Festiwal Sektor 3.0 Shape Your Future – jak technologie mogą zmieniać przyszłość organizacji [patronat ngo.pl]
Siódma edycja festiwalu Sektor 3.0 była niesamowitym doświadczeniem. Ponad 70 prelegentów, którzy przyjechali na festiwal między innymi z USA, Wielkiej Brytanii, Włoch czy Singapuru, stworzyło niepowtarzalną międzynarodową atmosferę. Ciekawe prelekcje, strefa kodowania dla dzieci, debaty, pokazy technologii, targi i wspólny networking - potwierdzają, że Sektor 3.0 to największa impreza technologiczna dla organizacji w Polsce.
– Innowacje technologiczne umożliwiły ludziom podróżowanie w kosmos. Jest to znakomity dowód, że ludzka kreatywność może sprawić, że przekraczamy granice naszych możliwości, ulepszamy się – mówił podczas prezentacji otwierającej tegoroczny gość główny astronauta NASA, płk George Zamka.
W podobnym tonie wypowiadał się prof. Peter Gloor z MIT, który wskazywał, że wspólną pracą posiłkowaną nowoczesnymi technologiami, możemy osiągać znacznie więcej. – Wspólna praca nas jako jednego wspólnego gatunku „roju” ludzi wspomaganych technologiami, może sprawić, że świat otaczający nas będzie lepszy. Czerpię wiele inspiracji z tego, jak pszczoły potrafią wspólnie rozwiązywać problemy i myślę, że wiele schematów ich zachowań można przełożyć na ulepszanie nas jako ludzi – opowiadał prof. MIT Peter Gloor podczas swojego wystąpienia.
Tegoroczny festiwal Sektor 3.0 organizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego odbił się szerokim echem w tradycyjnych mediach, a także w internecie. W wydarzeniu udział wzięło ponad 600 uczestników od Japonii, przez Singapur, Koreę, USA i Szwecję. Informacje o festiwalu dotarły do ponad 800.000 internautów, a filmy i relację live z wydarzenia obejrzało ponad 100.000 osób. Na miejscu wydarzenie relacjonowała ogólnopolska telewizja, ale także przedstawiciele mediów lokalnych. Informacje o Sektorze 3.0 były na pierwszym miejscu wśród trendów na Twitterze niemal przez dobę.
W trakcie części seminaryjnej można było posłuchać absolutnej czołówki biznesowej i naukowej polskich i zagranicznych speców od nowych technologii i wykorzystywania ich w działaniach organizacji non-profit. W jaki sposób przygotować dobrą kampanię viralową, mówił aktor Bartłomiej Topa wraz z fundacją Synapsis. Artur Kurasiński bloger i start-upowiec wspólnie z fundacją Greenpeace mówił, „Jak używać wirtualnej rzeczywistości do pozyskiwania środków na działania”. „Jak zachować pracę? Edukacja w dobie robotyzacji”, o tym mówiła Chelsea Barabas MIT Media Lab (USA). O tym „Jak budować wiarygodność organizacji w dobie „fake news?” opowiadał Bartosz Węglarczyk. „Dokąd zmierza sieć? Przyszłość internetu”, zagadnienie omówił dyrektor ds. rozwoju zrównoważonych miast Jo Arne Lindstad z Ericsona.
Debata poprowadzona przez Michała Boniego stanowiła podsumowanie wielkich zmian technologicznych, które zachodzą globalnie. Uczestnicy panelu w składzie Iva Walterova z Telecentre Europe, prof. Junseok Hwang Seoul National University, Kineret Karin TechForGood, Michał Dżoga Intel i prof. Peter Gloor MIT uznali zgodnie, że jeżeli chcemy wykorzystać szansę jaką dają nowe technologia potrzebna jest zmiana systemowa w obszarze państwowym i edukacyjnym.
– W ramach festiwalu pierwszy raz pojawiła się strefa kodowania dla dzieci. Podczas zajęć dzieci uczyły się programowania robotów Dash i Dot, podstaw programowania z grą ScottieGo, a także dowiedziały się, jak zbudować prosty układ elektryczny. Po zajęciach warsztatowych dołączył do nich astronauta płk George Zamka, który opowiedział jak z jego perspektywy wyglądał lot w kosmos – opowiada dyrektor festiwalu Dawid Szarański
Drugiego dnia uczestnicy wzięli udział w 10 specjalistycznych warsztatach przygotowanych przez instytucje, organizacje i firmy wspierające wydarzenie (warsztaty odbyły się m.in. w siedzibach firm Intel, Microsoft, Cisco, SGH i Ericsson oraz w Ministerstwie Cyfryzacji).
Wideo podsumowujące festiwal Sektor 3.0:
Partner główny – Intel
Partner technologiczny – Microsoft, Orange
Partnerzy wspierający – Ericsson, Cisco, Sony
Patroni – Telecentre Europe, Ministerstwo Cyfryzacji, Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych, Miasto Stołeczne Warszawa, Szkoła Główna Handlowa
Współpraca – Centrum Nauki Kopernik, Infoshare, Koalicja na rzecz Polskich Innowacji
Patroni medialni – TVN24, Tygodnik Polityka, Press, Komputer Świat, PCLab, Pi.gov.pl, Mobile Trends, Ngo.pl, Dobra Strona Internetu, KobietyDoKodu, Crossweb, Fintek.pl, Nowymarketing.pl, Girls Code Fun
Źródło: technologie.ngo.pl