Wraz z naborem nowych projektów współpracy ponadnarodowej ruszają w Europie nowe sieci tematyczne skupiające nie tylko projektodawców, ale także instytucje zarządzające funduszami strukturalnymi, w tym przede wszystkim Europejskim Funduszem Społecznym, instytucje pośredniczące, organizacje pozarządowe i innych interesariuszy. Pierwsze spotkania organizacyjne odbyły się w grudniu 2015 r. i styczniu 2016 r. w Brukseli.
Jedną z dziewięciu sieci, o których istnieniu wspólnie zdecydowały kraje członkowskie i Komisja Europejska, jest sieć ekonomii społecznej na lata 2014-2020. Jest to już trzecia z rzędu grupa wymiany wiedzy (learning network), której przewodniczy polska instytucja zarządzająca EFS – Departament EFS w Ministerstwie Rozwoju.
„Chcielibyśmy kontynuować styl pracy Sieci Przedsiębiorczości Społecznej (Social Enterpreneurship Network) działającej w latach 2013-15, polegający na organizowaniu spotkań tematycznych zgodnie z metodologią peer review, dotyczących wspólnie uzgadnianych zagadnień. W ten sposób udało nam się przedyskutować na praktycznych przykładach (case studies) kwestie związane z budową tożsamości i rozpoznawalności przedsiębiorstw społecznych, kompleksową infrastrukturą wsparcia, warunkami wzrostu i rozwoju przedsiębiorstw, pielęgnowaniem partnerstwa z sektorem publicznym, czy tez instrumentami finansowymi dostosowanymi do potrzeb sektora” – przekonuje Monika Groszkowska, Zastępca Dyrektora Departamentu odpowiedzialna za współpracę ponadnarodową w nowym programie operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój. „Na kontynuację zasługuje również sprawdzony sposób zapraszania do sieci nie tylko przedstawicieli instytucji zarządzających lub pośredniczących EFS, ale również ekspertów ekonomii społecznej reprezentujących organizacje z sektora, a nierzadko także przedstawicieli ministerstw pracy, odpowiedzialnych za tworzenie polityki w tym obszarze” – podkreśla Małgorzata Lublińska, koordynator prac sieci.
Jednak nowa sieć ekonomii społecznej będzie się różniła od poprzedniej nie tylko szerszym niż do tej pory składem uczestniczących w niej państw członkowskich. W obecnym okresie programowania sieci decydują również o kryteriach wyboru projektów ponadnarodowych ogłaszanych na wspólnej platformie w ramach skoordynowanych konkursów. W związku z tym sieć będzie również forum dyskusji o projektach współpracy ponadnarodowej w zakresie ekonomii społecznej. Projektodawcy również będą mogli uczestniczyć w pracach sieci. Pierwszy taki skoordynowany konkurs zostanie ogłoszony we wszystkich przewidzianych przez Komisję Europejską tematach (zatrudnienie, włączenie społeczne, zatrudnienie młodych, ekonomia społeczna, migracja, nauka i umiejętności) we wrześniu br.
Nową siecią ekonomii społecznej zainteresowane są szczególnie kraje Europy Środkowej i Wschodniej – Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia, Chorwacja, które są na podobnym etapie tworzenia programów rozwoju ekonomii społecznej, wprowadzania zwrotnych instrumentów finansowych dla przedsiębiorstw społecznych, czy też poszukiwania nowych rozwiązań prawnych ułatwiających rozwój ekonomii społecznej. W porównaniu z krajami zachodnimi mają również więcej środków unijnych, które mogą przeznaczyć na rozwój ekonomii społecznej. Niemniej jednak korzyści w pracy w takiej grupie widzą także przedstawiciele innych regionów i państw: włoskich (Lombardii i Trentino), belgijskich (Flandrii i Walonii), Szkocji, Grecji, Szwecji, a ostatnio również Hiszpanii.
W nowym otwarciu chcemy, aby sieć ekonomii społecznej w większym stopniu niż do tej pory dostarczała gotowych do wdrożenia rozwiązań, na które zgłoszą zapotrzebowanie uczestniczące w niej kraje. I tak pierwsze spotkanie typu peer review, które organizujemy w połowie roku w Warszawie, chcemy poświęcić rozwiązaniom w dziedzinie finansowania: tworzeniu zwrotnych instrumentów na potrzeby przedsiębiorstw społecznych oraz implementowaniu nowoczesnych instrumentów finansowych przy wykorzystaniu funduszy strukturalnych. Dołożymy również wszelkich starań, aby o pracach sieci, a zwłaszcza analizowanych dobrych praktykach dowiadywały się polskie przedsiębiorstwa ekonomii społecznej, instytucje je wspierające i pozostali interesariusze.
Źródło: Portal Ekonomiaspoleczna.pl