Eurobarometr 94: Co myślą Polacy o priorytetach Europejskiego Zielonego Ładu
47% Polaków jest zdania, że głównym priorytetem Europejskiego Zielonego Ładu, czyli zestawu środków mających na celu ochronę środowiska i klimatu, powinno być rozwijanie energii ze źródeł odnawialnych. Drugim z elementów zdaniem 45% badanych powinna być walka z odpadami plastikowymi. W tej kwestii opinie Polaków nie odbiegają znacząco od średnich wyników europejskich.
47% Polaków jest zdania, że głównym priorytetem Europejskiego Zielonego Ładu, czyli zestawu środków mających na celu ochronę środowiska i klimatu, powinno być rozwijanie energii ze źródeł odnawialnych. Drugim z elementów, na którym głównie powinny skupić się działania w ramach Europejskiego Zielonego Ładu powinna być – zdaniem 45% badanych – walka z odpadami plastikowymi oraz jednorazowymi wyrobami z plastiku. Opinie Polaków nie odbiegają znacząco od średnich wyników europejskich. Większość respondentów w UE wskazywała te same cele jako kluczowe – 52% Europejczyków uważa, że należy się skupić na rozwijaniu energii ze źródeł odnawialnych, a 48% ogółu Europejczyków uważa, że priorytetem powinna być walka z odpadami plastikowymi.
W porównaniu do wyników z 2019 roku, obecnie większego znaczenia w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu nabrało rozwijanie energii ze źródeł odnawialnych, które znalazło się na szczycie listy priorytetów. W 2019 roku za najważniejsze postrzegano walkę z odpadami plastikowymi oraz jednorazowymi wyrobami z plastiku (49% w porównaniu do 45% obecnie).
Inne państwa członkowskie w dość podobny sposób do Polski postrzegają kwestie priorytetów Europejskiego Zielonego Ładu. Na tle Europy wyróżnia się pod tym względem 5 państw członkowskich. Dla Estonii oraz Czech na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o priorytety Europejskiego Zielonego Ładu, znalazło się promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym, tj. systemu ochrony zasobów naturalnych i ograniczania odpadów (odpowiednio 60% oraz 56% odpowiedzi). Dla Łotyszów najważniejsze jest z kolei wspieranie rolników w UE, aby otrzymywali sprawiedliwe wynagrodzenie za dostarczanie Europejczykom bezpiecznej żywności w przystępnych cenach (55% badanych). Wspieranie rolników w UE jest na drugim miejscu wśród priorytetów mieszkańców Bułgarii (41%) oraz Francji (51%).
Cały raport do pobrania w pliku poniżej.
-
RAPORT Z BADANIA EUROBAROMETR 94
pdf ・1.29 MB
Badanie Standardowy Eurobarometr przeprowadziła firma Kantar Polska na zlecenie Komisji Europejskiej w dniach 12 lutego – 18 marca 2021 roku, na reprezentatywnej próbie 1036 osób w wieku 15 i więcej lat, techniką wywiadów bezpośrednich w domach respondentów. Standardowy Eurobarometr jest badaniem cyklicznym, realizowanym raz na pół roku we wszystkich 27 państwach Unii Europejskiej oraz w krajach kandydujących.
Źródło: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce