20 marca 2015 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych odbył się III Gminny Festiwal Kultury, Nauki i Talentów Drzewica 2015 pod hasłem „Szkoła – człowiek – tradycja”. Organizatorem wydarzenia było ZSPg i Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń ”.
Głównym celem imprezy była prezentacji dorobku kulturalnego i naukowego lokalnych placówek oświatowych, popularyzacja wiedzy na temat patronów lub postaci w istotny sposób związanych ze szkołami oraz przedszkolem.
Drzewicki Festiwal patronatem merytorycznym objęło Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, piotrkowska filia Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy. Honorowy patronat sprawowali Wojewoda Łódzki Pani Jolanta Chełmińska, Marszałek Województwa Łódzkiego Pan Witold Stępień, Łódzki Kurator Oświaty Pan Jan Kamiński, Starosta Powiatu Opoczyńskiego Pan Józef Róg oraz Burmistrz Gminy i Miasta w Drzewicy Pan Janusz Reszelewski.
Impreza zgromadziła kilkuset uczestników. Na zaproszenie gospodarzy do Drzewicy przyjechali m.in. przewodnicząca Komisji Nauki, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Łódzkiego Beata Ozga-Flejszer, wizytatorka piotrkowskiej Delegatury Łódzkiego Kuratorium Oświaty Beata Szarlej, dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim dr Tomasz Matuszak wraz z pracownikami, przedstawicielki filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego – dr hab. Pelagia Bojko (Wydział Filologiczno–Historyczny) oraz dr Magdalena Olszewska (Wydział Nauk Społecznych), a także Arkadiusz Niemirski – autor kontynuacji kultowej serii „Pan Samochodzik”.
Tuż po godzinie 9 dyrektor ZSPg Marian Pisarski wspólnie z prezesem DCW „Ofiarna dłoń” Dominikiem Niemirskim dokonali oficjalnego otwarcia Festiwalu witając przybyłych gości. Gospodarze zaprezentowali również komisję konkursową. W skład siedmioosobowego jury weszli: dr Tomasz Matuszak (przewodniczący), dr hab. Pelagia Bojko, dr Magdalena Olszewska, Maciej Hubka z Archiwum Państwowego, Adam Grabowski z Muzeum Regionalnego, dyrektor RCK Krzysztof Kowalski i Renata Sobolewska reprezentująca Niepubliczny Punkt Przedszkolny „Zielony Zakątek” w Krzczonowie.
Po oficjalnym otwarciu nadszedł czas na zwiedzanie stoisk wystawowych przygotowanych przez wszystkie placówki biorące udział w Festiwalu. Tym razem swoje reprezentacje wystawiły: Przedszkole Samorządowe, Szkoła Podstawowa w Brzustowcu, Szkoła Podstawowa w Idzikowicach, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Radzicach Dużych, Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II. Ekspozycje były poświęcone życiu i działalności patronów lub postaci w szczególny sposób związanych z placówkami.
Główna część Festiwalu rozpoczęła się o godzinie 10 i została przeprowadzona w sali gimnastycznej ZSPg. Po uroczystym powitaniu przez gospodarzy i okolicznościowych przemówieniach głos zabrał drzewiczanin Maciej Hubka. Przedstawiciel Archiwum Państwowego wygłosił inauguracyjny wykład pt. „Drzewica i jej mieszkańcy. W kręgu wspólnej historii – wczoraj i dziś”. Później ruszyła ponad dwugodzinna część artystyczno–estradowa w wykonaniu dzieci i młodzieży z drzewickich placówek oświatowych. W tracie przerwy na obrady jury widzowie mieli okazję obejrzeć pozakonkursowy występ młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy.
Najwięcej emocji przyniosło ogłoszenie wyników, którego dokonał przewodniczący jury dr Tomasz Matuszak. Jak się okazało, najwyżej oceniono Szkołę Podstawową w Brzustowcu, która otrzymała 219 na 238 możliwych punktów. Tym samym zajęła pierwsze miejsce, zdobywając Grand Prix III Gminnego Festiwalu Kultury, Nauki i Talentów Drzewica 2015. Komisja konkursowa oceniała zarówno stoisko wystawowe, jak i występ artystyczno-estradowy. Zwycięzcy zaprezentowali program pt. „(…) wraca dziś pamięć o tych, których nie ma”. Te słowa pochodzą z utworu „Biały krzyż” Czerwonych Gitar i doskonale oddają tematykę występu poświęconego pamięci Jana Szymańskiego – budowniczego i kierownika szkoły w Brzustowcu. Pokaz szkolnej grupy przybrał formę gawędy przy ognisku. Młodzi wystąpili w rolach uczniów Jana Szymańskiego i nawiązali do okrutnych czasów II wojny światowej. Przybliżyli historię wspaniałego człowieka, społecznika, nauczyciela, który służbę ojczyźnie przypłacił życiem. Program został przygotowany przez Annę Świderską we współpracy z: Agnieszką Wrzosek, Alicją Pecyną i Joanną Tomaszewską. Nauczycielki wraz z dyrektorką SP w Brzustowcu Mirosławą Wijatą oraz uczniami odebrały gratulacje i nagrodę dla szkoły – urządzenie wielofunkcyjne z zapasem tuszu.
Warto podkreślić, że w trakcie Festiwalu wszyscy występujący mogli liczyć na napoje i słodycze ufundowane przez sponsorów – Zakład Przetwórstwa Owoców i Warzyw Hortex Holding S.A. w Skrzyńsku oraz Zakład Produkcyjny Ferrero w Belsku Dużym.
Podczas uroczystego podsumowania przeglądu goście pogratulowali organizatorom inicjatywy, a placówkom oświatowym utalentowanych podopiecznych. Przewodniczący jury, dr Tomasz Matuszak przyznał, że poziom prezentacji okazał się bardzo wysoki i jednocześnie wyrównany, dlatego trudno było wyłonić zwycięzcę. Z kolei gospodarze podziękowali wszystkim uczestnikom oraz partnerom festiwalu, zapraszając zebranych na poczęstunek.
Dodajmy, że szkole i wolontariuszom w organizacji imprezy pomogły niezawodne koła gospodyń wiejskich z Trzebiny, Radzic Dużych, Idzikowic–Brzuzy, Strzyżowa i Żardek oraz Urząd Gminy i Miasta w Drzewicy. Jak co roku patronem medialnym wydarzenia było Radio Plus Radom oraz Tygodnik Opoczyński.