Zwiększenie konkurencyjności pracowników i uelastycznienie rynków pracy to jeden z priorytetów, jakie przyjęła UE w strategii „Europa 2020”. Do tego czasu Unia zamierza osiągnąć m.in. 75% wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 20 – 64 i udział dorosłych w kształceniu ustawicznym na poziomie 15%.
Więcej specjalistów
Jak wynika z prognoz, do 2020 r. rynek pracy w UE ma się znacznie zmienić. Przede wszystkim, powstanie 16 milionów nowych miejsc pracy, wymagających specjalistycznych kompetencji. Jednocześnie, liczba miejsc pracy, na których wystarczające są niskie kwalifikacje zmniejszy się o 12 milionów. Największe niedobory zanotuje sektor gospodarki ekologicznej, gdzie zabraknie około 3 milionów pracowników. Również segment opieki zdrowotnej spotka się z problem niewystarczającej liczby specjalistów (około 2 milionów). – Dopasowanie kompetencji kadr do potrzeb poszczególnych firm to wyzwanie, podejmowane już dziś przez ministerstwa, agencje rządowe czy urzędy pracy – mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. – By z sukcesem walczyć z lukami kompetencyjnymi potrzebne jest także zaangażowanie działów kadr przedsiębiorstw, a przede wszystkim każdego pracownika, każdego z nas – dodaje. Przypomnijmy, aż 75% polskich pracodawców rekrutujących w 2011 r. miało problem ze znalezieniem odpowiednio przygotowanego kandydata.
Konieczne przekwalifikowanie
– Wszystkich, którzy chcą aktywnie wpływać na swoją przyszłość zawodową zachęcam do odwiedzenia strony www.inwestycjawkadry.pl, największej bazy szkoleniowych w Polsce – mówi Anna Świebocka-Nerkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego w PARP. – Znajdują się tam zarówno szkolenia i studia podyplomowe komercyjne, jak i współfinansowane z funduszy UE- dodaje. W tej chwili jest tam ponad 6600 szkoleń oraz ponad 390 propozycji studiów podyplomowych dofinansowanych w ramach EFS, a także około 21 300 szkoleń i ponad 1100 studiów podyplomowych komercyjnych.
Źródła:
Wspólne sprawozdanie Rady i Komisji Europejskiej z 2012 r. Z wdrażania strategicznych ram europejskiej współpracy w dziedzinie kształcenia i szkolenia.
Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno – Społecznego oraz Komitetów Regionów. Program na rzecz nowych umiejętności i zatrudnienia: europejski wkład w pełne zatrudnienie; 23.11. 2010 r.