Luknij fader przez łindoł jak te bojsy się fajtują na tej stricie – polski, angielski, a może gwara śląska? Te i inne ciekawostki językowe poznali uczestnicy Europejskiego Dnia Języków, 23 września. Organizatorami tego święta wielojęzyczności były Stowarzyszenie „Projekt-Europa”, CIE Europe Direct oraz Studium Języków Obcych Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu.
Multlingual Ideal City, Europejski Dzień Języków jest świętem wielojęzyczności. Natomiast miasto Zamość doskonałym przykładem wielokulturowości.
- Stąd narodził się pomysł realizacji w Zamościu projektu pod nazwą Multilingual Ideal City (Wielojęzyczne Miasto Idealne), łączącego w sobie obie idee – mówi Barbara Kolbus ze Stowarzyszenia Projekt - Europa.
- Warto uczyć się języków obcych, nawet bardzo unikalnych. Mogą one otworzyć drzwi ciekawej kariery zawodowej – podkreślał podczas spotkania Marcin Ziniewicz, Konsul RP we Lwowie, który opowiadał o swoich fascynacjach językiem ukraińskim, pracy w konsulacie, ciekawych przypadkach jakie go spotkały a wynikały z niuansów językowych. Konsul interesuje się językiem serbołużyckim, który pokrewny jest językowi polskiemu, czeskiemu oraz słowackiemu.
Furorę wśród uczniów wywołała prezentacja kowboja z Teksasu – Ronalda Craiga, lektora Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Dzięki niemu uczniowie mieli możliwość poznania ogromniej liczby dialektów języka angielskiego spotykanych w Ameryce. Ciekawostki kulturowe i językowe Wielkiej Brytanii zaprezentowały Agnieszka Krzanowska oraz Magdalena Sagan. Uczniowie dowiedzieli się m.in. jaki jest najdłuższy wyraz w języku angielskim (pnumoultramicroscopicsilicovulcanocanosis), że litera „e” jest najczęściej stosowana, a także że wyraz „set” tworzy najwięcej konstelacji z innymi wyrazami i czym tak naprawdę jest Ponglish. Język, kulturę i odrobinę historii Niemiec w telegraficznym skrócie przedstawiła Agata Słowik, lektor języka niemieckiego. I jak się okazuje do niemieckiego karnawału zostało nam już niewiele czasu, bo zaczyna się 11 listopada o godz. 11.11.
Erasmus dla studenta jest szansą zdobycia nowych doświadczeń, wzmocnienia swojego cv o staż i studia zagraniczne, poznanie obcej kultury i doszlifowania języków obcych – podkreślali podczas swoich wystąpień studenci fizjoterapii Karolina Gwiazdowska i Paweł Kalinowski. Karolina studiowała w Turcji a Paweł w Niemczech.
Podczas Europejskiego Dnia Języków nie mogło zabraknąć „języka od kuchni”. Restauracja „Verona” przygotowała tradycyjne potrawy wielu państw europejskich. Uczestnicy mogli skosztować baklawy, rosyjskich pierożków pielmienie, faszerowanych kalmarów, golonki po bawarsku, gryczanych gołąbków, staropolskiego bigosu, muli czy kofty kebab.
Na finał organizatorzy przygotowali Europejski Quiz, podczas którego uczniowie, reprezentanci czternastu szkół ponadgimnazjalnych m.in. z Zamościa, Chełma, Biłgoraja, Świdnika czy Lubyczy Królewskiej mogli zaprezentować swoją wiedzę zdobytą podczas imprezy. Okazało się, że pytania nie są wcale takie proste jakby mogło się wydawać na początku. Rywalizacja była zacięta. Miejsce pierwsze zdobyli uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego z Zamościa, drugie przypadło II Liceum Ogólnokształcącemu w Zamościu, natomiast na pozycji trzeciej uplasowali się uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego z Chełma. Nagrody dla zwycięzców czyli pakiety edukacyjne zawierające m.in. angielskie ebooki, albumy o Zamościu oraz słowniki i podręczniki sfinansowali Wydawnictwo Pearson Longman, Stowarzyszenie Projekt – Europa oraz Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu. Wszystkie drużyny uczestniczące w zmaganiach otrzymały pamiątkowe certyfikaty oraz drobne upominki.
Warto podkreślić, iż w tym ważnym dniu dla edukacji uczniów wspierali Martyna Jasielska, asystentka regionalna Eurodeputowanej prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, Aneta Najda, przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Jan Lelonek, kierownik Oddziału Zamiejscowego w Zamościu Kuratorium Oświaty w Lublinie. Gospodarzy reprezentował dr Bogusław Klimczuk, dziekan Wydziału Zarządzania i Administracji WSZiA.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli prof. Lena Kolarska-Bobińska, Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Krzysztof Grabczuk, Marszałek Województwa Lubelskiego.
Źródło: Stowarzyszenie "Projekt-Europa", Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu