Federacja Polskich Banków Żywności realizuje smaczną kampanię 1%
Federacja Polskich Banków Żywności przygotowała kampanię 1%, w ramach której zachęca do kreatywnego wykorzystania w kuchni produktów, najczęściej marnowanych w naszych domach. Przepisy na dania do tej kampanii przygotowały popularne blogerki kulinarne; Jadłonomia, Qmam Kasze czy Sylwia Majcher.
Akcja, prowadzona w mediach społecznościowych, ma pokazać jej odbiorcom problem, jakim jest marnowanie jedzenia oraz pomóc w zebraniu środków finansowych, na jeszcze większe wykorzystanie „ratunkowego” potencjału organizacji.
32 Banki Żywności w Polsce ratują rocznie, średnio 80 tysięcy dobrej do spożycia żywności. Dzięki temu mogą przekazać ją do 1,6 mln osób. Ograniczając ilość wyrzucanego jedzenia, przyczyniają się również istotnie do ochrony środowiska naturalnego. Fundusze z 1% zostaną przekazane na rozwój infrastruktury Banków Żywności: chłodni, mroźni, przestrzeni magazynowych oraz transportu i logistyki, co pozwoli jeszcze bardziej rozwinąć skalę ich działań, ratować więcej jedzenia i docierać z pomocą tam, gdzie jest ona potrzebna. Organizacja ma wciąż dużo do zrobienia w tym obszarze, ponieważ w samej Polsce marnowanych jest 9 mln ton żywności.
Indywidualnie marnujemy coraz więcej. Potwierdzają to coroczne badania Banków Żywności, przeprowadzane wśród polskich konsumentów. Według ostatniego raportu z października 2017 roku 35% społeczeństwa przyznaje się do wyrzucania jedzenia. Marnując jedzenie, marnujemy cenne zasoby wody, energii i przyczyniamy się do wzrostu emisji gazów cieplarnianych, takich jak metan czy CO2, wytwarzanych przez gnijącą na wysypiskach żywność. Według statystyk przedstawianych przez Federację Polskich Banków żywności, wyrzucenie jednej bułki z serem to strata 100 litrów wody, a 1 kg wołowiny to od 3000 do aż 60.000 litrów wody, zużytych do jej wyprodukowania.
Federacja Polskich Banków Żywności wraz z blogerami przygotowała przepisy, wykorzystujące najczęściej marnowane produkty. Tym sposobem swoje drugie życie znalazły np. zbrązowiałe banany, z których można zrobić chlebek bananowy lub smoothie z kurkumą wg receptury Mai Sobczak z Qmam Kasze. Autorka bloga zachęca również do wykorzystania kalafiora, który jako pozostałość po obiedzie, może stworzyć z wasabi świetny dodatek do makaronu. Nadwyżki pietruszki czy brokuła, to idealna baza do przygotowania pesto wg przepisu Marty Dymek z Jadłonomii. W jej kuchni swoje zastosowanie znajdzie również woda z puszki po ciecierzycy, jako podstawa czekoladowego musu. Sylwia Majcher z Kuchnia W Formie zachęca by z warzyw, które nam zostają po rosole, wykonać warzywną pastę na chleb, a z białek, pozostałych np. po upieczeniu kruchego ciasta, wyczarować bezę.
Z kolei Maia Sobczak z Qmam Kasze, autorka książki o kreatywnej kuchni „Qmam Kasze do ostatniego kawałka”, która niebawem się ukaże, podkreśla, że jedzenie jest paliwem dla naszych ciał i umysłów, na które zresztą musimy zapracować, więc wyrzucanie go, to tak naprawdę wyrzucanie kawałka siebie.
Źródło: Federacja Polskich Banków Żywności