Europejski Rok na rzecz Rozwoju powoli dobiega końca. Wiele już osiągnięto. Grudzień to czas podsumowań, dlatego też Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Wrocław organizuje cykl tematyczny poświęcony działaniom prorozwojowym Unii Europejskiej.
Tych kilka przykładów obrazuje skalę pomocy rozwojowej. Unia Europejska pomaga innym, a w szczególności niesie pomoc biedniejszym państwom znajdującym się na całym świecie. Pomoc rozwojowa trafia do około 150 krajów świata z różnych kontynentów, od Azji Środkowej po Afrykę Południową. Unia Europejska stara się koncentrować swoją pomoc na miejscach szczególnie podatnych na klęski żywiołowe i konflikty, które idąc w parze z ubóstwem powodują, że mieszkańcy tych miejsc cierpią podwójne. Działania prowadzone w wielu obszarach takich jak: edukacja, zdrowie, prawa człowieka czy bezpieczeństwo są szansą na kompleksową pomoc.
Idea Europejskich Lat
Europejskie Lata Tematyczne towarzyszą nam od 1983 roku. Ich ideą jest podniesienie poziomu świadomości obywateli, zachęcenie do dialogu, zainicjowanie debaty, a w konsekwencji zmiana postaw. Przez ponad 30 lat funkcjonowania Europejskich Lat Tematycznych Europejczycy zdążyli się przyzwyczaić, że w każdym roku jeden konkretny temat staje się priorytetem. Do tej pory tematami europejskich lat były sprawy wewnętrzne takie jak: równe szanse dla wszystkich, uczenie się przez całe życie, aktywność osób starszych, solidarność międzypokoleniowa, wolontariat, edukacja obywatelska czy działania na rzecz zwalczania przemocy wobec kobiet. Tym razem jest inaczej – 2015 rok został ogłoszony Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju. Jest to pierwszy rok poświęcony działaniom zewnętrznym Unii Europejskiej i roli Europy w świecie.
Wiele już osiągnięto
Europejski Rok na rzecz Rozwoju powoli dobiega końca. Zgodnie z badaniami Eurobarometru większość pytanych Europejczyków zgadza się z tym, że zwalczanie ubóstwa w krajach rozwijających się powinno być jednym z priorytetów Unii Europejskiej oraz że powinniśmy zwiększyć pomoc na rzecz rozwoju. Wiele już osiągnięto. Przez ostatnie 25 lat pomoc rozwojowa doprowadziła do zmniejszenia o połowę liczby osób żyjących w skrajnym ubóstwie, czyli tych, którzy na swoje przeżycie mają do dyspozycji mniej niż 1,25 dolara dziennie. Ponadto walczono o respektowanie zasady równości płci wśród dzieci, dzięki czemu obecnie w wielu krajach rozwijających 9 na 10 dzieci (zarówno chłopców jak i dziewczynek) rozpoczyna szkołę. W ubiegłych latach niektórym krajom udało się osiągnąć wzrost gospodarczy i zmniejszyć poziom ubóstwa.
Angażujące działania
W ostatnim czasie, z okazji Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju, w całej Europie odbywają się spotkania mające na celu przybliżenie obywatelom tematyki prorozwojowej, prowadzenie debat i zaangażowanie mieszkańców Unii Europejskiej w dialog. We Wrocławiu również odbyło się kilka wydarzeń. W maju br. Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Wrocław zorganizował grę miejską „Choco Game – bądź fair in trade” mającą na celu zapoznanie Wrocławian z ideą sprawiedliwego handlu. Natomiast na przełomie listopada i grudnia odbywały się warsztaty pod tytułem „Wrocław dla rozwoju”. W warsztatach wzięły udział, między innymi, dzieci ze Świetlicy Środowiskowej „Źródełko”, dowiadując się dlaczego warto pomagać ludziom z biedniejszych krajów i czemu pomoc unijna jest tak silnie skorelowana z rozwojem.
Czas podsumowań – nie koniec działań
Grudzień to czas podsumowań, dlatego też Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Wrocław organizuje cykl tematyczny poświęcony działaniom prorozwojowym Unii Europejskiej. Przez cały miesiąc na profilach w mediach społecznościowych publikowane są informacje dotyczące międzynarodowej pomocy rozwojowej i działań Unii Europejskiej w tym kierunku. Unia Europejska jest największym w tej dziedzinie darczyńcą na świecie, dlatego jako jej obywatele powinniśmy się zaangażować i pamiętać – zgodnie z mottem Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju - że to nasz świat, nasza godność i nasza przyszłość…
Źródło: Europejski Rok na rzecz Rozwoju