Ferie zimowe z dzieckiem. Jak się bawić, aby było bezpiecznie?
16 stycznia rozpoczęły się w Polsce ferie zimowe. Choć zimowa aura w wielu regionach w tym roku nie rozpieszcza, przerwa od szkoły to dla najmłodszych wymarzony czas odpoczynku i beztroskich zabaw.
Mimo że na zewnątrz brakuje śniegu, podczas zimowego wypoczynku – bez względu na pogodę – trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Co trzeba wiedzieć, planując dzieciom zimowe atrakcje w domu i na wyjeździe? Przypominamy kilka istotnych zasad.
Po pierwsze: zadbaj o odpowiedni ubiór
Jednym z istotnych elementów zapewnienia dziecku bezpieczeństwa podczas zabaw na świeżym powietrzu jest ubranie dostosowane do warunków atmosferycznych. Jeśli dziecko planuje spędzić czas poza domem – bez względu na to, czy jest zimno, czy ciepło – należy dobrać strój w taki sposób, aby zarówno nie wychłodził organizmu, jak i go nie przegrzał. Najlepszym sposobem jest ubranie na cebulkę, aby w razie potrzeby zdjąć jedną z warstw. Warto pamiętać, aby ubrania były wykonane z materiału, który pozwoli skórze oddychać – najlepiej sprawdzą się te naturalne, np. z bawełny. Zimowe zabawy na dworze nie obejdą się bez nieprzemakalnych spodni, rękawiczek i porządnych butów, które będą ciepłe i o stabilnej podeszwie.
Po drugie: pamiętaj o pielęgnacji skóry
Długie zabawy na dworze w połączeniu z mroźnym powietrzem lub słońcem mogą prowadzić do odmrożeń lub poparzeń słonecznych. Warto zatem pamiętać o kremie na twarz – w przypadku słonecznego dnia najlepszy będzie ten z wysokim filtrem. W zapobieganiu przed wysuszeniem skóry przyda się również krem do rąk oraz ochronna pomadka do ust.
Po trzecie: zabawy na śniegu i lodzie powinny być rozważne
Dbania o bezpieczeństwo – zarówno swoje, jak i rówieśników – podczas zimowego szaleństwa warto uczyć już od najmłodszych lat. Jeśli rodzice nie są w pobliżu, dziecko powinno znać podstawowe zasady, jakie obowiązują w trakcie zabaw w zetknięciu ze śniegiem czy lodem:
· Podczas zjeżdżania na sankach nogi powinny być przodem do kierunku jazdy, a górka powinna być w widocznym miejscu i mieć gładką powierzchnię, bez wystających elementów – dużych kamieni czy gałęzi.
· Górka do zjeżdżania powinna znajdować się w bezpiecznym miejscu, z dala od ulicy, a dziecko powinno wiedzieć, jakie mogą być groźne konsekwencje nieprzestrzegania tego przepisu.
· Jazda na łyżwach powinna odbywać się w wyznaczonym i odpowiednio przygotowanym do tego miejscu. Należy zwrócić uwagę, aby dziecko nie korzystało z tej atrakcji na zamarzniętym jeziorze czy innym zbiorniku wodnym.
· Dziecko powinno uważać na zwisające z dachów sople. Nie należy ich odrywać czy strącać.
· Nie wolno ślizgać się na jezdni i należy uważać na nieodpowiednio zabezpieczone konstrukcje, np. na placu zabaw lub inne niebezpieczne miejsca. Warto również pamiętać, że podczas odwilży śnieżna budowla igloo grozi zawaleniem.
· Na wyjścia i zabawy na zewnątrz warto wybierać dni, w których temperatura powietrza nie spada poniżej -5 stopni Celsjusza.
· Zanim dziecko zacznie jazdę na nartach, łyżwach czy sankach, na początku warto rozgrzać i rozciągnąć mięśnie, co pomoże zapobiec kontuzjom.
· Warto również pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa podczas jazdy kuligiem. Nieprawidłowo przywiązane sanki, wysoka prędkość i uderzenia mogą doprowadzić do groźnego wypadku.
· Kask i ochraniacze powinny stanowić niezbędne wyposażenie podczas zimowych zabaw.
„Zachowanie bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw to podstawa. Poza przestrzeganiem zasad ostrożności najmłodsi powinni również wiedzieć, aby nie bawić się w pobliżu jezdni, a wyłącznie w miejscach oddalonych i do tego wyznaczonych, np. w parkach, na stokach narciarskich czy lodowiskach. Bardzo istotnym elementem wyposażenia dziecka, które spędza czas na świeżym powietrzu, powinny być odblaskowe elementy na okryciu wierzchnim. To konieczne, ponieważ opady śniegu, zachmurzenie i krótki dzień sprawiają, że widoczność zimą jest znacznie ograniczona. Statystyki policyjne pokazują, że w 2021 roku w Polsce miało miejsce aż 1775 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat[1]. Właśnie dlatego ważną rolą rodziców jest zapewnienie najmłodszym właściwej edukacji w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz bycie dla nich dobrym przykładem” – tłumaczy nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Po czwarte: bezpieczeństwo na drodze
Zimowe dni to również ograniczona widoczność – zwłaszcza dla kierujących pojazdami. Warto zatem pamiętać, aby dzieci nie przechodziły przez jezdnię w niedozwolonych miejscach, a okrycia wierzchnie były wyposażone w elementy odblaskowe.
Po piąte: o bezpieczeństwie należy pamiętać nie tylko poza domem
Zdarza się, że podczas ferii zimowych najmłodsi pozostają w domu bez opieki rodziców. Warto wtedy wytłumaczyć dziecku, jak należy postępować w różnego rodzaju niebezpiecznych sytuacjach.
· Nie należy otwierać drzwi nieznajomym – również takim osobom, które podają się za sąsiada czy policjanta. Dziecko nie powinno również prowadzić rozmów z obcymi.
· Lepiej, aby najmłodsi nie korzystali z narzędzi kuchennych lub innych niebezpiecznych przedmiotów pod nieobecność rodziców. Ostre noże mogą być przyczyną skaleczeń, a gorąca woda czy styczność z elektroniką – poparzeń.
· Należy wytłumaczyć najmłodszym, czym grożą niektóre zabawy w domu, np. bieganie po schodach czy wspinanie się po meblach.
· Warto nauczyć dziecko, w jaki sposób postępować w przypadku stłuczenia szklanych przedmiotów czy rozlania napojów, ich sprzątania oraz ewentualnego opatrywania ran.
· Dziecko powinno znać podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się w internecie.
Akademia Bezpiecznego Puchatka uczy najmłodszych jak być bezpiecznym – również zimą
Wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa – zarówno podczas zimowych zabaw, jak i innych okoliczności – dzieci mogą zgłębiać dzięki Akademii Bezpiecznego Puchatka. To bezpłatny program edukacyjny skierowany do pierwszoklasistów, który pomaga im nabywać nowe umiejętności oraz kształtować właściwe sposoby reakcji w napotkanych trudnościach życia codziennego. W ramach projektu dzieci uczą się bezpiecznego zachowania na drodze, w domu, udzielania pierwszej pomocy, bezpiecznego poruszania się w internecie, a także odpowiedniego reagowania w kontaktach z obcymi. Aby dołączyć do aktualnie trwającej XIV edycji programu i otrzymać komplet darmowych materiałów edukacyjnych, opracowanych przez metodyka i opiniowanych przez właściwe wydziały Komendy Głównej Policji, należy zgłosić się poprzez stronę https://akademiapuchatka.pl.
Konkurs szkolny dla uczestników Akademii
W ramach tegorocznej edycji Akademii Bezpiecznego Puchatka najmłodsi mają okazję wziąć udział w konkursie szkolnym. Zadaniem konkursowym jest odpowiedzenie na pytanie: O jakich zasadach bezpieczeństwa powinniśmy pamiętać na drodze, w szkole, w domu, w internecie lub w relacjach z rówieśnikami? Odpowiedź na wybrany temat powinna być zaprezentowana w formie mapy myśli. Trzy szkoły, które prześlą najciekawsze projekty, otrzymają atrakcyjne nagrody – sprzęt multimedialny, projektor oraz laptop. Autorom najciekawszych prac zostaną przekazane również pakiety bezpieczeństwa. Zgłoszenia konkursowe można przesyłać do 30 kwietnia 2023 r., a rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 19 maja 2023 r.
[1] Wypadki drogowe w Polsce w 2021 roku. Komenda Główna Biuro Ruchu Drogowego. Warszawa, 2022.
Źródło: Akademia Bezpiecznego Puchatka