Europejskie innowacje społeczne - poznaj półfinalistów konkursu
Solidarność międzypokoleniowa w restauracji, dobra praca dla niewykwalifikowanych imigrantów, aplikacje pomagające w znalezieniu zatrudnienia oraz warsztaty recyklingowe dla osób zmarginalizowanych – znamy już półfinalistów drugiej edycji europejskiego konkursu na najlepsze innowacje społeczne.
Konkurs skierowany jest zarówno do osób prywatnych jak i organizacji oraz przedsiębiorstw. Jego celem jest wyszukanie i promocja najciekawszych pomysłów na innowacje społeczne służące tworzeniu nowych miejsc pracy lub poprawie warunków pracy osób z grup marginalizowanych.
Organizatorzy, podając przykłady wyzwań czy obszarów tematycznych, w których szukają innowacyjnych rozwiązań, pisali m.in. o elastycznym czasie pracy, umożliwiającym łączenie pracownikom obowiązków zawodowych z osobistymi, franczyzach, pomocy w zakładaniu przedsiębiorstw przez osoby wykluczone, zaspokojaniu potrzeb w wyłaniających się nowych branżach takich jak zielona gospodarka.
Łączeniu różnych środowisk w celu zwiększenia społecznej wartości dodanej poświęcony jest również niemiecki projekt Compreneurship, umożliwiający spotkanie studentów z osobami z grup wykluczonych. Robiąc uczelniane projekty w ramach swoich zajęć, studenci mogą zrobić coś pożytecznego – przekonują pomysłodawcy. Jako przykład podają gazetę uliczną, która przygotowany jest przez studentów dziennikarstwa w ramach studiów, a sprzedawana przez osoby bezdomne.
Wykorzystaniu nieuruchomionych zasobów służy również Void Starter – irlandzki projekt, który chce przekształcać pustostany w tymczasowe biura i sklepy, miejsca pracy i treningu dla osób bezrobotnych.
Kilka przedsiębiorstw społecznych zajmuje się integracją społeczną i zawodową w procesie produkcji i sprzedaży żywności. Na przykład francuskie Té – Traiteur Ethique pozwala osobom z niskimi kompenetcjami zawodowymi uczyć się zawodów związanych z gastronomią pod okiem uznanego szefa kuchni w jednej z dzielnic Paryża. Zaś The Connection to austriacka kawiarnia, w której młodzi migranci mogą zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe i integrować się ze społecznością
Fork in progres jest z kolei włoskim przedsiębiorstwem społecznym prowadzącym restaurację i wzmacniającym solidarność międzypokoleniową, wykorzystującym kompetencje osób starszych. Pary nauczyciel-uczeń składające się z seniorów i młodych osób z grup zagrożonych wykluczeniem codziennie przygotowują tradycyjne dania z rejonu Puglii w oparciu o lokalne produkty.
W inny sposób do lokalnego jedzenia podchodzi Epelia.com, sieć służąca łączeniu klientów z miast z małymi producentami ekologicznej żywności. Poprzez stworzenie zintegrowanej platformy sprzedaży online Epelia chce wyeliminować pośredników minimalizując jednocześnie koszty transakcyjne.
Z kolei Alla giornata to włoska platforma pozwalająca producentom rolnym zatrudniać grupy imigrantów do krótkookresowych prac sezonowych na roli. Serwis zapewnia rolnikom dostęp do niedrogiej siły roboczej, a imigrantom daje szanse na legalne zatrudnienie (ubezpieczenie i podatki zapewnione są poprzez system voucherów) i stopniową integrację ze społecznością przyjmującą.
Inne przedsiębiorstwo skierowane do immigrantów to Bookicks, które dostarcza poradniki i książki służące wstępnemu porozumieniu między imigrantami nieznającymi języka kraju do którego przybywają a mieszkańcami – za pomocą zestawu symboli i obrazków osoby z różnych kultur dość szybko mogą dojść do porozumienia.
Austriacki Ruffboards to jeden z licznych wśród półfinalistów projektów recyklingowych. Używane materiały (np. deski snowboardowe) służą do produkcji deskorolek (longboardów). W zakładzie pracują m.in. młodzi recydywiści.
Inny pomysł na recycling proponuje Waste Fab Lab. Warsztat służy wytwarzaniu różnego rodzaju produktów ze śmieci i zużytych materiałów. W warsztacie pracują bezrobotni bez kwalifikacji, seniorzy, imigranci, osoby niepełnosprawne.
Wiele pomysłów, które znalazły się w półfinale, takich jak Planet Employability, The Jamble czy Task Squad, wykorzystują nowe technologie do ułatwienia pogłębiania kompetencji zawodowych lub możliwości znalezienia zatrudnienia.
Aplikacje telefoniczne służą treningowi pracy, zwiększaniu umiejętności prezentacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy prawidłowemu rozpoznawaniu kompetencji. Mogą też być pomocne w szybkim znalezieniu pracowników o odpowiednich kwalifikacjach lub skorzystaniu z kwalifikacji, które się marnują (jak w przypadku włoskiego projektu Jobs’R’Us, który pozwala na zaspokojenie lokalnych potrzeb za pomocą potencjału drzemiącego w lokalnej społeczności).
Półfinaliści konkursu otrzymają teraz silne wsparcie doradcze podczas kilkudniowego spotkania w Bilbao, które pozwoli wypracować model działania i wdrożyć pomysł. Natomiast trzy zwycięskie przedsięwzięcia mogą liczyć na nagrody finansowe w wysokości 30 tys. euro.
Źródło: ekonomiaspoleczna.pl