Europejski Bank Inwestycyjny nie działa na rzecz klimatu – apel europejskich NGO
Europejskie organizacje pozarządowe wzywają Radę Gubernatorów Europejskiego Banku Inwestycyjnego do przeprowadzenia niezbędnych wewnętrznych reform. Dzięki tym zmianom Unia Europejska, przy wychodzeniu z kryzysu klimatycznego i kryzysu post-COVID, będzie mocniej uwzględniała ochronę środowiska naturalnego.
W tym tygodniu Polska Zielona Sieć wraz z 23 innymi europejskimi organizacjami pozarządowymi skierowały do Rady Gubernatorów EBI list otwarty, w którym wzywają bank do wewnętrznych reform niezbędnych dla zrównoważonego rozwoju Unii, a także realizowania założeń Zielonego Ładu. Europejskie finanse publiczne będą kluczowe dla sprawiedliwej i zielonej odbudowy, więc EBI musi poprawić swoją transparentność i zapewnić, że jego działania będą zrównoważone. Musi także zacząć przestrzegać stosowania zasady „zero tolerancji dla oszustw i korupcji”.
18 czerwca 2021 roku unijni Ministrowie Skarbu i Finansów spotkają się na corocznym walnym zgromadzeniu Rady Gubernatorów EBI. Prezes banku Werner Hoyer przedstawi raport z działań banku w 2020 roku. Następnie odbędzie się dyskusja nad wytycznymi dla EBI dotyczącymi udzielania kredytów.
Bank przez ostatnią dekadę stał się ważną instytucją, która zajmuje się europejską sytuacją makroekonomiczną. W 2014 roku wdrożył Plan Inwestycyjny dla Europy. A kilka lat później, na prośbę Rady Europejskiej wdrożył Inicjatywę Wzmocnienia Gospodarczego rozwiązywania problemu migracji na Bałkanach i na południu od Europy (Economic Resilience Initiative for investments in Western Balkans and Southern Neighborhood regions). Teraz EBI znów jest w samym centrum działań wspólnoty, które mają zapobiegać powiązanej z pandemią recesji. Bank będzie też pełnić ważną rolę przy wydatkach z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (bardzo istotne dla Polski) i z unijnego Funduszu Modernizacyjnego. W 2020 roku w Polsce pożyczki EBI osiągnęły kwotę 4,5 miliarda euro.
Pomimo zapewnień, że EBI stawia sobie ambitne cele klimatyczne, bank nie wsparł do tej pory żadnego projektu związanego z odnawialnymi źródłami energii. Jego wkład finansowy w rozwijanie efektywności energetycznej też był ograniczony. Jednocześnie wspierał fabrykę Boni Meat Production, która hoduje świnie na skalę przemysłową i ma znaczący wpływ na stan klimatu i środowiska naturalnego.
„Nawołujemy Radę Gubernatorów, by zmieniła zasady przydzielania przez bank kredytów, tak by zwiększyć inwestycje w efektywność energetyczną oraz w odnawialne źródła energii dla społeczności lokalnych. Nawołujemy też EBI, by wzmocnił partycypację społeczną przy prowadzonych projektach i przy rozwijaniu polityki ekonomicznej. Takie zmiany są niezbędne, by wdrożyć przyjęty przez EBI w 2020 roku Plan dla klimatu (Climate Bank Roadmap) i by wywiązać się ze zobowiązań Europejskiego Zielonego Ładu” – mówi Joanna Furmaga, prezes Polskiej Zielonej Sieci.
-
Apel organizacji pozarządowych do Rady Gubernatorów EBI
pdf ・198.29 kB
Źródło: Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć