Euroweek. Przedstawiciele szkół i organizacji pozarządowych napisali list do minister Zalewskiej
Prawie 200 nauczycieli, dyrektorów szkół czy prezesów organizacji pozarządowych z całej Polski wyraziło swoje poparcie dla Euroweek podpisując list w obronie dobrego imienia programu, który od 20 lat promuje tolerancję, szacunek dla różnic oraz przełamuje bariery przed używaniem języka angielskiego. List został wysłany we wtorek do Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, a od dzisiaj każdy może także wyrazić swoje poparcie dla programu podpisując się pod listem na petycjeonline.com.
„W obliczu krzywdzących publikacji medialnych oraz nieprawdziwych informacji pojawiających się w przestrzeni publicznej na temat programu Euroweek, prosimy Panią o zabranie głosu i oficjalne przekazanie opinii publicznej wyników kontroli programu prowadzonej przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, która nie wykazała żadnych zastrzeżeń” – piszą sygnatariusze listu poparcia dla Euroweek.
Podpisując list z jednej strony sprzeciwiają się nakręcaniu spirali nienawiści w sieci i mediach, a z drugiej proszą Minister o ponowne zabranie głosu w tej głośnej sprawie. Powołują się na wyniki kontroli Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty, która nie wykazała żadnych zastrzeżeń. W związku z tym, zabranie głosu przez minister jest ich zdaniem w tej sprawie konieczne, ze względu na fakt, że nieprawdziwe zarzuty dotyczące Euroweek się nie potwierdziły, a mimo to cały czas mają miejsce nienawistne komentarze w stronę organizatora, uczniów oraz wolontariuszy.
List poparcia podpisali m.in. Sławomir Sierakowski (Krytyka Polityczna), Konrad Dulkowski (Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych), Marek Gumkowski (Otwarta Rzeczpospolita), Przemysław Staroń (Nauczyciel Roku 2018), Agnieszka Kosowicz (Polskie Forum Migracyjne), Beata Juraszek-Kopacz (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego), Jakub Prus (Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych) oraz prawie 160 nauczycieli z całej Polski.
Cała sprawa dotyczy warsztatów językowych Euroweek, o których było głośno od października do grudnia zeszłego roku, kiedy to użytkownik jednego z forów internetowych wykorzystał część zdjęć z sieci społecznościowych uczestników Euroweek i dodał je do zdjęć niewiadomego pochodzenia przedstawiających jasnowłose nastolatki w objęciach ciemnoskórych dorosłych mężczyzn. Tym samym nadając im nieprawdziwą oraz krzywdzącą narrację, opublikował zdjęcia twierdząc, że to dokumentacja obozów Euroweek. Między innymi na podstawie tych nieprawdziwych informacji Ministerstwo Edukacji Narodowej zleciło kontrolę podległej mu fundacji – organizatorowi obozów. Ta nie wykazała żadnych uchybień.
– Tak jak głośno mówiło się o potrzebie przeprowadzenia kontroli naszej Fundacji, tak nie padło ani jedno słowo na temat wyników przeprowadzonych kontroli. Dopiero po naszej prośbie o dostęp do informacji publicznej otrzymaliśmy na piśmie od Kuratorium wyniki. Teraz chcemy, żeby wszyscy zainteresowani mogli dowiedzieć się, jakie są efekty tej kontroli. Zależy nam oraz wielu nauczycielom, uczniom i dyrektorom szkół, które z nami współpracują od ponad 20 lat, na oczyszczeniu dobrego imienia programu – mówi Adam Jaśnikowski, prezes Fundacji Euroweek, organizatora warsztatów.
– Nieprawdziwe informacje o Euroweek rozprzestrzeniały się wszędzie, dlatego tak ważne jest teraz, żeby o pozytywnym wyniku kontroli Kuratorium mogło się dowiedzieć również jak najwięcej osób. Tylko w taki sposób będzie można pokazać m.in. młodym ludziom, jak niesprawiedliwe jest ferowanie wyroków na podstawie nieprawdziwych informacji w internecie. Nie tylko my padliśmy ofiarą tzw. fake news. To się niestety dzieje coraz częściej, dlatego warto to nagłośnić, by zmusić twórców takich newsów do refleksji – dodaje Jaśnikowski.
W liście poparcia podana jest również informacja o wydawaniu dyrektorom szkół nieoficjalnych dyspozycji przez jedno z kuratorium oświaty, które naciskało bezpodstawnie na szkoły, by odwoływały udział swoich uczniów w programie. Jednak pomimo próśb dyrektorów, nie chcieli tych dyspozycji przekazywać pisemnie.
Po wysłaniu listu poparcia do Minister Anny Zalewskiej fundacja udostępniła jego treść na www.petycjeonline.com, aby dać możliwość wyrażenia swojego poparcia wszystkim osobom, które cenią program oraz wartości takie jak tolerancja i poszanowanie drugiego człowieka.
Podpisz się pod listem poparcia dla Euroweek
Pliki po pobrania
-
List poparcia dla Euroweek
pdf ・1.72 MB
-
Wyniki kontroli Euroweek Kuratorium Oświaty we Wrocławiu
pdf ・675.49 kB