Dwa ogródki społeczne dla przedszkoli, aż 4000 posadzonych drzew, sprzątanie miast, przerabianie koszulek na zabawki dla psów. Właśnie zakończyła się VI edycja Festiwalu Wolontaryjnego, który jest flagowym projektem CSR w EY GDS Polska. 353 pracowników-wolontariuszy po raz kolejny udowodniło, że małe kroki podejmowane przez wiele osób mogą prowadzić do wielkich zmian.
Ogródki społeczne, 4000 drzew i czystsze miasta: EY GDS Polska podsumowuje VI edycję Festiwalu Wolontaryjnego
EY Global Delivery Services (EY GDS) to międzynarodowa sieć centrów kompetencyjnych, która wspiera działalność EY we wszystkich liniach serwisowych, regionach i sektorach. Organizacja regularnie motywuje swoich pracowników do aktywnego uczestnictwa w inicjatywach społecznych, oferując im możliwość skorzystania z dodatkowego, dwudniowego urlopu wolontaryjnego.
Zakończyła się VI edycja Festiwalu Wolontaryjnego, która jak co roku koncentrowała się na ochronie środowiska i świętowaniu Międzynarodowego Dnia Ziemi. Przez dwa intensywne tygodnie 353 pracowników-wolontariuszy z EY GDS Polska wzięło udział w różnorodnych inicjatywach na rzecz lokalnych społeczności.
Ogródki społeczne w Warszawie i we Wrocławiu
Jedną z inicjatyw VI edycji Festiwalu Wolontaryjnego było tworzenie „Community Gardens”, czyli ogródków społecznych. Tym razem powstały aż dwa ekoogrody w sąsiedztwach przedszkoli – jeden we Wrocławiu, drugi w Warszawie. Pracownicy-wolontariusze z EY GDS Polska własnoręcznie zasadzili warzywa, kwiaty, stworzyli budki dla ptaków, pszczół, wiewiórek i nietoperzy. Dodatkowo posadzili żywopłot, który poprawi bezpieczeństwo oraz prywatność dzieci.
– Nasze ogródki społeczne mają dużą wartość edukacyjną. Dzieci będą mogły obserwować zmieniającą się przyrodę, wspierać wzrost roślin oraz uczyć się troski o środowisko już od najmłodszych lat. Projekty powstały we współpracy ze Stowarzyszeniem Klub Gaja - polską organizacją ekologiczną, która aktywnie działa na rzecz ochrony środowiska naturalnego i poszanowania praw zwierząt – mówi Magdalena Sobiak, CR Leader w EY GDS Polska.
Ważnym elementem Festiwalu Wolontaryjnego są działania poprawiające jakość powietrza i estetykę miejskiego krajobrazu w ramach sadzenia drzew. Podczas VI edycji festiwalu blisko 100 pracowników-wolontariuszy z EY GDS Polska zasadziło aż 4000 drzew we wrocławskich Osobowicach oraz pod Warszawą, w nadleśnictwie Łuków. Dzień pełen pracy zakończył się wspólnym ogniskiem.
Budowanie mostów i filtrowanie wody
Nową inicjatywą EY GDS Polska w tym roku była „Go green! Eco survival Outdoor event”, czyli edukacyjna gra terenowa organizowana z Fundacją Polska Górom. Pracownicy-wolontariusze pojawili się w Parku Grabiszyńskim we Wrocławiu oraz na Polach Mokotowskich w Warszawie, aby nauczyć się praktycznych umiejętności bez użycia internetu. Dowiedzieli się, jak rozpalić ognisko, zbudować most, stworzyć filtry do wody przy użyciu piasku i kamieni, a nawet jak naładować telefon za pomocą roweru.
Wrocław i Warszawa były również miejscami akcji „City CleanUp”, podczas której pracownicy-wolontariusze posprzątali miejskie przestrzenie, szczególnie w okolicach biur EY GDS Polska.
– Choć z każdym kolejnym wyjściem dostrzegamy coraz więcej śmieci, nie tracimy determinacji. Skala problemu potwierdza, jak bardzo potrzebne są takie inicjatywy. Sprzątając okolice naszych biur pokazujemy, że odpowiedzialność za wspólną przestrzeń zaczyna się od każdego z nas – dodaje Magdalena Sobiak.
Warsztaty upcyklingowe
Dodatkowo pracownicy-wolontariusze wzięli udział w warsztatach online „Tworzenie zabawek ze starych koszulek” – wspólnie przerabiali stare koszulki na zabawki dla psów. W sumie „drugie życie” otrzymało aż 30 kg tekstyliów, a część powstałych zabawek trafiła do schronisk współpracujących z EY GDS Polska.
Ciekawą inicjatywą były warsztaty zwiększające świadomość w zakresie odpowiedzialnych podróży i mody - „Zrównoważona podróż” oraz „Zrównoważona moda”. Uczestnicy dowiedzieli się, jak zmniejszyć negatywny wpływ turystyki na lokalne środowisko oraz czym różni się fast fashion od slow fashion.
Dodatkowo pracownicy-wolontariusze z EY GDS Polska wzięli udział w warsztacie „Zrównoważony transport”, czyli spotkaniach dotyczących bezpiecznego poruszania się rowerem po mieście. Akcja uwzględniała specyfikę warszawskich i wrocławskich ulic oraz praktyczne warsztaty z samodzielnego serwisowania rowerów.
Pozytywny wpływ na miliard osób
Festiwal Wolontaryjny jest częścią globalnego celu EY, który chce pozytywnie wpłynąć na życie 1 miliarda ludzi do 2030 roku. Akcja odbywa się we wszystkich dziewięciu oddziałach EY GDS na całym świecie, w tym w Polsce, Hiszpanii, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, na Sri Lance, Filipinach, w Argentynie, Meksyku oraz Indiach.
– Tegoroczna edycja Festiwalu Wolontaryjnego pokazała, że w EY GDS Polska zaangażowanie społeczne to coś więcej niż dobrze brzmiące deklaracje. To konkretne działania, setki godzin pracy wolontariackiej i realna zmiana otaczającego nas świata. Nie zwalniamy tempa i już pracujemy nad jesienną edycję festiwalu, która – zgodnie z tradycją – skupi się na wsparciu młodych ludzi i edukacji, szczególnie w kontekście wyzwań stojących przed przyszłymi nauczycielami – podkreśla Magdalena Sobiak.
Źródło: EY GDS Polska