Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Wrocław postanowił zorganizować spotkanie o funduszach europejskich dotyczące wymiany dobrych praktyk. Głównym programem omawianym podczas spotkania był program Erasmus+. Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się, czego dotyczy program, a jeśli będziesz chciał dowiedzieć się więcej, zerknij do naszego biuletynu informacyjnego – tam poznasz projekty realizowane w naszym środowisku lokalnym.
Dwa lata temu ruszyła nowa perspektywa UE 2014 - 2020, a wraz z nią nowe programy w ramach których można uzyskać dofinansowanie na realizację projektów. Emocji było wiele, pytań dotyczących naborów, zasad, priorytetów jeszcze więcej. Dzisiaj emocje ostygły, mamy dużo informacji oraz pierwszych beneficjentów owych programów, którzy mogą podzielić się doświadczeniem i inspirować innych do działania. W związku z tym Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Wrocław postanowił zorganizować spotkanie o funduszach europejskich dotyczące wymiany dobrych praktyk. Głównym programem omawianym podczas spotkania był program Erasmus +. Przeczytaj poniższy artykuł by dowiedzieć się czego dotyczy program, a jeśli będziesz chciał dowiedzieć się więcej, zerknij do naszego biuletynu informacyjnego – tam poznasz projekty realizowane w naszym środowisku lokalnym.
Otwiera umysły
Erasmus + jest programem Unii Europejskiej na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu na lata 2014-2020 i opiera się na osiągnięciach ponad 25-letnich programów na rzecz kształcenia, szkolenia i młodzieży. Program został opracowany tak, aby wspierać starania krajów w efektywnym wykorzystywaniu ludzkiego i społecznego potencjału Europy, potwierdzając jednocześnie zasadę uczenia się przez całe życie. Kształcenie, szkolenie, młodzież i sport to dziedziny, które mogą znacząco przyczynić się do sprostania zmianom społeczno-ekonomicznym, głównym wyzwaniom, przed jakimi będzie stawać Europa do końca tego dziesięciolecia. Oprócz realizacji priorytetów na rzecz wzrostu gospodarczego, zatrudnienia, sprawiedliwości społecznej i walki z wykluczeniem społecznym, program Erasmus + ma bezpośredni wpływ na życie osobiste i zawodowe wielu ludzi, nie tylko osób młodych, ale też seniorów, osób dorosłych, uczniów i nauczycieli szkół podstawowych, a nawet przedszkoli. Wyjazdy szkoleniowe dla nauczycieli, wymiany uczniów, praktyki zawodowe, wymiana doświadczeń, wspólna praca nad innowacyjnym rozwiązaniem w edukacji – to tylko część z szerokiego wachlarza możliwości, jakie oferuje program. Bez wątpienia program otwiera umysły, umożliwia naukę nowego języka, pozwala na poznanie innych kultur i społeczności, umożliwia start zawodowy, pomaga zrozumieć ideę europejskiego społeczeństwa obywatelskiego, pozwala realizować się w roli wolontariusza.
Wzmacnia inicjatywy w dziedzinie kształcenia
Program ma na celu powiązanie edukacji formalnej, nieformalnej i pozaformalnej co oznacza uelastycznienie procesu uczenia się na wszystkich etapach życia. Struktura programu obejmuje: Akcje 1 – Mobilność, Akcje 2 – Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk, Akcje 3 – Wsparcie w reformowaniu polityk oraz Akcje Sport. Budżet programu to 14,7 mld euro do wykorzystania w całej perspektywie finansowej 2014-2020. Zasadniczo żeby zostać uczestnikiem projektów trzeba mieć miejsce zamieszkania w kraju programu, czyli: w krajach Unii Europejskiej lub krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Niektóre akcje, zwłaszcza w obszarze szkolnictwa wyższego i młodzieży, są otwarte również dla uczestników z krajów partnerskich na przykład w ramach Partnerstwa Wschodniego. Szczególny nacisk program kładzie na współpracę instytucji, szkół, organizacji oraz firm w celu dostosowywania programów edukacyjnych do realnych potrzeb zmieniającego się rynku pracy.
Dowiedz się więcej
Przykłady inicjatyw realizowanych w ramach programu Erasmus + we wrocławskim środowisku zostały zaprezentowane przez przedstawicieli organizacji pozarządowych i środowisk akademickich na spotkaniu „Fundusze Europejskie – Inspiracje” oraz opisane w naszym biuletynie informacyjnym znajdującym się na stronie internetowej Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Wrocław. Ponadto jeśli chcesz być na bieżąco z prowadzonymi przez Punkt działaniami oraz z wydarzeniami mającymi miejsce w Unii Europejskiej – zapisz się do naszego newslettera (możesz to zrobić na naszej stronie internetowej).
Źródło: Strona PIEED-Wrocław