Stosowanie algorytmów staje się z każdym dniem coraz powszechniejsze. Firmy i instytucje państwowe chcą podejmować decyzje na podstawie faktów i dowodów opartych o twarde dane. Algorytmy w oparciu o statystykę rekomendują im najlepsze wybory w danym momencie. Są one w stanie również przewidzieć niektóre przyszłe zjawiska. Niemniej coraz popularniejsze stosowanie algorytmów wiąże się również z wieloma niebezpieczeństwami.
Określenie „algorytm” zazwyczaj odnosi się do serii „zakodowanych procedur” lub też „logicznej serii kroków organizacji i działaniu na danych, aby osiągnąć zamierzony cel”. W znaczeniu potocznym, mianem „algorytmu” nazywa się po prostu skrzyżowanie kodu, danych i automatycznych decyzji.
Osobiście najczęściej mamy do czynienia z algorytmami najprawdopodobniej wtedy, kiedy korzystamy z mediów społecznościowych. To one dobierają treści, które do nas docierają.
Jak na to wskazują badania przeprowadzone w 2016 roku w Stanach Zjednoczonych, około 35 procent ludności tego kraju otrzymuje swoje informacje prosto z Facebooka i podobnych mu portali. Jedynie o jeden procent więcej osób zamiast mediów społecznościowych wybiera serwisy informacyjne tworzone przez profesjonalnych dziennikarzy.
W połączeniu z błędami w algorytmach powoduje to rozpowszechnianie się tak zwanych „fake news”, czyli plotek, kłamliwych informacji, czy po prostu propagandy. W ich wyniku nasze uprzedzenia ulegają zwielokrotnieniu, a nasza perspektywa na świat jest mocno zniekształcona.
Dlatego warto dowiedzieć się jak najwięcej o algorytmach – tylko odpowiednia wiedza o nich i o tym, jak działają, może nas uchronić przed dezinformacją.
Pobierz
-
20180712121543_1_fake_20news_soldevelo_infografika.pdf
pdf ・58.25 kB
Źródło: Soldevelo Social Impact Foundation