Europejski Trybunał Sprawiedliwości: wiek emerytalny może być przyczyną zwolnienia
Jeśli prawo wewnętrzne kraju członkowskiego UE stanowi, że można rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem który osiągnie wiek emerytalny, to nie jest to sprzeczne z prawem unijnym.
12 października 2010 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) orzekł (wyrok o sygn. C-45/09), że zwolnienie z pracy ze względu na wiek emerytalny nie jest przejawem dyskryminacji, o ile przepisy, które je dopuszczają, zostały wprowadzone ze względu na ważny cel prowadzonej przez państwo polityki zatrudnienia i rynku pracy. – podaje „Dziennik Gazeta Prawna".
Takie orzeczenie wprowadza daleko idące konsekwencje, gdyż pozwala ustawodawcom państw członkowskich, a także partnerom społecznym (w układzie zbiorowych pracy), na wprowadzanie w życie przepisów, które będą przewidywały zwolnienia pracowników ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego. Potwierdza to Bartłomiej Raczkowski, radca prawny z Kancelarii Prawa Pracy Bartłomiej Raczkowski, ale jednocześnie tłumaczy, że wyrok nie zmieni znacząco obecnej sytuacji polskich pracowników i pracodawców. Polski Sąd Najwyższy orzekł w 2009 r. (sygn. akt. II PZP 13/08), że zwolnienie pracownika wyłącznie z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego jest przejawem dyskryminacji.
Firmy nie mogą zwolnić świeżo upieczonego emeryta powołując się wyłącznie na orzeczenie ETS. Jednak w regulaminie zwolnień grupowych mogą zamieszczać osiągnięcie wieku emerytalnego jako jedno z kryteriów zwolnienia.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”