Europejskie Nagrody Wolontariatu Pracowniczego rozdane w Londynie
17 marca w Business Design Centre w Londynie odbyła się ceremonia wręczenia pierwszych Europejskich Nagród Wolontariatu Pracowniczego 2011. Statuetki oraz wyróżnienia trafiły do firm realizujących najlepsze w skali Europy programy wolontariackie mające na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych i zwiększanie szans osób napotykających bariery na rynku pracy.
Konkurs zorganizowany został w związku z Europejskim Rokiem Wolontariatu 2011 i przeprowadzony w 23 krajach Europy, w tym w Polsce. Międzynarodowym organizatorem było Bussiness in the Community z Wielkiej Brytanii, a w Polsce Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu.
Ideą konkursu było wyróżnienie projektów opartych na zasadach wolontariatu pracowniczego i odpowiadających na potrzeby społeczne grup uznanych przez Komisję Europejską za szczególnie ważne i wymagające wsparcia. Jest to młodzież nie pracująca i nie ucząca się, ale też i młodzi, którzy niebawem wejdą na rynek pracy, osoby w wieku przedemerytalnym (50+), imigranci na lokalnym rynku pracy, osoby długotrwale bezrobotne, niepełnosprawni, osoby z zaburzeniami zdrowia psychicznego i bezdomni. Efektem realizacji projektów wolontariackich miało być zdobycie przez beneficjentów nowych umiejętności, kompetencji czy też poprawa samooceny i wzmocnienie motywacji w poszukiwaniu zatrudnienia.
Do konkursu w całej Europie zgłoszonych zostało ponad 250 projektów w następujących kategoriach: Duża Firma, Mała Firma, Innowacje i Debiut.
W niektórych krajach konkurs poszerzony został o nagrody dla Władz publicznych, które swoją działalnością wspierają aktywność firm na polu wolontariatu pracowniczego. Konkurs pokazał przykłady tworzenia przez regionalne i lokalne urzędy odpowiedniej infrastruktury i klimatu do rozwijania projektów wolontariackich oraz partnerstw. Jak dowiodły zwycięskie projekty takie strategie w znacznej mierze przyczyniły się do zrównoważonego rozwoju, zwiększenia integracji społecznej czy zatrudnienia na danym terenie.
Zwycięzcy Europejskich Nagród Wolontariatu Pracowniczego:
Duża Firma
- Zwycięzca: Koç Holding A.Ş. , Turcja – program: “Vocational Education: A Crucial Matter for the Nation”
Mała Firma
- Zwycięzca: NORSYS, Francja – program: “Training Days for Jobseekers Facing Discrimination”
- Szczególnie polecany: KÜRT Zrt., Węgry – program: “H2O Project for the education of disadvantaged children”
Innowacje
- Zwycięzca: MITIE Group, Wielka Brytania – program: “Real Apprentice”
- Szczególnie polecany: BOYNER HOLDİNG , Turcja – program: “POMEGRANATE ARILS: Stronger Young Women, Brighter New Futures”
- Szczególnie polecany: KPMG AG Wirtschaftsprüfungsgesellschaft, Deutsche Bank AG, Herlitz PBS AG Papier-, Büro- und Schreibwaren , Niemcy – program: “Partners in Leadership”
Debiut
- Zwycięzca: Abbott, Irlandia – program: “Abbott Science Programmes”
- Szczególnie polecany: Manor AG, Szwajcaria – program: “Manor, whole heartedly’
- Szczególnie polecany: Orange Romania, Rumunia – program: ‘ENGAGE Romania’
Władze publiczne
- Zwycięzca: Magistrate of the City of Wiesbaden, Office for Social Affairs, Niemcy –program: “Corporate Citizenship Strategy for Wiesbaden”
- Szczególnie polecany: Consellería de Solidaridad y Ciudadania de la Generalitat Valencian, a través de FUNDAR, Hiszpania – program: “Employee Volunteering Program ENGAGE Valencia”
Nagrody wręczali w Londynie m.in. Sue Bird z Dyrektoriatu Generalnego ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równości Szans Komisji Europejskiej, John MacDonald szef grupy roboczej Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Roku Wolontariatu 2011 oraz Brendan Burns, Członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno – Społecznego (EESC) .
Ceremonii towarzyszyła wystawa prezentująca z 60 najlepszych projektów europejskich, które zwyciężyły w poszczególnych krajach. Wśród prezentowanych laureatów znalazł się CITI Handlowy – polski zwycięzca w Kategorii Duża firma, który od lat jest liderem na polu wolontariatu pracowniczego w Polsce i którego misję społecznej odpowiedzialności realizuje Fundacja Kronenberga. Program CITI Handlowego wyróżniał się skalą zaangażowania wolontariuszy, stopniem wsparcia finansowego, profesjonalnym zarządzaniem oraz licznymi narzędziami wspomagającymi wolontariuszy, w tym innowacyjnymi działaniami komunikacyjnymi.
Drugim polskim laureatem prezentowanym na wystawie w Londynie był Uniwersytet Medyczny w Łodzi - nasz zwycięzca w kategoriach Innowacje oraz Debiut. To pierwszy w Polsce projekt realizowany przez wyższą uczelnię i zarazem instytucję publiczną, która w sposób zorganizowany podjęła w ramach wolontariatu pracowniczego działania na rzecz społeczności lokalnej. Przygotowany wspólnie z Caritas Diecezji Łódzkiej projekt powstał z z myślą o osobach terminalnie chorych oraz ich rodzinach, jak również rodzinach już osieroconych. Projekt ma też zachęcić studentów do wyboru deficytowej w Polsce specjalizacji w zakresie medycyny paliatywnej, a pracownikom uczelni pomóc rozwijać swoje kompetencje społeczne, zdobywać dodatkowe doświadczenie i realizować pasje. Jednak przede wszystkim ma zmieniać stereotypy myślenia o hospicjum zarówno w środowisku medycznym, wśród decydentów i generalnie w społeczeństwie.
Źródło: Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu