Dziś każdy nosi w kieszeni kamerę video. Można utrwalić w każdej chwili wszystko co nas otacza, coś co nas zaciekawi, czy zaintryguje.
Kamera
Praktycznie każdy smartphone jest w stanie zapewnić jakość nagrania w rozdzielczości HD, która jest obecnie standardem w filmach. Nie ważne co mamy w kieszeni. Czy to będzie iPhone, Samsung, czy Nokia. Prawie każdy model telefonu kosztujący powyżej 500zł, będzie odpowiedni do zrealizowania prostego filmu w dobrej jakości.
Stabilizacja
Bardzo ważnym elementem naszego wyposażenia powinien być statyw, na którym umieścimy nasz telefon. Na allegro, proste małe statywy można kupić już od 30zł. Nie jest to duża kwota, a nasz film nam podziękuje za taka inwestycję. Stabilny obraz jest kluczowym elementem naszej produkcji. Chyba, że nasz pomysł zakłada inaczej. W większości wypadków, warto jednak zadbać o to, aby ujęcia nie “trzęsły się”.
Ustabilizować kamerę można na wiele “domowych” sposobów. Jeśli dysponujemy mocowaniem samochodowym do telefonu, sprawdzi się ono świetnie również przy filmowaniu. Wystarczy umieścić telefon tak, aby konstrukcja mocowania nie zasłaniała obiektywu. Jeśli mamy pod ręką klipsy do papieru, to one także mogą zamienić się w statyw. Wystarczy przyczepić dwa klipsy do jednego boku telefonu i postawić go na nich.
Dźwięk
Jednak film to nie tylko obraz. Równie ważny, jeśli nie ważniejszy, jest dźwięk. Jeśli nagrywamy wywiad, bardzo ważne jest aby audio było dobrze nagrane. Każde zakłócenie, będzie odwracało uwagę widza od treści przekazu. Możemy mieć piękny obraz, ale zły dźwięk mimo wszystko zepsuje końcowy efekt naszej produkcji.
Musimy więc zapewnić sobie komfortowe warunki przy nagraniu. Najlepiej jest znaleźć ciche miejsce, do którego nie będą docierały żadne niechciane dźwięki.
Warto wyposażyć się w dodatkowy mikrofon. Może być to po prostu druga komórka, którą umieścimy blisko naszego bohatera. Można też użyć mikrofon krawatowy, który przypinamy do ubrania. Wszelkiego rodzaju dyktafon. Generalnie wszystko będzie lepsze od wbudowanego mikrofonu w telefonie z którego kręcimy.
Oświetlenie
Jest to kolejna niezbędna układanka do lepszej produkcji. Scena, którą będziemy filmować musi być oświetlona, tak aby oddawała odpowiedni nastrój. Nie zawsze oznacza to, że plan zdjęciowy musi być równomiernie oświetlony. Cień też pełni ważną rolę w filmie. Wszystko zależy od tego, co chcemy przedstawić widzowi.
Jeśli filmujemy wywiad, warto oświetlić osobę tak, aby na twarzy nie tworzyły się niepożądane cienie. Na przykład cienie pod oczami pojawią się od oświetlenia umieszczonego na suficie. Warto wtedy doświetlić naszego bohatera dodatkowym źródłem światła. Tutaj znów można wykorzystać drugi telefon, jeśli jest wyposażony w diodę led. Lub użyć choćby lampki biurkowej, którą wystarczy skierować na filmowaną postać. Źródło światła najlepiej jest umieścić lekko nad linią oczu filmowanej osoby. Takie ustawienie powinno zniwelować niechciane cienie.
Źródło: technologie.ngo.pl