Jak co roku o tej porze na portalu eTwinning został opublikowany raport dotyczący tego programu, w którym przeanalizowano jego wpływ na szkoły, nauczycieli i uczniów w całej Europie, a także poza nią. eTwinning jest częścią Erasmus+ - programu Unii Europejskiej wspierającego edukację, szkolenia, inicjatywy młodzieżowe oraz sportowe.
W ostatniej (2017) edycji sondażu wzięło udział blisko 6000 eTwinnerów.
90% ankietowanych odpowiedziało, że eTwinning w największym stopniu wpłynął na ich umiejętność nauczania kompetencji interdyscyplinarnych oraz umiejętności nabywanych metodą pracy projektowej. eTwinning wpływa jednak nie tylko na nauczycieli, ale również na ich szkoły i uczniów. Uczniowie stają się coraz bardziej kreatywni, ale też chętniej współpracują z nauczycielami i swoimi kolegami i koleżankami.
Ponad 90% ankietowanych stwierdziło, że eTwinning miał pozytywny wpływ na zwiększenie motywacji uczniów oraz propagowanie wśród nich współpracy. Około 80% respondentów wierzy, że eTwinning miał szczególnie duży wpływ na poziomie szkoły, poprawiając relacje pomiędzy uczniami i nauczycielami.
eTwinning to tętniąca życiem społeczność, które w czasie 12 lat swojego istnienia zaangażowała do współpracy 500 000 nauczycieli pracujących w 182 000 szkół. Zrealizowano ponad 61 000 innowacyjnych projektów, w których przez lata istnienia programu wzięło udział 2 000 000 pełnych entuzjazmu uczniów z całego kontynentu.
O programie eTwinning
eTwinning to społeczność szkół w Europie. Oferuje platformę współpracy dla pracowników szkół (nauczycieli, dyrektorów szkół, bibliotekarzy itp.) z jednego z krajów europejskich, które komunikują się, współpracują, realizują projekty, dzielą się i czują się i są częścią najbardziej ekscytującej społeczności edukacyjnej w Europie.
eTwinning promuje współpracę szkół w Europie za pośrednictwem technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK), oferując szkołom wsparcie, narzędzia oraz usługi. Nauczycielom eTwinning oferuje również inne bezpłatne możliwości oraz stały rozwój zawodowy realizowany online.
Źródło: Portal eTwinning