Święto wolontariatu we Wrocławiu trwało w tym roku aż trzy dni. Zaproszono na nie wolontariuszy z całego województwa dolnośląskiego, dla których przygotowano bogaty program szkoleniowy połączony z licznymi atrakcjami. Akcja odbyła się tradycyjnie już pod nazwą Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu (5–7 grudnia 2013), który na stałe wpisuje się w grudniowy kalendarz wielu organizacji pozarządowych i wolontariuszy z regionu.
Choć sektor trzeci nieodłącznie kojarzony jest z wolontariatem, organizatorzy zadbali w tym roku, by do głosu w tym temacie doszli również przedstawiciele biznesu. Podczas Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, 5 grudnia w siedzibie Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu odbyła się debata "Wygrany-Wygrany. O współpracy NGO z biznesem". W spotkaniu wzięło udział kilkunastu reprezentantów organizacji pozarządowych oraz pracowników firm, które starają się wdrażać CSR. Choć debata trwała tylko trzy godziny, pozwoliła „obudzić apetyt na dalsze rozmowy”, na co wskazał prowadzący debatę Robert Drogoś ze Stowarzyszenia Tratwa, a także „na nawiązanie nowych kontaktów”.
Wolontariat pracowniczy
Przykładem owocnej współpracy między sektorami były wspólne działania firmy Hewlett Packard z Fundacją Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci przy organizacji akcji charytatywnej „Buy a book”. Książki, które były sprzedawane w formie cegiełki w listopadzie br., zbierane były wcześniej przez wolontariuszy pracowników wrocławskich firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. To jeden z przykładów wolontariatu pracowniczego, który jest coraz bardziej popularny w korporacjach. W ramach swoich etatów pracownicy mają możliwość wykorzystania 3 godzin miesięcznie na działania prospołeczne. Ważne jest z perspektywy firm informowanie ich przez działaczy NGO o tym, w jakie akcje wolontariusze pracownicy mogą się zaangażować.
Zauważono jednak, że we Wrocławiu nie istnieje forum, które dialog między obydwoma podmiotami by umożliwiało. Debata inaugurująca Dolnośląski Festiwal Wolontariatu była pierwszym spotkaniem, w którym wzięli udział tak liczni przedstawiciele obu sektorów. Krzysztof Smolnicki, prezes Fundacji Ekorozwoju zauważył jednak, że na obradach zabrakło małych i średnich przedsiębiorców, którzy, jak wynika z jego doświadczenia wieloletniej pracy w Dolinie Baryczy, również są chętni do współpracy z NGO-sami.
Wszyscy obecni, szczególnie pracownicy firm, zostali na zakończenie zaproszeni przez Dominika Golemę (dyrektor Biura ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi UM Wrocławia) do aktywnego udziału w grupach dialogu społecznego, które odbywają się regularnie z inicjatywy Urzędu Miasta Wrocław. Do tej pory spotykali się tam jedynie przedstawiciele sektora publicznego i pozarządowego.
Bohater Roku 2013
Uroczystą atmosferę miało kolejne wydarzenie w ramach Festiwalu – wieczorna Dolnośląska Gala Wolontariatu. Na Sali Koncertowej Radia Wrocław im. Jana Kaczmarka uroczyście ogłoszono 7 laureatów i wręczono 73 wyróżnienia w Konkursach wolontariackich. Bohaterem wieczoru został 60-letni Jan Walkowiak, który otrzymał zaszczytny tytuł Dolnośląskiego Wolontariusza Roku 2013 za artystyczny wkład w rozwój wolontariatu i aktywizację społeczności lokalnej miasta Wałbrzycha.
Zgromadzona publiczność mogła posłuchać koncertu zespołu Erato i poznać nominowanych. Dzięki temu miała możliwość przyjrzeć się różnym bezinteresownym działaniom, np. propagowanie tematów związanych z zaburzeniami odżywiania, praca w schronisku dla zwierząt, pomoc dla hospicjum lub w ośrodkach dla osób niepełnosprawnych. Nagrody wręczane były przez symboliczne Muzy reprezentowane przez pracowników i wolontariuszy organizatorów Festiwalu, którzy stworzyli Partnerstwo na rzecz Promocji i Rozwoju Wolontariatu na Dolnym Śląsku „Razem dla Wolontariatu”. W jego skład wchodzą:
- Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych
- Stowarzyszenie „Nowa Rodzina”
- Fundacja Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella”
- Fundacja Aktywny Senior
- Fundacja „Karkonosze – Muzyka Serc” w Jeleniej Górze
- Stowarzyszenie Semper Avanti
- Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielawie
- Stowarzyszenie Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych TRATWA
- Fundacja „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”
- Stowarzyszenie „Nowa Rodzina”
„Wszystkie osoby zaangażowane merytorycznie i organizacyjnie w realizację Festiwalu pracują wolontariacko” - wyjaśnia Radosław Bednarski, koordynator Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu. „Praca trenerów prowadzących w tym roku zajęcia została wyceniona na około 10 000 złotych. Przygotowania do Festiwalu trwają praktycznie cały rok. Już od marca zaczynamy planować kolejną edycję, aby przygotować się do niej jak najlepiej. Praca organizatorów i wolontariuszy pracujących przy obsłudze Festiwalu została wyceniona na dodatkowe około 15 000 złotych” - dodaje.
Szkolenia
Oś festiwalu stanowiły warsztaty dla wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu, które miały miejsce w Klubie 4 Regionalnej Bazy Logistycznej we Wrocławiu. W sumie w tym roku wzięło w nich udział 102 wolontariuszy w wieku od 13 do 67 lat.
Grażyna Lutomska jest emerytką. Intensywnie uczestniczyła w festiwalu przez dwa dni i uczestniczyła w różnych warsztatach np. z motywowania wolontariuszy.
„Nie wiele wiem na temat wolontariatu” – mówi Lutomska - „,dlatego przyszłam tu by zdobyć pewną wiedzę. Z jednej strony dowiedziałam się o kwestiach prawnych związanych z wolontariatem. Z drugiej mogłam zbadać własną psychikę, zastanowić się jakie są moje pobudki by pomagać innym”.
Na co dzień angażuje się jako wolontariuszka w Klubie Seniora „Różana” we Wrocławiu. Od dwóch lat prowadzi kursy komputerowe, gdzie wykorzystuje swoje umiejętności zawodu inżyniera. „Prowadzenie zajęć komputerowych nie stanowi dla mnie problemu. Szkolę ludzi z przyjemnością, zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach poważnym problemem staje się wykluczenie cyfrowe. Na Festiwalu zobaczyłam jednak inne oblicza wolontariatu. Z podziwem patrzę na młode dziewczyny, które pomagają w hospicjum, umilają czas osobom chorym na białaczkę. Nie wiem czy sama bym się mogła zaangażować w takie działania” - wyjaśnia wolontariuszka.
Szkolenia podzielone były ze względu na uczestników. Organizacje i koordynatorzy wolontariatu mogli wziąć udział w szkoleniu m.in. z zakresu pozyskiwania wolontariuszy, budowania wizerunku czyli PR-u i promocji, narzędzi oceny kompetencji wolontariuszy i współpracowników NGO czy zarządzania projektem. Wolontariusze mieli szansę zdobyć nowe umiejętności w kwestii wystąpień publicznych i autoprezentacji, tworzenia artykułów dziennikarskich, dowiedzieć się o wolontariacie długoterminowym i europejskim.
Zorganizowano w sumie ponad 20 różnych spotkań, szkoleń i warsztatów. „Staramy się, aby co roku Festiwal był inny, wnosił coś nowego i świeżego. W tym roku zrezygnowaliśmy z Gry Terenowej i Wizyt Studyjnych na rzecz większej liczby warsztatów i zajęć merytoryczno-integracyjnych. Pojawiła się Strefa Inspiracji oraz wspólna impreza integracyjna kończąca Festiwal” - mówi Bednarski.
Inspiracje
W sobotę, ostatniego dnia Festiwalu odbyła się po raz pierwszy tzw. Strefa Inspiracji. Wolontariuszki Ligi Kobiet przyjechały do Wrocławia ze Świdnicy. Zakończyły swoją wizytę na spotkaniu z woluntariuszką EVS z Filipin, którą gości w Polsce Stowarzyszenie Semper Avanti. Świdniczanki wcześniej brały udział w szkoleniu pt. „Z Polski do Polski – wolontariusz na pełny etat czyli o wolontariacie długoterminowym”. W czasie warsztatów zastanawiano się nad pytaniami: „Dlaczego 18-latek woli iść na przypadkowe studia, niż poświęcić rok na zebranie doświadczeń?” czy „Rok stracony – czy rok zyskany?”.
Maria Brzegowa ma 17 lat i będzie niedługo kończyć Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych. Dzięki informacjom zdobytym podczas Festiwalu rozważa opcję rocznej przerwy między szkołą a studiami, by odbyć wolontariat długoterminowy.
„Zdecydowałabym się zamiast wolontariatu długoterminowego w Polsce na wolontariat europejski, czyli EVS. Dlatego przyszłam posłuchać dziewczyny z Filipin” - mówi 17-latka, która na co dzień angażuje się w swoim mieście we wspieranie pacjentów szpitala i Stowarzyszenia „JULA” - Pomoc Dzieciom Chorym na Białaczkę.
Angelikę Kanię (l. 16) i Klaudię Domaradzką (l. 13) zainspirowało z kolei spotkanie „Darczyńca vs. potrzebująca rodzina czyli Szlachetna Paczka w praktyce”. Uczennice Zespołu Szkół Rzemiosła Artystycznego im. S. Wyspiańskiego w Jeleniej Górze chcą rozpocząć tę formę pomagania w przyszłym roku. Działają w ramach nieformalnej grupy szkolnej, która obecnie zrzesza około 20 osób. Szlachetna Paczka byłaby kolejną, obok pracy w schronisku, adopcji na odległość i pomocy w Domu im. Brata Alberta, formą wsparcia społeczności lokalnej.
Przez cały rok
Dolnośląski Festiwal Wolontariatu pozwala w jednym miejscu zgromadzić i docenić ludzi, którzy na co dzień poświęcają swój czas na pomoc innym. Partnerstwo na Rzecz Promocji i Rozwoju Wolontariatu na Dolnym Śląsku „Razem dla Wolontariatu" zostało powołane głównie w celu wspólnej organizacji tego przedsięwzięcia. Jednak „każdy Partner zajmuje się na co dzień w mniejszym lub większym stopniu organizacją i wsparciem wolontariatu. Dlatego też, w ciągu całego roku, gdziekolwiek wolontariusz zgłosi się, na pewno pomoc i wsparcie uzyska” - mówi koordynator Festiwalu.