UE opracowała konkretne zapisy prawne chroniące środowisko, ale co zrobić, by zaczęły one poprawnie działać? Nowy program LIFE z budżetem ponad 3 mld euro na lata 2014-2020 ma pomóc państwom członkowskim we wdrażaniu proekologicznych rozwiązań. 1/4 funduszy przekazana zostanie na specjalny "podprogram" zajmujący się walką ze zmianami klimatu. Nowy LIFE przegłosowany zostanie 21 listopada 2013. O szczegóły Biuro Prasowe Parlamentu Europejskiego zapytało sprawozdawczynię Juttę Haug (Socjaldemokraci, S&D).
Europosłanka Jutta Haug: Działający obecnie program LIFE+ finansuje projekty z dziedziny łagodzenia skutków zmian klimatycznych i przystosowywania się do nich. Teraz działania w tej kwestii zostały ujęte w ramach specjalnego „podprogramu”, na który przeznaczona zostanie ¼ budżetu LIFE.
W rezolucji zaznaczyła Pani, że część państw członkowskich lub regionów często ma problemy z dostępem do unijnych pieniędzy. Co można zrobić, by im to ułatwić?
Musimy wspierać kraje i regiony, które mają problemy z uzyskaniem finansowania i pomóc im w pracach nad jakością opracowywanych projektów.
Te “Zintegrowane Projekty” to konkretne narzędzie do wypracowania potrzebnej nam, wcześniej wspomnianej integracji. Ich celem jest wsparcie wraz z innymi funduszami, a pod nadzorem LIFE, poprawnego wprowadzenia w życie najważniejszych rozwiązań prawnych w dziedzinie ochrony środowiska.
Więcej informacji o nowym programie LIFE:
Komunikat prasowy Komisji Europejskiej "UE poważnie zwiększa wsparcie na rzecz środowiska naturalnego i klimatu w ramach nowego
programu LIFE"
Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustanowienia programu w zakresie środowiska i działań w dziedzinie klimatu (LIFE)