- Marzę o tym, abyśmy wspólnie dążyli do europejskiego modelu społeczeństwa – powiedziała wiceminister gospodarki i pracy Krystyna Tokarska–Biernacik, rozpoczynając konferencję poświęconą przygotowaniu Polski do członkostwa w Unii Europejskiej, w kontekście polityki społecznej.
Podczas konferencji – „Przygotowanie do członkostwa: kształtowanie agendy polityki społecznej” – zorganizowanej przez MGPIPS i Instytut Pracy i Spraw Socjalnych – minister mówiła o dwóch zasadniczych celach tego spotkania. Pierwszy z nich to pokazanie bardzo szerokiemu i opiniotwórczemu gremium naszych przygotowań do członkostwa w UE oraz zapoznanie go z aspektami prawnymi obowiązującego w Unii modelu polityki społecznej. Drugim celem była prezentacja polskiego dorobku naukowego oraz praktycznego w tej dziedzinie, co sprowadza się do pokazania, że Polska może być liczącym się partnerem, przy wypracowywaniu i dyskusji toczącej się obecnie w krajach piętnastki na temat europejskiego modelu społecznego.
Poprzez uczestnictwo w konferencji różnych środowisk Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, przy współpracy Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, chciało zainicjować także w Polsce dyskusję nad europejskim modelem socjalnym, o którym dotąd w Polsce nie tylko mało mówiono, ale też mało się wie.
Tymczasem w UE toczy się bardzo szeroka dyskusja nad dotychczasowym zakresem i znaczeniem tego modelu oraz zmianach przyszłościowych, przy czym należy pamiętać, że samo pojęcie europejskiego modelu socjalnego nie poddaje się jednoznacznemu zdefiniowaniu. Występują bowiem różnice w podejściu do polityki społecznej na gruncie narodowym poszczególnych krajów.
Podczas konferencji wśród ogólnych kierunków wspólnej polityki społecznej UE wymieniono m.in. pakt w sprawie zatrudnienia, rozwój społeczeństwa opartego na wiedzy, walkę z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, równy status kobiet i mężczyzn oraz dążenia mające na celu zabezpieczenie starości. Sam fakt, że Europa chce rozwijać wspólne cele metodą otwartej koordynacji polityki społecznej – metodą zarządzania przez cele – powoduje nie tylko wspólne cele na konkretne okresy dla całej Europy, ale daje możliwość przeniesienia tych dążeń na grunt narodowy. Pozwoli to na analizę i dalszą wspólną już ocenę zachodzących zmian.
W konferencji udział wzięli m.i. Sven Kjellstrom z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia i Polityki Społecznej Komisji Europejskiej, prof. Kazimierz Frieske (Instytut Pracy i Spraw Socjalnych), prof. Stanisława Golinowska (Instytut Pracy i Spraw Socjalnych), prof. Danuta Koradecka (Centralny Instytut Ochrony Pracy).
Podwójny numer miesięcznika Polityka Społeczna, za listopad i grudzień, w całości poświęcony jest tematyce konferencji.
Źródło: Biuro Prasowe MGPiPS