W dniach 10 - 12 grudnia 2011 roku we Wrocławiu odbyło się spotkanie tych, którzy wiele robią na rzecz innych: Dolnośląski Festiwal Wolontariatu.
Kolorowy zawrót głowy
Wszystko zaczęło się w szary, grudniowy, piątkowy poranek. W tym dniu od samego rana do budynku Polskiego Radia Wrocław przy ul. Karkonoskiej przybywały grupy wolontariuszy z różnych zakątków regionu i Polski: z Warszawy, z Kamiennej Góry, Prusic, Obornik Śląskich, Milicza, Masłowa, Trzebnicy, Dobroszyc, Łoziny, Jeleniej Góry, ze Żmigrodu, by wziąć udział w Dolnośląskim Festiwalu Wolontariatu.
Festiwal rozpoczął się uroczystą sesją otwierającą w Sali Koncertowej Polskiego Radia Wrocław im. Jana Kaczmarka.
Przez kolejne dni wolontariusze brali udział w licznych warsztatach. Zajęcia uporządkowane były w kilku blokach tematycznych: Organizacja pozarządowa – wybrane zagadnienia, Wolontariat – pierwsze kroki, Koordynowanie wolontariatem, Wolontariat w opiece nad dziećmi, Jak pomagać potrzebującym, Wolontariat seniorów. I zajęcia – szeroki wybór mógł zadowolić nawet najbardziej wybrednych: Pierwsze kroki w wolontariacie, Jak oswoić wolontariusza, Współpraca w grupie, Trening pamięci, Ratowanie życia, Asertywność w pomaganiu, Wolontariat w hospicjum, Prawa człowieka na co dzień, Wystąpienia publiczne, Jak radzić sobie ze stresem. I wiele, wiele innych.
Na galowo - koncertowo
O godzinie 13.00 rozpoczęła się uroczysta Dolnośląska Gala Wolontariatu, podczas której uhonorowano dziennikarzy promujących wolontariat (wśród nich: Aleksandra Szumska ze „Słowa Sportowego”), przedstawicieli samorządów przyjaznych wolontariuszom (m.in. Jarosław Janos z Rady Osiedla Biskupin). Nadano tytuł Dolnośląskiego Wolontariusza Powiatowego i rozwiązane zostały konkursy organizowane przez Wrocławskie Centrum Wolontariatu: konkurs literacki, na najlepszą stronę internetową o wolontariacie, fotograficzny.
Galę swoją obecnością uświetniły też ważne dla miasta i regionu osobistości – przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Miejskiego, przedstawiciele harcerstwa.
Całość zakończyła się pokazem iluzjonistów – i nie tylko uczniowie siedzieli oniemieli z zachwytu pod wrażeniem ich sztuczek!
W sobotni wieczór na wszystkich czekała jeszcze jedna niespodzianka – wieczorny koncert zespołu Me Myself and I. Czy się podobało? Niech zaświadczą o tym oklaski na stojąco!
To już jest koniec?
Niedziela. Dwa ostatnie bloki zajęć. I pożegnalna sesja zamykająca, podczas której padły liczne słowa podziękowań dla organizatorów i wolontariuszy zaangażowanych w pomoc. Dwaj główni organizatorzy: Jacek Bednarek i Radosław Bednarki zgodnym głosem zachęcali do udziału w Festiwalu za rok: lepszym, ciekawszym, dłuższym. Poprzeczka postawiona została wysoko – wielkie wyzwanie!
Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przy wsparciu miasta Wrocław przez kilka organizacji: Stowarzyszenie „Nowa Rodzina”, Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Semper Avanti, Miejskie Centrum Wolontariatu, Fundację Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, Fundację @ktywny Senior, Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej, Fundację Umbrella, Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta. Wzięło udział około 200 osób: uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, liceów, techników… i nie tylko. Byli także dorośli z towarzystw i organizacji zajmujących się dziećmi.
Niezwykłe, budujące doświadczenie spotkania tych, które urzeczywistniają piękną ideę wolontariatu. Koniec Festiwalu. Ale nie – przygody z wolontariatem.
Źródło: Wrocławskie Centrum Wolontariatu