Niepokalanej bierze udział w akcjach charytatywnych, jako wzorowa uczennica daje przykład innym, co wpływa na zmianę negatywnych postaw niektórych uczniów
Bartek Zajączkowski (13 lat) opiekuje się starszą samotną sąsiadką, często z jego pomocy korzystają także koledzy, którym pomaga w odrabianiu lekcji.
Prymas Kardynał Józef Glemp wręczył nagrody laureatom i podziekował im, podkreślając, że pomaganie potrzebującym jest niezwykle ważne i że proste czyny mogą wzbogacać naszą osobowość.
Prezydent m.st. Warszawy Wojciech Kozak wręczył natomiast nagrody i dyplomy tym nastoletnim warszawiakom, którzy bez lęku podjęli się trudnych zadań, często z nadzieją na zmianę wrażliwości i postępowania dorosłych.
17 letni Karol Badeja od lat pomaga niepełnosprawnym, biorąc udział w warsztatach terapii zajęciowej przy Katolickim Stowarzyszeniu Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej. Od 4 lat jest także aktywnym członkiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i cały czas ma nadzieje, że dobro pokona zło.
Izabela Bołtryk (15 lat) odwiedza pensjonariuszy domu aktora w Skolimowie, w czasie wakacji wyjeżdża jako przewodniczka niewidomych z Lasek. Pomaga szczególnie tym, którzy czują się samotni i zapomniani przez najbliższych.
Łukasz Chojecki (18 lat) wyróżnia się w pacy na rzecz społeczności szkolnej i środowiska pozaszkolnego, zorganizował akcje oddawania krwi i założył Klub Honorowych Dawców Krwi. Bierze także udział w programie „starszy brat – starsza siostra”, w ramach którego opiekuje się chorym chłopcem.
Joanna Dobosz (17 lat) od wielu lat pomaga niepełnosprawnym, zwłaszcza w nauce. Dla niej „niepełnosprawność nie jest problemem nie do pokonania”, a swoim postępowaniem daje dobry przykład rówieśnikom.
Beata Michalska (19 lat) zajmuje się niesieniem pomocy chorym na białaczkę. Prowadzi spotkania dotyczące przeszczepu szpiku kostnego i zachęca wszystkich, by zgłosili się do banku szpiku i pomogli potrzebującym. Jest także wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, uczestniczyła w działaniach Stowarzyszenia „Dzielimy się tym, co mamy”, a w tym roku reprezentuje stolicę w Ogólnopolskiej Edycji Konkursu Ośmiu Wspaniałych.
Krystyna Piaszczyńska (19 lat) w ramach wolontariatu pracuje z dziećmi niepełnosprawnymi w ośrodku „Przedwiośnie” w Aninie, była organizatorką licznych rajdów i spotkań ze sławnymi ludźmi i aktywnie uczestniczy w pracy szkolnej drużyny harcerskiej „Błękitni”.
Maciej Piwowarski (16 lat) jest współtwórcą sekcji wolontariatu, która między innymi organizowała dary dla powodzian oraz aktywnie uczestniczy w pracach na rzecz rozbudowy Ośrodka Pracy Pozaszkolnej na terenie Bielan. Od lat także zajmuje się przeciwdziałaniem narkomanii, pomaga również w prowadzeniu socjoterapii, zajęć uspołeczniających i treningu kulinarnego, w czasie spotkań klubu Integracyjnego dla osób upośledzonych.
Anna Zadrożna (19 lat) od lat interesuje się losem bezdomnych i porzuconych zwierząt. Zorganizowała szereg akcji, dzięki którym udało się uratować wiele zwierząt.
Postawy wszystkich tegorocznych wspaniałych warszawiaków świadczą o tym, że młodzi społecznicy nie ulęgają mirażowi sukcesu, zawsze chętnie pomagają potrzebującym i są wrażliwi na ludzkie cierpienie i słabość. Kieruje nimi nie chęć błyśnięcia bohaterskim wyczynem, lecz zwykła bezinteresowność i koleżeńskość. Dzięki Konkursowi „Ośmiu Wspaniałych” można poznać naprawdę wielu wspaniałych młodych ludzi, gdyż oprócz głównych laureatów organizatorzy wyróżnili także wiele innych osób, które swym postępowaniem przyczyniły się do zmiany myślenia swego otoczenia, w tym także dorosłych.
Przesłanie „wychowanie przez pracę i pomoc słabszym” przekazywane jest ludziom w całej Polsce. Konkurs „Ośmiu wspaniałych” obejmuje swym zasięgiem już 75 miast oraz tysiące młodych wolontariuszy. Jeden z nich wyruszył właśnie - na rowerze - z owym przesłaniem do wielu polskich miast, w których będzie propagował ideę wolontariatu i jego roli w codziennym życiu. Przesłanie, którzy mieli okazję podpisać wszyscy obecni na Gali, oraz list o roli wolontariatu jest obecnie w drodze do Rzeszowa.
Celem zarówno Konkursu „Ośmiu wspaniałych”, jak i całej działalności Klubu Ośmiu i Fundacji „Świat na Tak” jest promowanie działań młodych wolontariuszy i promowanie samego wolontariatu, bowiem wolontariusz pomagając innym, sam staje się bardziej dojrzały, odpowiedzialny i twórczy, nawiązuje nowe przyjaźnie, zdobywa nowe umiejętności, uczy się współżycia i współdziałania z innymi i w ten sposób przygotowuje się do dorosłego życia, które dzięki pogłębieniu wrażliwości może być o wiele lepsze.
Źródło: inf. własna