Fenomen wolontariatu kompetencyjnego. Podpowiadamy, jak budować dobre relacje firmy z pracownikami
Pracodawcy szukają skutecznych sposobów na integrację zespołu i kreowanie pozytywnych relacji między współpracownikami oraz na linii pracodawca-pracownik, co szczególnie w warunkach pracy zdalnej stanowi duże wyzwanie. Jednym z ciekawych rozwiązań jest zaangażowanie pracowników w wolontariat kompetencyjny. Przykładem dobrej praktyki jest autorski projekt Fundacji Dobrych Inicjatyw – EduPodróże.
Fundacja Dobrych Inicjatyw wspiera dzieci i młodzież z domów dziecka w zakresie rozwoju ich kompetencji, umiejętności i pasji pozaszkolnych, by dostarczyć im narzędzia do samodzielności. Zbudowała społeczność ponad 1200 wolontariuszy i ponad 400 podopiecznych. W ramach wolontariatu kompetencji FDI angażuje pracowników wielu firm w działania ESG/CSR, gdzie nie tylko mogą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym, ale też uczyć się pracy z młodzieżą i różnych technik szkoleniowych oraz uwrażliwiać na sytuację i potrzeby grupy społecznej zagrożonej wykluczeniem. Przykładem jest autorski projekt Fundacji EduPodróże, który łączy świat placówek opiekuńczo-wychowawczych i międzynarodowych korporacji wokół inicjatyw edukacyjnych i społecznych.
– EduPodróże to cykl 1-2 dniowych spotkań tematycznych w firmach. Każda edycja ma temat przewodni np.: nowe technologie, ekologia, finanse, teatr. Celem inicjatywy jest rozwój zainteresowań i poszerzenie horyzontów podopiecznych Fundacji odnośnie do wyboru ścieżki zawodowej oraz poznanie przestrzeni i profesji z różnych gałęzi i branż. Fundacja wypracowała własne standardy pracy z wolontariuszami i przygotowywania ich do spotkań oraz pracy z młodzieżą. W ramach programu młodzież spotyka się z pracownikami, kadrą zarządzającą, zwiedza fabryki, biurowce i uczestniczy w warsztatach poznając specyfikę działania firm i różne ścieżki kariery. To dobry przykład zaangażowania CSR firm, które owocuje rozszerzeniem relacji współpracowników poza te służbowe, wzmocnieniem zespołu, większą wrażliwością na potrzeby innych, zdobyciem nowych kompetencji i ogromną satysfakcją – mówi Bartłomiej Jojczyk, prezes Fundacji Dobrych Inicjatyw.
Tematy warsztatów są różnorodne i wynikają nie tylko z wykonywanego zawodu, ale także pozazawodowych zainteresowań pracowników, takich jak: trening mentalny, zarządzanie stresem, wellbeing, mowa nienawiści, asertywność, tworzenie filmów do SoMe, a także proces rekrutacji, zarządzanie projektami i budżetem, praca zespołowa, DEI, kultura feedbacku, adaptacja w nowym miejscu. Każda EduPodróż kończy się atrakcją, do której podopieczni nie mają dostępu w miejscu zamieszkania. Odwiedzają np. Niewidzialną Wystawę, Be Happy Muzeum lub spędzają czas w parku trampolin czy grając w kręgle.
EduPodróż to okazja dla podopiecznych – szczególnie z małych miast i wsi – aby poznali daną branżę, kulturę pracy oraz istniejące na rynku pracy zawody. To wszystko, by mogli lepiej zrozumieć czego oczekuje się od pracownika i jakie kompetencje przyszłości warto rozwijać, aby podjąć pracę na danym stanowisku. To też przestrzeń do rozwijania kompetencji miękkich, równie ważnych z punktu widzenia pracodawców.
Fundacja Dobrych Inicjatyw otwiera podopiecznym drzwi do wielu branż, do których wstęp mają nieliczni. Chce, aby jej podopieczni na drodze do samodzielności poznali świat, do którego na co dzień nie mają dostępu i zobaczyli różnorodne możliwości rozwoju zawodowego. Pokazuje, że już w nastoletnim wieku powinno się zacząć przygotowania do wyboru ścieżki edukacji i kierunku rozwoju zawodowego, bo rynek pracy daje wiele możliwości.
Ponadto podczas EduPodróży dzieci z domów dziecka mogą budować relacje interpersonalne, próbować odnaleźć się w nowym otoczeniu, współpracować z rówieśnikami z innych placówek i dorosłymi, budować pewność siebie i poczucie własnej wartości. To także okazja do ciekawych atrakcji, odnajdywania pasji i poszerzenia własnych horyzontów przy dobrej zabawie.
W 2023 roku Fundacja Dobrych Inicjatyw zrealizowała siedem EduPodróży we współpracy z firmami: Colgate-Palmolive, Lenovo, LOTTE Wedel, Linklaters Poland, Cellnex Poland, MoneyGram International oraz Alcon, w których udział wzięło 90 wolontariuszy oraz 154 wychowanków pieczy zastępczej z placówek z małych miejscowości i wsi. Projekt obejmował łącznie 720 godzin wolontariatu pracowniczego i 36 godzin warsztatów. W opinii wolontariuszy z firm partnerskich to wartościowe i cenne doświadczenie.
„Prowadzenie warsztatu z grupą dzieci jest zupełnie innym doświadczeniem niż ze współpracownikami. Potrzeba więcej energii do zainteresowania ich tematem i uświadomienie istotności przekazywanych treści. Oprócz satysfakcji i radości z warsztatów zauważyłam kilka punktów, w których mogę doskonalić swój warsztat trenerski. Cieszę się z wzięcia udziału w takim warsztacie. To cenne doświadczenie”.
„Warsztaty dały mi poczucie, że w bardzo prosty sposób można kogoś zainspirować i pokazały, że dawanie jest jeszcze lepsze niż branie. Do tego zachwyciła mnie osobowość dzieciaków, ich samodzielność i ogromna otwartość na nowe i nieznane. One też mnie zainspirowały. Temat jest bardzo ważny i potrzeby, aby pokazać uczestnikom, że świat stoi przed nimi otworem i wszyscy mamy równe szanse, wystarczy tylko w siebie uwierzyć”.
„Bardzo cieszę się, że moja firma wspiera takie inicjatywy! Było to bardzo budujące i pozytywne doświadczenie”, podsumowywali zaangażowani w EduPodróże wolontariusze.
Fundacja Dobrych Inicjatyw (FDI) wspiera dzieci i młodzież z placówek opiekuńczo-wychowawczych (tzw. domów dziecka) w zakresie rozwoju ich kompetencji, umiejętności i pasji pozaszkolnych. Przewidujemy, że dzięki pracy Fundacji, do 2030 r. każde dziecko znajdujące się w placówce opiekuńczo-wychowawczej w Polsce, będzie miało dostęp do najlepszego programu edukacyjnego, jaki istnieje w Europie. Zbudowaliśmy społeczność ponad 1200 wolontariuszy, ponad 400 wychowanków mieszkających w 30 placówkach opiekuńczo-wychowawczych z małych miejscowości i terenów wiejskich w Polsce. Więcej na stronie: www.fdi.org.pl
FDI można wesprzeć dokonując wpłaty na konto, nr rachunku: 71 2030 0045 1110 0000 0343 05 90 lub przekazując 1,5% swojego podatku, podając w zeznaniu podatkowym PIT nr KRS: 0000497957
Źródło: Fundacja Dobrych Inicjatyw