Dla organizacji, które działają w dziedzinie szeroko rozumianego kształcenia czy edukacji, a także prowadzą różnorodne działania na rzecz młodzieży, europejski program Erasmus+ jest wspaniała okazją do podniesienia swoich kompetencji, poznania ciekawych ludzi, prowadzenia rozwijających projektów międzynarodowych. Jeszcze trwają lutowe nabory wniosków, a w marcu już kolejna okazja na złożenie wniosku.
Erasmus+ jest programem Unii Europejskiej w dziedzinie kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu. Program na lata 2021–2027 kładzie duży nacisk na włączenie społeczne, transformację ekologiczną i cyfrową oraz promowanie uczestnictwa młodych ludzi w procesach demokratycznych.
Budżet programu na lata 2021–2027 wynosi 26,2 miliarda euro.
Program Erasmus+ przewiduje realizację w tym okresie wymienionych poniżej Akcji, które mają umożliwić osiągnięcie jego celów:
Akcja kluczowa 1 – Mobilność
- Mobilność osób uczących się i kadry:
- Działania wspierające uczestnictwo młodzieży:
- Inicjatywa DiscoverEU:
Jeszcze do 23 lutego można składać wnioski w ramach Akcji kluczowej 1 – Mobilność edukacyjna osób, która umożliwia organizacjom działającym w dziedzinach kształcenia, szkolenia i pracy z młodzieżą wsparcie w celu realizacji projektów promujących różne rodzaje mobilności.
Zapoznaj się z tą akcją.
Fundusze na międzynarodowe i krajowe debaty, spotkania, seminaria lub kampanie umożliwiające dialog z osobami odpowiedzialnymi za wyznaczanie kierunku polityki w dziedzinach związanych z młodzieżą można zdobyć w ramach akcji 1 – Działania wspierające uczestnictwo młodzieży
Akcja kluczowa 2 – Współpraca organizacji i instytucji
- Partnerstwa na rzecz współpracy
- Partnerstwa na rzecz doskonałości,
- Partnerstwa na rzecz innowacji
- Projekty mające na celu budowanie potencjału
Głównym celem partnerstw współpracy jest umożliwienie organizacjom zwiększenia jakości i znaczenia ich działań, rozwinięcia i wzmocnienia sieci partnerów, zwiększenia zdolności do wspólnego działania na szczeblu ponadnarodowym, zwiększenia międzynarodowego charakteru ich działań – poprzez wymianę lub rozwój nowych praktyk i metod, jak również wymianę i omawianie pomysłów. Wnioski można składać do 23 marca 2022 r. – zobacz, jak to zrobić.
Akcja kluczowa 3 – Wsparcie rozwoju polityki i współpracy
- Europejska młodzież razem
- Działania „Jean Monnet”
- Działanie „Jean Monnet” w dziedzinie kształcenia wyższego
- Działanie „Jean Monnet” w innych dziedzinach kształcenia i szkolenia:
- Debata orientacyjna w ramach działania „Jean Monnet”: się
- Wsparcie dla wyznaczonych instytucji:
Jeśli działasz na rzecz młodzieży i interesuje cię współpraca międzynarodowa zarówno w małej, jak i dużej skali możesz skorzystać z akcji „Europejska młodzież razem” – nabór trwa do 22 marca 2022 r.
Za realizację programu na szczeblu europejskim odpowiada Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury (EACEA), część akcji realizowana jest za pośrednictwem Narodowych Agencji Programu. Narodową Agencją Programu Erasmus+ i jego realizatorem w Polsce jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.
Na portalu Funding & tender opportunities można na bieżąco śledzić ogłoszenia kolejnych konkursów w ramach programu Erasmus+ oraz innych europejskich programów.