Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Pod koniec lipca 2013 r. Komisja Europejska opublikowała wyniki najnowszego badania Eurobarometru. Pokazują one, że sześciu na dziesięciu obywateli Unii Europejskiej czuje się Europejczykami i chce wiedzieć więcej o przysługujących im prawach, lecz mniej niż połowa respondentów (46 proc.) te prawa zna. 2013 rok to Europejski Rok Obywateli poświęcony podnoszeniu świadomości praw obywateli UE.
Z badania wynika również, że Europejczycy uważają prawa przysługujące im jako obywatelom UE za najbardziej pozytywny skutek działalności UE - prawie sześciu na dziesięciu wskazuje swobodny przepływ osób, towarów i usług jako największe osiągnięcie UE.
Pomimo kryzysu w 19 z 28 krajów liczba osób twierdzących, że przyszłość UE widzą w jasnych barwach, jest wyższa od liczby tych, które patrzą w przyszłość z pesymizmem, a pesymizm dotyczący wpływu kryzysu na zatrudnienie wydaje się ustępować. Niemal siedmiu na dziesięciu Europejczyków (67 proc.), a we wszystkich państwach członkowskich UE większość, twierdzi, że Unia jest liczącym się partnerem na arenie międzynarodowej.
Bezwzględna większość (51 proc.) Europejczyków to zwolennicy euro, a spośród osób mieszkających w strefie euro wspólną walutę popiera aż dwie trzecie (62 proc.). Wsparcie to jest na szczególnie wysokim poziomie (między 68 a 77 proc.) w czterech z pięciu państw, które wstąpiły do strefy euro jako ostatnie (Estonia, Malta, Słowenia i Słowacja).
Kontekst
Badanie Eurobarometru z wiosny 2013 r. zostało przeprowadzone w formie bezpośrednich wywiadów w dniach od 10 do 26 maja 2013 r. Ogółem przeprowadzono wywiady z 32 694 respondentami w państwach członkowskich UE oraz w krajach kandydujących.
Dalsze informacje
Pierwsze sprawozdanie na temat wyników przeprowadzonego badania opinii pokazuje, jak Europejczycy postrzegają obecną sytuację gospodarczą, jakie są ich największe obawy i poziom zaufania do instytucji politycznych. Obejmuje ono również ich opinie w sprawie kryzysu, strategii „Europa 2020” i kwestii związanych z obywatelstwem UE.
Fiszka dotycząca Polski (w języku angielskim)
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.