Programy europejskie dają ogromne możliwości rozwoju osobistego i zawodowego. To nie tylko drogi, inwestycje i szkolenia, ale cały obszar programowy przeznaczony dla młodych ludzi. Program Erasmus+ ma edukować, poszerzać światopogląd, pomagać w nauce języków i ostatecznie zwiększać szanse na rynku pracy. Zobaczmy, jak program wspiera młodzież na naszym wrocławskim podwórku.
Co to oznacza dla organizacji pozarządowych? Ogromne możliwości, które wiele organizacji wykorzystuje od lat i mnóstwo inicjatyw młodzieżowych, o których warto mówić głośniej.
Kulturowy miks na Nadodrzu
Organizacja pozarządowa, która od lat z powodzeniem wykorzystuje unijny budżet dla młodzieży to wrocławskie stowarzyszenie - Centrum Inicjatyw UNESCO.
- W tym roku obchodzimy nasze 10–lecie. To kawał czasu, mnóstwo pracy, młodych ludzi i ok. 65 projektów. Większość z nich dofinansowana przez programy unijne. Często działamy w środowisku regionalnym (Euroregion Nysa) i międzynarodowym (Kaukaz, kraje UE), a w tym roku zrobiliśmy projekt bardzo lokalny, wrocławski – mówi Wojciech Frydrych, przewodniczący Centrum Inicjatyw UNESCO.
Mowa o projekcie wolontariatu europejskiego „Europa na Twoim podwórku”, w ramach którego do stolicy Dolnego Śląska, wprost na pełne energii Nadodrze przyjechali wolontariusze i wolontariuszki z Włoch i Gruzji. Przez 2 miesiące prowadzili tam animacje kulturowe i warsztaty. Dla 48 wrocławskich dzieci oznaczało to bezpłatne półkolonie w języku angielskim, prowadzone za pomocą metod edukacji pozaformalnej, czyli nauki przez zabawę.
- Zależało nam, żeby to było Nadodrze. Dzielnica ciekawa, odkrywana na nowo, rewitalizowana, a jednocześnie pełna dzieciaków, którym warto zapewnić interesujące wakacje – mówi Justyna Kańczukowska, koordynatorka projektu Centrum.
Warsztaty dotyczyły poznawania nowych kultur, co oczywiste ze szczególnym uwzględnieniem Włoch i Gruzji; zabawy językiem, tańcem. Był dzień tolerancji, kreatywności i sztuki, zdrowego stylu życia, planów na przyszłość i inspiracji. Wolontariusze zza granicy mieli także okazję poznać Polskę, popod różować i pooddychać atmosferą Wrocławia, który jako miasto ich bardzo zaciekawił.
Co to jest Wolontariat Europejski?
Każdym kto mieści się w przedziale wieku 17–30 lat może iść w ślady naszej czwórki i wyjechać w ramach projektu do jednego z państw UE oraz krajów partnerskich *. Jedyne, czego potrzeba, to organizacja wysyłająca akredytowana przez organ nadzorujący program czyli tzw. Agencję Narodową (w Polsce jest to Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji).
- Wolontariat zwany potocznie EVS–em (od ang. European Voluntary Service) może trwać od 2 do 12 miesięcy, podczas których młodzi ludzie wykonują różnorodne tematycznie działania. Może to być praca z dziećmi, imigrantami, osobami niepełnosprawnymi. Spektrum tematów projektowych zależy też od organizacji i od tego, czym się ona zajmuje – ekologią lub prawami człowieka, przedsiębiorczością, edukacją, historią, a może rękodziełem? Wybór jest różnorodny i potencjalny wolontariusz na etapie początkowym sam decyduje, w jaki projekt chce się angażować - wyjaśnia Wojciech Frydrych z Centrum Inicjatyw UNESCO.
Wszelkie formalności załatwiają organizacja wysyłająca oraz organizacja goszcząca wolontariusza w innym kraju. Finansowanie z UE zapewnia z kolei zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie i kieszonkowe dla wolontariusza. Nie są to przysłowiowe kokosy, ale każdy kto był na EVS wspomina to doświadczenie z rozrzewnieniem do końca życia. Dlaczego? Dla jednych to gap year na drodze kariery, dla innych moment refleksji nad sobą i tym, dokąd dalej iść. Jedno jest pewne – EVS to wielka szansa na międzykulturowe przeżycie, poznanie świata, ludzi i samego siebie. O czym innym można marzyć w młodości?
*Kraje Programu to 28 państw członkowskich UE, państwa EOG (Islandia, Lichtenstein i Norwegia), Turcja i Szwajcaria oraz Sąsiadujące Kraje Partnerskie: Europa Południowo – Wschodnia: Albania, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Serbia, Czarnogóra; Europa Wschodnia i Kaukaz: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Rosja, Ukraina; Kraje Basenu Morza Śródziemnego: Algieria, Egipt, Izrael, Jordania, Libia, Maroko, Autonomia Palestyńska Zachodniego Brzegu i Strefa Gazy, Syria, Tunezja, wybrane kraje Ameryki Południowej oraz kraje azjatyckie.
Projekt:
Oddycham Wrocławiem:
BLOG wolontariuszy:
Więcej o Wolontariacie Europejskim:
Źródło: Centrum Inicjatyw UNESCO