Arolsen Archives – międzynarodowe centrum informacji o zbrodniach nazistowskich, dysponujące największym na świecie archiwum, w którym zgromadzono dane o ofiarach nazizmu i osobach ocalałych – rozpoczyna kampanię #everynamecounts. Ma ona na celu uchronienie imion ofiar zbrodni nazistowskich od zapomnienia.
W tym celu, Arolsen Archives zamierza zdigitalizować dokumentację dotyczącą ofiar nazistów tak, aby była ona łatwiej dostępna dla ich bliskich, którzy chcą poznać losy członków swoich rodzin zaginionych podczas wojny.
Arolsen Archives zaprasza wolontariuszy do wspólnej budowy największego cyfrowego pomnika upamiętniającego ofiary reżimu nazistowskiego.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, przypadającego 27 stycznia, Arolsen Archives, dysponujący największą bazą dokumentów o ofiarach nazizmu, wraz z wolontariuszami z całego świata stworzą symbol szacunku, tolerancji i demokracji. W ramach crowdsourcingowego projektu #everynamecounts każda osoba, we własnym domu, może pomóc w cyfryzacji dokumentów pochodzących z obozów koncentracyjnych. Celem akcji jest uchronienie ofiar zbrodni nazistowskich przed zapomnieniem, a ich rodzinom poznanie losów ich bliskich.
Poprzez inicjatywę #everynamecounts, Arolsen Archives zachęca do stworzenia cyfrowego pomnika upamiętniającego ofiary nazizmu – każdy może wziąć udział w projekcie i zapisać cyfrowo nazwiska ofiar oraz ich dane. W ten sposób powstanie największe archiwum online poświęcone ofiarom reżimu nazistowskiego. Inauguracja projektu crowdsourcingowego przypada na 27 stycznia, czyli na Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Daj przykład innym
Do udziału w projekcie, nie jest wymagana specjalistyczna wiedza. Wolontariusze zostaną zaznajomieni z dokumentami archiwalnymi na stronie projektu i otrzymają wskazówki dotyczące ich opracowania. Dokumenty pochodzą z obozów koncentracyjnych i dostarczają jeszcze więcej wiedzy na temat nazistowskich zbrodni.
Są one także dowodem na to, że ówczesne motywy prześladowań nie są już w zupełności historią. „Każda na nowo udokumentowana informacja jest wyrazem solidarności z ofiarami” podkreśla Floriane Azoulay, dyrektor Arolsen Archives. „Każdy uczestnik projektu działa na rzecz krzewienia szacunku, tolerancji i demokracji”. Monika Grütters, minister ds. kultury i mediów, objęła patronatem inicjatywę #everynamecounts. Partnerami są również także instytucje takie jak UNESCO, Dom Anny Frank (w Amsterdamie), czy Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Projekt #everynamecounts wspiera też ONZ.
Upamiętnianie w czasach pandemii koronawirusa: instalacja medialna transmitowana na żywo
Już od 21 stycznia spektakularna instalacja medialna #everynamecounts rozświetli przestrzeń publiczną. Międzynarodowa grupa artystów Urbanscreen przygotowała instalację z wykorzystaniem dokumentów pochodzących z Arolsen Archives. To dzięki nim, dla upamiętnienia ofiar reżimu nazistowskiego, fasada budynku Ambasady Francuskiej w Berlinie, zamieni się w ekran. Projekcja będzie prezentowana w terminie od 21 do 27 stycznia i będzie ją można obejrzeć na całym świecie dzięki transmisji na żywo.
Międzynarodowa współpraca, coraz więcej wolontariuszy
Archiwum Arolsen Archives w 2020 roku zainicjowało #everynamecounts jako projekt pilotażowy. Aby dotrzeć do jeszcze większej liczby osób na całym świecie, zapewniło dostępność informacji w trzech kolejnych językach - oprócz niemieckiego i angielskiego, szczegóły o projekcie dostępne są teraz także w polskiej, hiszpańskiej i francuskiej wersji językowej. Nowością jest także cyfrowe wprowadzenie ułatwiające pierwsze kroki w projekcie #everynamecounts, co sprawia, że inicjatywa doskonale sprawdzi się także jako projekt szkolny.
Około 600 000 dokumentów z danymi osobowymi
Archiwum Arolsen Archives,w ramach projektu crowdsourcingowego, udostępnia około 600 000 dokumentów pochodzących z różnych obozów koncentracyjnych. Dokumenty te zostały wpisane na Listę UNESCO Pamięć Świata. Duża część z nich, to karty i kwestionariusze osobowe więźniów, zawierające ważne informacje biograficzne takie jak miejsce urodzenia. Ponadto można w nich znaleźć również imiona i nazwiska krewnych. Informacje na ich temat są niekiedy ostatnim, zachowanym śladem przed ich tragiczną śmiercią: miejsca zagłady, takie jak Auschwitz-Birkenau czy Majdanek, są często zapisane jako „miejsce zamieszkania” rodziców lub rodzeństwa.
Więcej informacji na temat projektu #everynamecounts oraz Arolsen Archives można znaleźć pod adresem https://arolsen-archives.org/pl, a także pod poniższymi linkami:
Link do strony projektu: aroa.to/enc
Link do platformy crowdsourcingowej: aroa.to/joinin
Link do instalacji medialnej: aroa.to/medieninstallation
O archiwum Arolsen Archives
Arolsen Archives to międzynarodowe centrum informacji o prześladowaniach nazistowskich dysponujące największym na świecie archiwum, w którym zgromadzono dane o ofiarach nazizmu i osobach ocalałych. Zbiór gromadzący informacje na temat około 17,5 miliona osób został wpisany do Pamięci Świata UNESCO. Zawiera dokumenty na temat różnych grup ofiar reżimu nazistowskiego i stanowi ważne źródło wiedzy dla dzisiejszego społeczeństwa.
Źródło: Arolsen Archives