Federacja Polskich Banków Żywności powołuje Radę ds. Racjonalnego Wykorzystywania Żywności
2 czerwca odbyło się spotkanie inaugurujące Rady ds. Racjonalnego Wykorzystywania Żywności przy Federacji Polskich Banków Żywności. Celem powoływanej Rady jest tworzenie warunków, które pomogą racjonalnie wykorzystywać żywność w łańcuchu dystrybucji i na poziomie konsumpcji. W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci instytucji, ministerstw, uczelni wyższych, organizacji branżowych i firm doradczych.
„Powołanie Rady jest niezwykle ważnym wydarzeniem. Jednym z celów Federacji Polskich Banków Żywności jest poszukiwanie i inicjowanie rozwiązań na rzecz minimalizowania problemu marnowania żywności i zmniejszania obszarów niedożywienia w Polsce. Zdajemy sobie jednak sprawę, że działania mające na celu zmianę prawa czy systemową zmianę dotychczasowych procedur, wymagają zaangażowania wielu podmiotów, w tym rolnictwa, branży spożywczej, instytucji badawczych i uczelnianych, doradczych, administracji publicznej, czy zwyczajnych konsumentów. Temu ma służyć powstała Rada ds. Racjonalnego Wykorzystania Żywności” - mówi Marek Borowski, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Gospodarki, Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Krajowa Izba Gospodarcza „Przemysł Spożywczy”, Polskie Towarzystwo Technologów Żywności, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Polska Federacja Producentów Żywności, PricewaterhouseCoopers, Instytut Badawczy MillwardBrown SMG/KRC, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Szkoła Głowna Handlowa, Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem, Uniwersytet Warszawski, Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy ds. Opakowań.
W maju Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ogłosiła raport na temat skali marnowania. Jak podaje FAO na świcie, co roku wyrzucamy 1.3 mld ton jedzenia. Stanowi to 1/3 ilości produkowanej żywności nadającej się do spożycia. W typowym domu Europejczyka wyrzuca się do kosza 20-30% kupionego jedzenia, 2/3 nadawałoby się jeszcze do spożycia. Na świecie najwięcej marnuje się owoców i warzyw. Duża część już na etapie uprawy, zbiorów i przechowywania. W Polsce 30% konsumentów przyznaje się do marnowania. Najczęściej wyrzucamy podstawowe produkty, takie jak: chleb, ziemniaki, wędliny oraz owoce i warzywa.